www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fretbuzz Sau Ceva De Genu'


Guest ACreepyBastard
 Share

Recommended Posts

Guest ACreepyBastard

Noroc,mi-am cumparat de curand o chitara, eu sunt relativ incepator. De ceva timp am observat ca la unele freturi se aude un fel de bazait..

Initial am mai avut aceasta problema,am dat-o la garantie, mi-au schimbat "plasticu ala unde se pun corzile, pragus cred ca i se spune" si au fixat tuss-rodu` s-a auzit mai ok,dar acum iar face foarte urat.

Se aude la mai multe corzi, cel mai mult persista la coarda E6, siA. am sa pun un audio sa va dati seama despre ce este vorba.

Deci, ce as putea sa fac, sunt eu de vina, sau..

Ce ar trebui sa le spun baietilor de la garantie?

http://www.mediafire.com/?dftjfg86ngralwq

Multumesc, numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Probabil griful nu are curbura corecta si de-asta ai fretbuzz, caz in care ar fi necesara o noua ajustare a truss-rodului. La cata ploaie si umezeala e, e posibil ca de aici sa vina problema.

 

O alta varianta ar fi (dat fiind faptul ca zici ca esti "relativ incepator") faptul ca nu apesi cum trebuie pe taste. Ca sa-ti faci o idee, arunca un ochi pe topicul asta: http://forums.rgc.ro...__fromsearch__1. Respectivul avea aceeasi problema ca si tine, si am postat acolo si un link cu pozitia corecta a degetelor pe chitara.

 

Vezi sa nu fie si felul in care ciupesti corzile - daca tragi prea tare de ele, se poate intampla sa ai fretbuzz, chiar daca griful are curbura corecta.

 

Ma rog, mai sunt si alte motive pentru care poate aparea fretbuzz-ul, dar cele pe care le-am mentionat mai sus sunt cel mai des intalnite. S-ar putea ca si tu sa te incadrezi aici.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ce chitara ai? Daca e una iefina si mai slaba, nu prea ai ce sa ii faci, eu am o acustica DiMavery AW-300 si e praf... nu prea exista cale de mijloc la ea, cu tot cu truss-rod ajustat... ori am fretbuzz ori am actiunea prea mare... daca ai ceva de genul... cred ca oricat ti-ar ajusta-o tot n-ar fi ok.

 

Indiferent de pretul chitarii, merge setata in asa fel incat actiunea sa fie cantabila, iar fretbuzz minim sau chiar deloc.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum a spus si metal_messiah, pretul unei chitare n-ar trebui sa influenteze posibilitatea ca aceasta sa fie setata perfect sau macar decent. Intentionam la un moment dat sa cumpar o chitara foarte ieftina tocmai ca sa invat sa fac setup ca lumea, insa nu stiam daca merita sau nu sa fac asta (lovindu-ma de prejudecata asta a pretului). Asa ca am intrebat acum cateva saptamani pe un alt forum de treaba asta si am inteles ca indiferent de pretul unei chitare, ea poate fi setata. Probleme ar putea aparea doar daca, de exemplu, trussrod-ul nu functioneaza cum trebuie si prin urmare nu poate fi ajustat corect, dar asta n-ar trebui sa se intample, mai ales la o chitara noua.

Link to comment
Share on other sites

REPET - TRUSS-ROD-ul NU ESTE PENTRU REGLAT ACTIUNEA!

 

Truss-rod-ul este pentru reglat concavitatea neck-ului sau neck relief pe limba lui Shakespeare.

Modificarea in mica masura a actiunii in urma reglajului truss-rod-ului este doar un efect secundar.

 

Acum trebuie sa facem diferenta intre urmatoarele cazuri:

 

- chitara acustica la care actiunea se poate regla in limite mici prin modificarea inaltimii saddle iar in cazul actiunii prea mari singura modalitate de remediere este neck-reset adica dezlipirea neck-ului si corectarea unghiului pe care acesta il face cu corpul

 

- chitara electrica cu neck lipit la care actiunea se poate regla in limita posibilitatii bridge-ului iar daca asta nu este suficient trebuie dezlipit neck-ul si corectat unghiul

 

- chitara electrica cu neck prins cu suruburi la care se poate regla actiunea prin ajustarea inaltimii bridge-ului si, eventual, prin modificarea unghiului neck-corp.

 

Fretbuzz poate fi urmarea unui reglaj incorect al neck-relief sau a fret-urilor cu inaltime inegala sau un nut cu sloturi taiate prost.

