www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Problema


Guest Flake
 Share

Recommended Posts

Guest Flake

Am un ibanez RG 470 AHZ-NTF .anume :

https://lh5.googleusercontent.com/-o42qBT7dheI/T3nQSFIIPdI/AAAAAAAAAMo/qGEYWS8Kh0U/s724/P1070403.JPG

 

 

Super draguta , insa are o hiba destul de deranjanta cateodata.

 

Atunci cand atac corzile (in special miul subtire) rasuna toate, destul de tare, si de asemenea simt vibratii destul de pronuntate si in bridge (Chiar daca chitara nu e conectata la amp si ciupesc mi-ul, iar dupa il opresc, se aud celelalte , Mi la re sol si , in ordinea descrescatoare a intensitatii sunetului. Nu mai spun ca pentru a se auzi curat atunci cand pun distortion ar trebui sa pun elastic, sau sa cant cu palm mute intotdeauna. Problema in esenta ar fi ca bridge-ul si corzile functioneaza ca acelasi "intreg" sa-i zicem, fiecare preluand din hz vecinului. Ce vreau sa spun este ca in loc sa vibreze singura coarda, ondulatiile ei sunt transmise prin bridge si la celelalte corzi. Cineva mi-a recomandat sa ecranez dozele insa eu cred ca nu are nicio treaba, dupa cum am mai spus fenomenul apare si cand e neamplificata, nu e o chestiune de doza.

 

E destul de ambiguu ce incerc sa expun, dar sper ca am fost cat mai explicit cu putinta. V-ati lovit si voi de aceasta problema? Are cineva o idee cum as putea-o remedia? Cine ma ajuta dau un Happy Meal clar =D

Link to comment
Share on other sites

Asa patesc si eu cu chitara mea. Cind fac lickuri pe o singura coarda si uit sa blochez celelalte coarde cu mina dreapta, sunetul se murdareste. Chestia e ca celelalte coarde incep sa vibreze, la mine coarda La incepe si cinta singura, de nebuna atunci cind am treaba pe mi-ul subtire. Alteori coarda Sol o ia razna. Uneori e chiar enervant.

 

Chitara n-are nimic, e vorba de tehnica de muting.

Link to comment
Share on other sites

O tehnica uzuala (in afara de cea cu elasticul de par) este urmatoarea:

- corzile mai groase se "tin" cu dreapta (podul palmei)

- cele mai subtiri cu stanga ( cu degetele care nu au treaba)

 

corzile groase sunt cele care sunt mai jos de cea pe care canti la momentul respectiv, cele subtiri cele de mai sus.

 

Trebuie sa exersezi cu distors si gain mare, intai foarte rar, si sa incerci sa obtii un sunet cat mai curat, fara interferente.

Game game game... Dupa cateva zile incepi sa vezi rezultate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu stiam altfel.

 

Indexul tre' sa stea oarecum plat astfel incit sa atinga si sa opreasca toate coardele de sub el, in caz ca le atingi din greseala. Deci daca ai treaba pe coarda La si atingi cu pana celelalte coarde (Re, Sol, Mi, whatever), ele nu vor suna datorita indexului care le tine "muted". Mai exista o metoda de a bloca coardele alea, cu mina dreapta. Daca dai cu pana pe coarda Mi sau La si vrei some extra muting pentru celelate coarde, poti sa-ti ancorezi degetele de la mina dreapta pe ele. Deci degetul mic si inelarul de la mina in care tii pana vor sta sprijinite pe coardele subtiri.

Cind ai treaba pe coardele alea subtiri, atunci faci muting cu podul palmei (sau cu muchia exterioara) pe coardele de deasupra.

Link to comment
Share on other sites

Guest Flake

Unii nu stiu cum sa-si ia lemne mai exotice pt chestia asta si tu te plangi ? :))

 

Da-mi mie chitara si iti dau una care nu rezoneaza mai mult de 2 secunde :D

Yep multumesc de raspunsuri eram sigur ca vor fi de genul asta =D . Intr-adevar unii chiar cauta lucrul asta in chitari, fac combinatii de lemn, doze,corzi de diferite grosimi,acordaj, insa nu il obtin. Eu il am , insa nu sunt deloc pregatit pentru asemenea lucru. La cum atac eu corzile si la palm muting-ul meu ar fi trebuit sa nu se auda nimic,am un strat care pe acelasi canal la procesor e super clean, insa chitara asta mi se pare mult prea sensibila. Ar trebui sa inteleg sa practice practice practice si sa uit de aceasta "problema" pentru ca in viitor e posibil sa o caut cu jind si sa nu o gasesc? Thank you =D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.