www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Improvizatie


 Share

Recommended Posts

pai ca sa-mi dau cu parerea despre cum iti ies tie chestiile ... daca imi plac sau nu cred ca trebuie sa pui niste "imporvizatii" sa le auzim... Probabil e vorba de progress aici... asta vine cu timpu din pacate (si eu ma oftic)... Daca esti incepator nu trebuie sa te stresezi ca nu iti ies toate cum vrei... iti trebuie timp si exercitiu... se dezvolta auzu, incepi sa-ti dai seama cum ar trebui sa sune, poti face chestii din ce in ce mai misto cu chitara... etc. In timp or sa-ti iasa toate... daca vrei sfaturi la un anume lucru, pune pe forum sa auzim si sa dam cu banu... totusi incearca sa-ti folosesti urechile (o sa-ti dai seama cu timpu de ce iti zic asta)

Link to comment
Share on other sites

Cum am inceput eu cu improvizatia.. ascultam un backing track(negativ) si cantam din gura sau in cap mici fragmente care sa sune ok pe backing..si incercam sa le reproduc pe chitara in gama negativului. Ajuta foarte foarte mult si sa stii scale si note. Si niste lick-uri (cauta pe youtube lectii ca sunt destule) si incearca sa le incorporezi in improvizatii

Edited by minu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Vidovic

Notele!! Trebuie sa stapanesti bine asezarea notelor pe gatul chitarei, adica foarte bine, la fiecare repetitie zilnica, inainte de a trece la chestiile "avansate" cu care te lauzi in general in fata auditoriului, repeta scalele, de fiecare data cand iei chitara in mana sa muncesti, repeta-le, chiar daca "le stii bine". Una e sa le stii tu si alta e sa le stie subconstientul tau.

 

Asta e cea mai frecventa problema a oricarui chitarist, crede ca el canta la chitara, dar el nu face decat sa ia instrumentul in mana, sa-l aseze bine pe picior si de acolo i se rupe filmul, celalalt "tu" face chestiile alea faine, la fel cum conduci masina, nu prea esti constient ce faci, doar o faci, pt ca stii foarte bine asezarea si "cursa" comenzilor. Asta separa un sofer bun de unul incepator.

Si asta e marea enigma de ce nu toti pot fi Steve Vai, pai Stevie la 13 ani cand a pus chitara in brate nu era nici el un mare as, doar a muncit mult si a invatat totul, de la zero, dar totul, despre chitara, pt ca ia placut. In loc sa se zburde cu prietenii, el repeta gamele asezand degetele pe fiecare tasta de mii de ori, apoi o lua de la capat. De aia acuma canta la "inima" cu 3 grifuri, si noi murim si ne ofticam, doar ascultandu-l si visand.

Edited by Vidovic
Link to comment
Share on other sites

Fac chitara de 2 ani jumate am 13 ani , am inceput la 11.Se mai intampla sa-mi mai iasa si mie ceva cateodata,la anumite piese,ce ma enerveaza pe mine cel mai mult e ca nu imi vin ideile prea repede,ma gandesc la ce acorduri sunt dupa ma gandesc cam ce as vrea sa iasa din improvizatie si incerc sa pun pe chitara.Cateodata nici nu mai stau sa ma gandesc la ce note cant decat asa in mare,la note ma gandesc la inceput mai exact,dupa ma mai las dus de val.

Marea mea dilema:cum trec dintr-o gama in alta.De exemplu trebuie sa improvizez pe mi si do ,fac o improvizatie in mi si cand se schimba in do?Cum fac sa "schimb gamele"

Si mai am o dilema: intr-o improvizatie am voie sa folosesc ce moduri ale gamelor vreau in functie de starea pe care vreau sa o transmit sau trebuie sa transmit starea dintr-un anumit mod?

Link to comment
Share on other sites

Explicati-mi si mie mai ca la prosti cum e cu improvizatia.

Mereu cand incerc imi iese monoton.

Improvizatia este o treaba foarte personala . Este un cumul de cultura muzicala ,teorie muzicala, studiu de instrument si ...buna ta dispozitie .

Sunt exercitii , neaparat cu back tracking, care se pot face pt a exersa improvizatia .

Dar inainte de orice trebuie sa stapanesti foarte bine urmatoarele lucruri :

- formarea acordurilor

- progresii armonice

- moduri

- cunoasterea instrumentului .Trebuie sa stii in fiecare fractiune de secunda ,pozitia pe grif a notei de care ai nevoie.

Ideile inca nu-ti vin pt ca inca nu ai formata o cultura muzicala substantiala .Din acest punct de vedere ,ai timp berechet ca sa te maturizezi .

Ar fi bine daca te-ai apuca sa studiezi chitaristii tai preferatii , sa "scoti" acordurile si improvizatiile prin solfegiere .

Succes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Improvizatia este o treaba foarte personala . Este un cumul de cultura muzicala ,teorie muzicala, studiu de instrument si ...buna ta dispozitie .

Sunt exercitii , neaparat cu back tracking, care se pot face pt a exersa improvizatia .

Dar inainte de orice trebuie sa stapanesti foarte bine urmatoarele lucruri :

- formarea acordurilor

- progresii armonice

- moduri

- cunoasterea instrumentului .Trebuie sa stii in fiecare fractiune de secunda ,pozitia pe grif a notei de care ai nevoie.

Ideile inca nu-ti vin pt ca inca nu ai formata o cultura muzicala substantiala .Din acest punct de vedere ,ai timp berechet ca sa te maturizezi .

Ar fi bine daca te-ai apuca sa studiezi chitaristii tai preferatii , sa "scoti" acordurile si improvizatiile prin solfegiere .

Succes

Total de acord cu cele exprimate mai sus (in special cu partea de cultura)

Ca trick - uri poti folosi pauzele in timpul improvizatiei si/sau repetitia unei anumite secvente (care sa semene cu un fel de tema), toate astea in concordanta cu backing track -ul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.