Remedierea se face corespunzator, in functie de situatie, prin reglajul truss-rod sau prin fret-leveling sau prin corectarea sloturilor nut-ului sau prin confectionarea unuia nou cu sloturile taiate corect.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Hipster

Dupa cum a spus si metal_messiah, pretul unei chitare n-ar trebui sa influenteze posibilitatea ca aceasta sa fie setata perfect sau macar decent. Intentionam la un moment dat sa cumpar o chitara foarte ieftina tocmai ca sa invat sa fac setup ca lumea, insa nu stiam daca merita sau nu sa fac asta (lovindu-ma de prejudecata asta a pretului). Asa ca am intrebat acum cateva saptamani pe un alt forum de treaba asta si am inteles ca indiferent de pretul unei chitare, ea poate fi setata. Probleme ar putea aparea doar daca, de exemplu, trussrod-ul nu functioneaza cum trebuie si prin urmare nu poate fi ajustat corect, dar asta n-ar trebui sa se intample, mai ales la o chitara noua.

 

Hai sa facem diferenta intre 'ar trebui' si starea de fapt.

 

Acum....7 ani, cred, mi-am luat o acustica Hora, Western. Tanar fiind, multe nu stiam, paduri cutreieram, d-alea..... Asa ca m-am chinuit eu multa vreme cu inaltimea aia deliranta made in Reghin de aproape 1,5 - 2 cm la tasta 12.

 

De curand, mi-am adus aminte ca chitara asta e bagat-a undeva dupa dulap, suna binisor, hai sa incerc sa o reglez, asa de amintire. Ca deh, am invatat multe despre setup-uri in astia 7 ani. Buuuun, hai sa pilim bridge saddle-ul, ca sa fie corzile mai jos.

 

Surpriza: FARA SADDLE PUS, corzile aveau la tasta 12 o distanta de.....(insert drum-roll here)......6-7 mm!!!! WTF!?!?!! Adica fara saddle, corzile intinse nu atingeau griful. Grif tras frumos, mai devreme, lasat sa se stabilizeze, reglat ca la carte.

 

Deci, urmarea este ca am pilit cat a fost omeneste posibil pragusul, dar tot am o distanta de 8-9 mm la tasta 12, enorm.

 

Singura solutie este, cum zicea si Eugen, un neck reset, adica dezlipirea gatului cu totul, ajustarea lacasului, si relipirea lui la unghiul corect. Lucrare nu chiar simpla. La o chitara care a venit asa din fabrica. Si care a costat atunci vre-o 500 ron, iar acum pe site-ul hora.ro este cotata la ~750 ron. Nasol, nu? (Oare tot asa e construita? O sa trec pe la Rapsodia zilele astea, de curios.... :-p )

 

Deci, da, orice chitara, indiferent de pret, poate fi reglata/reparata sa fie cantata ok. Dar daca trebuie un neck-reset, sau alte interventii majore de tip service, nu basic setup, deja e grav.

Asa ca ochii mari la ce cumparati, si inainte sa cumparati, testati, testati, testati. Aaaa, si daca aveti acel prieten care deja canta la chitara, luati-l cu voi la magazin.

 

 

REPET - TRUSS-ROD-ul NU ESTE PENTRU REGLAT ACTIUNEA!

 

Truss-rod-ul este pentru reglat concavitatea neck-ului sau neck relief pe limba lui Shakespeare.

Modificarea in mica masura a actiunii in urma reglajului truss-rod-ului este doar un efect secundar.

 

Vreau sa intaresc asta, am vazut prea multi incepatori cu truss-rod-ul rupt, pt ca au tras de el ca disperatii sa coboare corzile.

 

Se seteaza curbura grifului sa fie cea care trebuie, apoi pt inaltimea corzilor se lucreaza la bridge. PUNCT!!!!

 

Pentru cei ce vor sa invete setup basic, nenea asta are cateva video-uri foarte foarte foarte frumos explicate, pe chitari electrice. Dar treaba cu truss-rod-ul si curbura gatului se aplica la fel si la acustice.

 

https://www.youtube.com/user/FruduaTv

 

 

Corzi intinse si la mai mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest firestone94

Salut...sunt nou pe forum...

Am o problema.Acum cateva zile mi-am luat de la e-sound un Ibanez GRX40 ...fiind un fan Ibanez.Problema e ca aceasta chitara are fret buzz aproape pe toate corzile,dar nu pe toate freturile .As vrea sa stiu daca este cineva in Buzau care se descurca sa o regleze.Astept raspunsuri.O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.