www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schibare Cheite Squier Bullet


'mnezău
 Share

Recommended Posts

Am achizitionat un Squier Bullet si mi se pare o chitara incredibila avand in vedere pretul. Problema mea este ca vreau sa inlocuiesc cheitele. Imi cam scapa si se invart in gol.

Ideea este ca am citit pe forumuri din afara si pe-aici, metode. Din cat am inteles, la chitara asta dimensiunea gaurilor este mai ciudata (9) si ar trebui marite ca sa incapa cheite de 10. In al doilea rand, nu se gasesc cheite la care sa se potriveasca suruburile cum trebuie, asa ca o sa trebuiasca sa dau alte gauri.

Operatiunile nu par complicate, insa, cum nu prea am treaba cu lucrarile astea mecanice, am nevoie de putin ajutor.

 

Cheitele sunt modelul acesta.

 

1) Ce cheite imi recomandati?

(Ma gandesc la asa ceva sau asa. Imi place mai mult aspectul vintage, insa, am citit ca nu ar fi excelente. In orice caz, ma uit la pret, vreau o varianta cat mai ieftina si care sa ma satisfaca. Nu am de gand sa dau pe cheite cat am dat pe chitara.)

2) Cum gasesc in Romania "tapered reamer"?

3) Cum pot acoperi gaurile care vor ramane de la suruburile vechi cat mai elegant?

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

1. eu am kluson MK6LN si le-am pus pe un reghin... vreau sa spun ca sunt foarte bune si isi fac treaba foarte bine, mai ales pentru pretul lor. (si eu tot de pe magazinuldemuzica.ro le-am comandat, deci pot spune ca si staff-ul este foarte ok, cel putin pe partea de coletarie si relatie cu clientii)

2. habar n-am

3. eu am acoperit gaurile printr-o metoda "clasica". o data cu schimbarea cheitelor eu am "renovat" si headstock-ul...fiind reghin acesta era vopsit rosu. Am vrut sa il am ca cel al unui stratocaster autentic, asa ca am dat jos vopseaua. In gaurile ramase de la cheitele vechi, am bagat varfuri de scobitori si am smirgluit peste, sa le fac uniforme. Initial au prins exact culoarea lemnului headstock-ului, dar am facut o alegere proasta in privinta lacului si acum a iesit mai ciudat, dar sincer ii da un aspect asa mai vintage... mie imi place cum a iesit, mai ales dupa ce am facut niste vinyluri cu fender 'n stuff.

 

pun si poze ca sa vezi cum arata.

post-7315-0-08329900-1336820444_thumb.jpg

post-7315-0-56633100-1336820460_thumb.jpg

Edited by spike2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. eu am kluson MK6LN si le-am pus pe un reghin... vreau sa spun ca sunt foarte bune si isi fac treaba foarte bine, mai ales pentru pretul lor. (si eu tot de pe magazinuldemuzica.ro le-am comandat, deci pot spune ca si staff-ul este foarte ok, cel putin pe partea de coletarie si relatie cu clientii)

2. habar n-am

3. eu am acoperit gaurile printr-o metoda "clasica". o data cu schimbarea cheitelor eu am "renovat" si headstock-ul...fiind reghin acesta era vopsit rosu. Am vrut sa il am ca cel al unui stratocaster autentic, asa ca am dat jos vopseaua. In gaurile ramase de la cheitele vechi, am bagat varfuri de scobitori si am smirgluit peste, sa le fac uniforme. Initial au prins exact culoarea lemnului headstock-ului, dar am facut o alegere proasta in privinta lacului si acum a iesit mai ciudat, dar sincer ii da un aspect asa mai vintage... mie imi place cum a iesit, mai ales dupa ce am facut niste vinyluri cu fender 'n stuff.

 

pun si poze ca sa vezi cum arata.

De unde ai facut vinyl-urile alea?

Link to comment
Share on other sites

Cauta dintr-alea "modern style" in baie de ulei, de squier standard sau deluxe, cum ai pus in primul link. Se gasesc si pe ebay sau si aici in tara, eu cand am cautat nu am gasit pe stoc la nici o firma, tot la ebay am ajuns... Avantajul e ca acolo am luat 2 seturi la 150 RON. Chiar daca v-a trebui sa maresti gaurile, acestea au 2 cepuri care intra in lemn si le tin bine fixate, fata de cele vintage care se misca stanga-dreapta din cauza ca se destrang repede holsuruburile si nu mai sta acordata.

De ce zici ca e o chitara atat de "incredibila" din moment ce cheile stoc sunt varza si deja trebuie sa schimbi piese pe ea?

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.