www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am niste clape


Guest fluffyone
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

Am un synth 80'-ist, din care as vrea sa fac un midi controller, pentru ca sunt sigur ca pot gasi sounduri mai interesante pentru pc.. eventual un mp3 controller..

Cum propuneti sa fac transformarea si ce soft as putea sa folosesc pentru a nu-mi complica viata...

Link to comment
Share on other sites

Inainte de toate iti trebuie o interfata MIDI. Adica o interfata care sa faca legatura intre iesirea MIDI din clapa ta si calculator. Cea mai raspindita interfata MIDI este interfata de joystick obishnuita de pe placile de sunet (inclusiv cele onboard). La placile de sunet on board trebuie sa conextezi un cablu care (sper) iti vine cu placa de baza la mufa de joystick de pe placa de baza. La placile de sunet obishnuite mufa joystick se afla pe bracket-ul (placutza) metalic. La unele Audigy-uri mufa de joystick nu se afla pe placutza metalica a placii, ci pe o placutza cu cablu livrata alaturi de placa de sunet, ce se conecteaza la aceasta printr-o mufa speciala de pe placa.

Daca te conectezi la mufa de joystick, iti trebuie un adaptor, ce se gaseste indeobshte sub forma unui cablu special MIDI, ce are la un capat o mufa destinata introducerii in mufa de joystick de pe placa de sunet, iar la celalalt capat doua mufe DIN cu 5 picioruse, una de MIDI IN si ceanananta de MIDI OUT. Cablu MIDI adaptor poate fi gasit cred la Muzica, la Senia, la A. V. Audio Sys, dar si la firme de calculatoare care aduc astfel de chestii, precum Flamingo sau Ultrapro (la firmele de compuri este de obicei mai ieftin).

Programe? Trebuie intai sa ne lamuresti ce fel de sunete vrei sa folosesti pe calculator - sample-uri, synth-uri software, module MIDI hardware, stuff like that. Deci, da amanunte.

 

P.S. Exista si interfete MIDI pe USB, precum ar fi astea

pe care le poti gasi la A. V. Audio Sys. Un Midisport 1x1 sau un Uno nu sint scumpe si isi fac treaba bine.

PPS. Exista placi de sunet profi care au interfata MIDI incorporata, si ofera conexiuni pe mufe DIN cu 5 piciorushe, astfel incit nu mai ai nevoie de adaptor. Seria Delta de la M-Audio (incl. Audiophile 24/96 si Audiophile 192) sint un exemplu in acest sens, dar si multe alte placi profi.

Link to comment
Share on other sites

Fluffyone, daca ai 2 mufe DIN 5 pe sinth-ul tau care sa fie notate MIDI IN si MIDI OUT , deja il poti folosi in rolul de Controller Midi. Adica nu-ti mai trebuie altceva inafara de cablul de care ti-a vorbit MMG. (Btw, MMG, nu mi-o lua in nume de rau, dar parca ai fi distribuitor la M-audio, oricum asta e senzatia). Eu am luat un cablu acum 2 ani de la Muzica ptr. a-l folosi cu V-amp2, si m-a costat 650.000. Sper ca s-au mai ieftinit intre timp.

Cu privire la softuri, iti trebuie un "sampler" (care aproape sigur poate fi controlat de controllerul tau). E treaba ta sa-l faci rost/cumperi. Si de aici, " the sky is the limit".

Link to comment
Share on other sites

George, ofera-mi alternative si voi fi mai mult decit fericit sa pot recomanda si altceva decit M-Audio, disponibil pe piata romaneasca, la preturi normale. Nu sint distribuitor M-Audio, ci user aproape multumit de scule M-Audio de 7 ani (de cind se numeau Midiman). Si nu-mi spune de alternativele E-MU, ca nu am nevoie de batai groaznice de cap cu driverele, si cu banuitul SRC.

Asa ca o sa ma mai auzi, pina-mi dai niste alternative viabile, mult si bine recomandind M-Audio. Daca dai o cautare pe www.kvraudio.com dupa "Audiophile" o sa-ti dai seama si de ce. Sau, poate nu vrei sa mai incerc sa fiu nimanui de folos cu ceva pe aici, si atunci pot foarte bine sa-mi tin gura si sa ma car de pe un Forum excelent, pentru ca unora li se pare ca fac reclama M-Audio.

M-ai enervat foarte tare. Sint un om onest si de buna credinta, si ma doare inimaginabil de tare cind cineva imi gaseste vina atunci cind eu fac tot posibilul sa ajut.

E usor sa fii wise ass.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Pai asta era problema mai mare, ca nu am iesire din clapa decat o mufa de casti. Ideea era cum modez eu clapa ca sa o fac midicontroller, indiferent de interfata. Zileleastea o desfac sa vad ce are in ea caci incercarea mea de a gasi schemele ei a esuat in mod tragic.

Stiu midicontrollerurile despre care vorbiti, dar nu sunt dispus sa investesc in asa ceva momentan.

Link to comment
Share on other sites

Fluffyone, dar cum se numeste, frate, synth-ul ala? Ca daca nu are MIDI, trebuie sa fie de pe la inceputul anilor '80. Poate este o scula analogica meseriasha, cu CV controler... Incep sa salivez :)

Oricum, daca nu ai partea de MIDI, nu cred ca va fi deloc ieftin sa o modifici. Plus ca nu vei avea toate functionalitatile unei clape MIDI actuale, asta depinzind mult de conceptia circuitelor originale si chiar a mecanismului clapei. Uite, la Kenton Electronics poti gasi astfel de adaptoare, dar pretul lor nu este deloc mic. Cel mai bine vinzi synth-ul si-ti iei o clapa MIDI noua, costa intre 130 si 250 Eur ceva chiar folosibil. Si se gasesc in Romania - M-Audio, Evolution, Edirol si mai nou ar trebui sa fie distribuite si controlerele E-MU care sint ieftine. Pot reveni cu detalii daca ai nevoie.

George, asta este dezavantajul forumurilor pe Internet - oamenii nu se vad, nu se aud, si de aici este usor pentru un nervos (ca mine) sa se ambaleze de la vorba nevinovata a unui om care nu are rele intentii (ca tine). A, si Internetul nu are bere :) . Cred ca asta este problema fundamentala :) .

P.S. Si Alesis au o linie noua de controlere accesibile ca pret.

Link to comment
Share on other sites

S-a facut vreo 750 de mii cablul, bleah!

 

.. bai, ma bate ganduri sa-mi deschid o afacere in domeniu, da-o naibii de treaba. Gasiti cabluri MIDI si la:

 

220.000 - Vitacom

430.000 - Best computers

(Bucuresti)

 

Am inteles pot fi diferente de calitate intre ele, insa cel de 220.000 pe care il am seamana remarcabil ca aspect cu cel care era 650 la Muzica la parter; mie mi-a mers sa transfer niste patchuri din procesor pe PC.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Clapa nu e cine stie ce din intuitia mea masculina:

Fiast Stereo Electronic Keyboard. Nu ma pot preciza asupra modelului exact.

Are synth, o multime de instrumente, metronom, drum macihe.. shit like that..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.