www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce procesor s-ar potrivi?


Guest om__bun
 Share

Recommended Posts

Guest om__bun

Salve....am si io o problema...e foarte posibil ca sa se infiinteze o formatie rock la mine la scoala..si cum sunt singurul care are o electrica...si printre putinii care este pasionat de chitara....(si se pricepe un pic)...sunt cam singurul candidat la postul de chitarist.... :)

Treaba este ca ni s-au promis niste bani pentru scule..care nu stiu cati si daca vor veni.... :) ...as vrea totusi sa va intreb..cam ce procesor mai ieftin imi recomandati?(pe la max 6-7 milioane)....as vrea sa-l pot folosi live...nu numai la repetitii... :( ..io nu ma pricep deloc la subiectul asta...de aceea v-as ruga dak puteti sa dezvoltati un pic....m-ar interesa cava cat mai complet si daca se poate sa aibe si o memorie care sa-i permita inregistrarea unor chestii facute de mine....astea de la senia (V-amp,etc).sunt bune? :) ..am citit ce a scris Felix despre proc sau dar nu am inteles in totalitate pentru ca nu am vocabularul dezvoltat in acest domeniu....

Am vazut ca unele au pedala...la ce foloseste?

Cam ce efecte exista pe un procesor?

..va multumesc anticipat.... B)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

sal, eu am un roland de vanzare la 7,5 mil, daca esti interesat vb pe mess in leg cu asta si iti dau mai multe detalii

Link to comment
Share on other sites

Vand eu un ZoomII cu 3.500.000. E potrivit pentru ce vrei tu. Adica, nu iti recomand la inceput ditamai procesoru, cu 1000 de efecte, pentru ca nu o sa le folosesti pe toate,si o sa ti se pare useless, si o sa vrei sa scapi de el. Zoomu meu e taman bun :)

Daca vrei detalii, ne vedem pe yahoo. hihisteinensen@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
lasand la o parte sunetul, majoritatea zoomurilor sunt facute din plastic si daca apesi un pic mai tare pe pedala de bank sau de patchuri, s-a cam zis cu ele (trebuie sa-l desfaci etc...)

 

cine te-a mintit, eu am cantat cam 3 ani pe zoomuri (2 ani pe 505II si un an pe 707II) si nu au patit nimik, si crede-ma ca am abuzat de ele in ultimul hal, am varsat si bere pe 505II l-am si calcat in picioare, si mergea perfect. BTW la 505II, daca sti, butoanele de bank (alea mici u +/- pe ele) le apasam cu piciorul, ca mi-erea lene sa ma aplec. :)

asa ca intai canta vro 2 ani pe unu d-ala si abuzeaza de el in ultimul hal si dup-aia mai vb.

 

in materie de sunet, pe mine m-a multumit pe deplin sunetul de la zoom, ma rog nu toate disorsurile, numai unele, ar alea erau bune.

Link to comment
Share on other sites

cine te-a mintit, eu am cantat cam 3 ani pe zoomuri (2 ani pe 505II si un an pe 707II) si nu au patit nimik, si crede-ma ca am abuzat de ele in ultimul hal, am varsat si bere pe 505II l-am si calcat in picioare, si mergea perfect.

 

in materie de sunet, pe mine m-a multumit pe deplin sunetul de la zoom, ma rog nu toate disorsurile, numai unele, ar alea erau bune.

 

eu am avut (si inca mai am dar nu-l mai folosesc) un zoom 3030 si cam dupa 2-3 luni nu mi-a mai mers pedala de bank si inca 2 pedale de patch. si l-am folosit doar acasa

poate doar 3030 o fi mai prost facut

Link to comment
Share on other sites

Din sampleurile de la DF-7 cel putin doua suna prost si in plus e scumpa pentru ce stie sa faca.

O pedala multi efect te va multumi cel mai mult.

 

Zoom 505II - daca n-ai bani

Behringer XVamp - daca ai putin mai multi bani - e mai versatila pentru ca are cateva chestii in plus

Behringer Vamp2 - O scula bunicica pentru banii ei iti ia ceva sa te obisnuiesti cu ea insa rezultatele sunt bune

Efectul lui benson - nu stiu nu l-am auzit. Mertia luat si el in calcul.

 

O pedala de distors simpla nu stiu daca e cea mai buna investitie. Aia o alegi daca stii exact ce iti doresti sa canti (sau daca n-ai bani chiar deloc :) )

Link to comment
Share on other sites

mda.. daca ai grija de Zoom si nu esti un animal, nu se rupe :). Totusi, pedala aia Digitech e naspa, pentru ca omul vrea sa cante si live, si acasa.. si daca live, are nevoie de un distors mai tare, de la o melodie la alta, ce face, se apleaca sa umble la butoane ? V-amp2-ul, e prea scump. X-Vampu si Zoomu, sunt cam pe acelasi nivel, tind sa cred :)

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

care ar fi diferenta de valoare si de pret intre x-v-amp si v-amp2? :)

care este mai bun?...merci

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

sau poate vrei Roland GP-16, e si mai tare decat zoomu, si nu vb prostii pt ca am avut si eu zoom 505II si 707II

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

momentan nu pot sa inregisrez ninic acasa, nu de alta dar am o janghina de calculator, care mai si crapa cand vrea el, dar poate fac io o jmecherie, cine stie :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

daca vrei sa iei vreo pedala digitech ai grija...pt ca nu poti folosi baterii la alea...de fapt poti dar mai mult de 3-4 ore nu te tine (doar pe baterii bune: energizer, duracell)...digitech sunt bune rau...dar asta cu bateriile e un defect mare...

cosu: "Din sampleurile de la DF-7 cel putin doua suna prost si in plus e scumpa pentru ce stie sa faca"

nu te supara dar astia de la proguitar il vand cam la dublu pretului din state daca tin minte bine

si in legatura cu sampleurile de la DF-7: alea au fost inregistrate cu cealalta iesire (AMP) care se aud cam prost...mai bine te duci si le incerci si vezi care-i faza...

Link to comment
Share on other sites

Acum am venit de la Mag. Muzica si am gasit niste chestii tare marfa :)

 

Oferta speciala Zoom la MC Music (sus la Muzica)... un 505II e 2.9 mil lei... :):(:D

 

http://www.mcmusic.ro/PRETURI%20MARTIE%202...ERTA%20ZOOM.pdf

 

Oferta de Mai ... un VOX ToneLab e 350 de Euro :)B):D

 

http://www.mcmusic.ro/PRETURI%20MARTIE%202...0MAI%202005.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

stiti proverbu ala care spune ca prea multi bucatari strica ciorba?.... :) ...hotarati-va odata..si lamuriti-ma si pe mine..ca ma uit ca curca-n craci la ce scrieti.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

Daca dispui de 10 milioane GT3-ul ar fi cam cea mai buna alegere, si eu am probat unul si merge super, mi se pare ca are si simulator de amp care ar fi recomandat in cazul in care il legi direct in mixer

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

salutare..pai momentan..nu am nici un ban.... :) ..ni s-a propus o suma..de catre o persoana anume..desi sansa sa se tina de cuvant e destul de mare,nu stiu ce suma imi va reveni mie...ar trebui sa se tina cont ca chitara este proprietate pesonala :) ..si sa nu mi se ia din fonduri ..dar habar n-am..oricum o sa aflu in cel mult 2 saptamani... :) ..sper sa mai aibe procesoare la magazin....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.