www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Made in Romania sau Made in China


Guest Radu
 Share

Recommended Posts

Am vazut ca acuma prin Muzica e mai multa marfa Made in China... si intrebarea mea e: aia se pricep cat de cat sa faca chitari? Adica sunt bunicele, sau si mai exact, sunt mai bune decat cele Reghin?

 

Ar fi bune niste sfaturi, ca vreau sa-mi iau o chit acustica si am cea mai mare dilema posibila, nu agreez deloc marfa chinezeasca, dar daca n-am de ales prea mult si sunt mai bne decat cele romanesti... asta e, ma orientez pe made in china.

 

Astept ceva sfaturi... mersi anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

stiiin general chitarile din china is bullcrap si nu chitarile reghin reprezinta romania ..try this www.grosmann.ro......modelele sub 500 sunt bestiale si daca le pui doze fender sau ceva mi profi is super

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa spun ca nu o cumpar pentru cantari pe scene sau chestii din astea, doar cantari pe la munte in grupuri; totusi banuiesc ca si un reghin face fata... :).

 

Mersi pentru sfaturi... am sa vad spre ce ma orientez, si poate va mai intreb cate ceva :)

 

Numa bine :)

 

Si banuiesc ca daca as gasi o chitara acustica fabricata prin alte parti, ar fi cam scumpa, nu?

 

Pana la urma de la muzica ce ar fi mai bine sa aleg??? reghinu' sau altceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Stabileste-ti un pret maximal, dupa care du-te si incearca toate modele care intra in pretul ala. Neaparat cu un prieten care are ceva experienta. Apoi iti cumperi chitara care ti-a placut cel mai mult. Nu te uita ca scrie pe ea China Romania. Poti sa gasesti oriunde o chitara fenomenala...

Link to comment
Share on other sites

Stabileste-ti un pret maximal, dupa care du-te si incearca toate modele care intra in pretul ala. Neaparat cu un prieten care are ceva experienta. Apoi iti cumperi chitara care ti-a placut cel mai mult. Nu te uita ca scrie pe ea China Romania. Poti sa gasesti oriunde o chitara fenomenala...

 

 

Da, de acord cu tine, mai trebuie sa gasesc un prieten cu experienta... ca nu prea cunosc... eu mai am ceva experienta in domeniu din grupu' meu de prieteni, dar sper sa ma descurc.

 

Ok, asa am sa fac.... pana la urma conteaza cum suna, sau cum o pot face eu sa sune, decat unde e facut :)

 

Merci mult de sfat.

Link to comment
Share on other sites

Daca esti din Bucuresti, te pot ajuta cu cea mai mare placere...

 

Deocamdata sunt din Bucuresti, ca sunt student pe aici :), dar nu sunt inca hotarat supra sumei pe care sa o investesc :)

Merci pentru oferta, am sa mai postez aici cand ma hotarasc :)

 

Mai stii si alte magazine cu instrumente prin Buc? ca eu in afara de muzica si de mag ala de langa Luterana parca, si de mag cu Yamaha, nu mai stiu, ... aaa parca mai era si PorMuzica, dar nu mai stiu pe unde e...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pai nu prea mai sunt... mai nou o sa apara si o reprezentanta Alvarez in Romania. Dar sunt destul de scumpe alea...

Link to comment
Share on other sites

Ok, nu caut ceva scump ca nu-i cazul la mine, imi trebuie doar sa sune frumos si sa pot invata cat mai mult pe ea :).

Merci inca o data pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Rapsodia (daca mai e deschis) -> Hora/Reghin la preturi corecte (nu ca in Muzica). Si daca stii ce sa cauti, poti sa gasesti o chitara d'asta "ieftina" [ca e stagg, ibanez, hohner, hora, fender sau mai stiu io ce conteaza mai putin] care sa sune mult peste asteptari (considerand si cat ai dat pe ea).

Link to comment
Share on other sites

Daca e ghitara de cantat la chefuri si chestii d-astea poti sa iti iei una si second.

Aveam o ghitara acustica reghin praf praf cu care mergeam la chefuri.Era borata, arsa, desenata, zgariata dar avea personalitatea ei.Cand eram mortali de betzi cantam pe ea de la blues pana la grindcore si ne distram ca porcii.O pierit intr-un foc de "tabara" saraca. Ash to ash, dust to dust but the memory remains.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.