www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Rupte


Guest miscutaruben
 Share

Recommended Posts

Guest miscutaruben

Ați putea sã mã ajutati deoarece mi-am cumpãrat corzi ernie ball de 09-42 ºi când le-am pus pe chitarã sã le acordez s-au rupt? Îmi puteți da un sfat cum sã nu mai rup ºi alte corzi?

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi.G

Am patito si eu la inceput. Ai grija cum le pui in primul rand. Nu trebuie sa le tensionezi ( strangi) prea agresiv si repede.. ps: Dupa parerea mea 09-42 sunt destul de slabe , eu folosesc de 10-52.

Link to comment
Share on other sites

Guest miscutaruben

Am tuner încorporat în stație dar când am strâns corzile la cea groasã E ,când a fost E a sunat dezacordat ºi a trebuit sã dau incodata pânã la E ºi s-a rupt.

Edited by miscutaruben
Link to comment
Share on other sites

Guest miscutaruben

probabil ca ai acordat cu o octava mai sus

 

ªi în cazul asta ce sã fac? Cã dacã nu o mai dãdeam odatã pânã la E nu suna bine

Link to comment
Share on other sites

Am tuner încorporat în staţie dar când am strâns corzile la cea groasă E ,când a fost E a sunat dezacordat şi a trebuit să dau incodata până la E şi s-a rupt.

 

Daca ai reusit sa rupi e-ul gros, nu vad alta posibilitate, decat de a acorda cu o octava mai sus. Iti dai seama pe unde trebuie sa stea coarda dupa tensiune.

Cel mai probabil nu suna bine pentru ca din momentul in care ai acordat pana in momentul in care ai sesizat ca nu suna bine, ti s-a dezacordat. Lucru perfect normal la corzi noi. Acordezi de 3-4 ori, iar in cele din urma o sa ramana acordate.

Ai grija si de cate ori infasori la cheita.

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai chitara cu Floyd, blocheaza Floyd-ul cu ceva (o baterie de 9V de exemplu) sa nu se mai retraga in cavitate.

Am patit si eu chestia asta la o chitara cu Floyd, dar nu s-a rupt coarda, ci pur si simplu a iesit de la bridge, pentru ca nu il blocasem.

Data viitoare, da-ne mai multe detalii despre chitara, ce fel de bridge are.

Nu are nici o legatura cu grosimea corzilor, nu au voie sa se rupa cand acordezi corect, mai ales Mi-ul gros.

Edited by Shreder_DT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.