www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema...


Guest alexarrt
 Share

Recommended Posts

Guest alexarrt

Buna. Am o porblema. M-am apucat de chitare de vreo 3 luni si pana acum am cantat intensiv uneori cantam toata ziua fara sa fac nimic altceva. Nu ma lasam pana nu invatam ce mi-a dat profesorul. Dar de la o vreme nu mai simt nici un fel de atractie pentru chitara. O iau in mana si incerc sa cant ceva sau macar sa schimb niste acorduri aiurea dar parca nu mai are acelasi farmec. Ati fost si voi in aceasta situatie? Cum ati trecut peste?

Link to comment
Share on other sites

Guest alexarrt

las-o moale o vreme si dupa o vreme cand te-apuci iar ai sa vezi si progresul si inspiratia cum vine. nimica nu merge cu de-a sila

las-o moale o vreme si dupa o vreme cand te-apuci iar ai sa vezi si progresul si inspiratia cum vine. nimica nu merge cu de-a sila

Vrei sa spui ca ar trebui sa intrerup lectile de chitara pentru o vreme?

Link to comment
Share on other sites

Si eu am acelasi sentiment... In sensul ca , cant de 1 an jumatate la chitara si simt ca , cant pentru mine ... Adica nu pot sa-mi exprim "talentul" altcuiva.. Adica as dori sa fiu intr-o trupa , sa colaborez , nu sa invat un solo , apoi dupa ce-l termin sa zic ioi ce fain dar n-are rost intr-un fel !

 

Eu nu ti-as sugera sa o lasi balta o vreme.. Ca apoi nu te mai apuci , invata piese grele ... Incearca ceva ce nu ai mai facut pana acum , fa si chestii care le nu le-ai invatat... Eu am cantat 1 an pe acorduri si jumatate de an pe solo... Sincer sa fiu , atunci cand bagi un solo si vezi ca se potriveste cu ce canta Slash , asa te bucuri , dar dupa ce le stii pe toate cap coada zici ca te plictisesti.. Asa ca am incercat ceva mai greu , acel ceva mai greu fiind Led Zeppelin , care mi-e personal mi se pare mai greu de cantat decat Guns N Roses !

 

Parerea mea , nu o luati in nume de rau :D

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Cantatul la chitara si nu numai trebuie sa inceapa si sa continue din placere nu din obligatie . Cand ajungi la un anumit nivel poti sa il transformi intr-un job full time : ) . Pana atunci enjoy it! Referitor la intrebarea ta nu vei putea primi un raspuns clar. Totul tine de tine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da... am fost si eu intr-o situatie similara... Tin minte ca eram exact inainte de capacitate (prin clasa viii cred... ) si m-au obligat astia ai mei sa ma meditez la mate ca eram (... si sunt de altfel praf)... Dragoste cu forta nu se poate. "nu mai e acelasi farmec?"... eu ma uit la a mea... incepe sa se rideze ici si colo da parca mai mult ma atrage... imbatranim impreuna. Cand nu se punea nici prafu pe ea de noua ce era eu nu stiam nici cum sa o tin in mana da eram inebunit doar cand o vedeam cum luceste si cat de frumoasa e... acu vad ca suna si bine si ne distram de minune. I-am zis ca intr-o buna seara cand luna va fi plina o sa o urc si pe scena sub lumina neoanelor ieftine. Acuma desigur ca vrei o suta de sfaturi si relatari da un lucru e cert... nu toate cazurile au happy ending... iar incapatanarea nu e decat un mijloc stupid de a procrastina inevitabilu... Pentru unii chitara poate e doar o bucata de lemn... pentru altii un bibelou de decor... Prima oara cand mi-am zarit chitara am privit-o ca pe o capodopera absoluta... usor usor a devenit cel mai bun prieten al meu...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Buna. Am o porblema. M-am apucat de chitare de vreo 3 luni si pana acum am cantat intensiv uneori cantam toata ziua fara sa fac nimic altceva. Nu ma lasam pana nu invatam ce mi-a dat profesorul. Dar de la o vreme nu mai simt nici un fel de atractie pentru chitara. O iau in mana si incerc sa cant ceva sau macar sa schimb niste acorduri aiurea dar parca nu mai are acelasi farmec. Ati fost si voi in aceasta situatie? Cum ati trecut peste?

Vinde chitara .

Sau ?!

Cumpara-ti efecte ,procesoare , softuri , alte corzi ......ca muierile ....hehe apoi treci la Camcordere ...si tot asa ...pana nu ai un studiou intreg nu stii care-i buba.

Apoi daca vezi ca nu si nu tot vinzi ..sau lasi mostenire generatiilor viitoare.

 

Unii aici pr rgc.ro sunt cu schimbatul dozelor ...este mai ieftin decat schimbarea chitarelor ...sau

 

Apoi schimbarea efectelor , procesoarelor , upgradari etc ...de cantat nu prea se canta nici altii

Singurul @Cognek parca am auzit ieri mai multe incercari inca un baiat cu Boss GT8 care a incercat un jamming pe un BT in rest mai nimic.

 

Vizionezi pe " youtube " acest serial ( pana nu-l scot baietii ) pe pagina cu linkul postat gasesti aproape numai concerte intregi ..pune-te si asculta /vezi concertele .Vezi daca-ti place vre-un sti; gen ..idee etc.

Asta ca sa ai ce sa faci cu chitasra si cu acordurile ..

 

jimi hendrix documentary

Seven Ages of Rock Part 1 of 7 - Birth of Rock ( nu stiu daca au aparut toate cele 7 episoade )http://www.youtube.com/watch?v=1O4p9xco69I&feature=related

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gandeste te la chitara in altfel decat lemn+ corzi.Scrie ti pe o hartie toate tehnicile de care ai nevoie pentru a canta stilul de muzica preferat(sa vezi ca mai ai mult de lucru si n ai multa vreme de pierdut),asculta ti chitaristii preferati si o pauza de 2-3 zile in care sa te gandesti cat de bine era cand cantai la chitara(cand iti placea)e binevenita(in alea 2-3 zile nu atingi chitara).

Link to comment
Share on other sites

Fa o schimbare.

Cel mai ieftin: schimba corzile cu un set "brand new". Cumpara ceva de calitate, sunetul mai bun te va inspira.

Daca iti permiti, cumpara o chitara noua si mai buna. Daca nu, ia un accesoriu: un capodastru, un slide, niste finger-picks. Experimenteaza si altceva.

 

Dozeaza-ti timpul astfel: dimineata fa-ti temele (adica studiaza ce ti-a dat profesorului), seara lasa-ti imaginatia in voie, experimenteaza orice altceva decat lectiile de chitara, umbla la acordaj, incearca tuning-uri alternative chiar inventate de tine nu luate de pe net. Acordeaza chitara cu o cvinta mai jos, vezi cum suna, poate fi ceva interesant.

 

Pune chitara pe stativ undeva unde o poti avea la vedere aproape tot timpul. Cand simti nevoia mai zdranganeste-o putin fara obligatii, cand te plictisesti pune-o la loc, fara obligatii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.