www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

John Petrucci Sound


Guest Seba
 Share

Recommended Posts

Am un Korg Ax1500g processor si incerc de vreo saptamana sa obtin un efect asemanator cu al lui Petrucci(Dream Theater). Ma ajutati si pe mine?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Dear Sebastian.

Nu cred că ai cum să te apropii de sound-ul lui Petrucci cu gear-ul pe care-l ai la dispoziţie.

Dar, poţi obţine câteva patch-uri f. bune cu Ax-1500G (clean şi dist./drive).

Ca să suni ca John Petrucci ar trebui să-ţi poţi permite luxul de a cumpăra un set de scule identic cu cel pe care-l foloseşte idolul tău (ghitară - rack - amp), ceea ce e cam greu bănuiesc(nunumai pt. tine).

 

O altă soluţie ar fi să cânţi la fel de bine ca John Petrucci şi atunci în mâna ta orice ghitară ar suna aşa cum ţi-ai dori.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gabytz

hmmm... shi yo am korg ax 1500... shi yo's fan DT... shi am reusit sa scot un sound asemanator...dar am avut shi un rocktron gainiac...

Link to comment
Share on other sites

Ms arthur ......oricum ..in principiu nu cautam un sunet de DT ci mai mult cum suna distorsul lui pe albumul Suspended Animation...but thnx anyway...nu cred ca am eu bani de ampuri MESA si de RACURI cat casa mea :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A zis foarte bine a zis Arthur :)

Am vazut scule de mii de euro in mana cui nu trebuie si sunau ca un rahat.Am vazut scule foarte ieftine in maini foarte capabile si suna de te intrebai unde are ascuns rackul :) so cred ca mare parte din felul in care suna petrucci este in mana si tehnica lui.Pe de alta parte subscriu, nu prea cred ca poti scoate ceva similar din ce ai tu.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest Music Man
Am un Korg Ax1500g processor si incerc de vreo saptamana sa obtin un efect asemanator cu al lui Petrucci(Dream Theater). Ma ajutati si pe mine?

 

Multumesc

 

 

 

Salut! Bogdan sunt, nu stiu daca anuntul tau mai e valabil, dar am avut si eu un Korg ax1500, si mi-am facut cateva sounduri ca pe albumul Awake, sunau foarte bine...deci se poate.Eu sunt fan mare Petrucci asa ca m-am chinuit si mi-a iesit. Dar are importanta si pe ce sonorizare canti.Daca vrei ma gasesti la 0740127925 sau la bogdan_lte@yahoo.com.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

A zis foarte bine a zis Arthur :)

Am vazut scule de mii de euro in mana cui nu trebuie si sunau ca un rahat.Am vazut scule foarte ieftine in maini foarte capabile si suna de te intrebai unde are ascuns rackul :) so cred ca mare parte din felul in care suna petrucci este in mana si tehnica lui.Pe de alta parte subscriu, nu prea cred ca poti scoate ceva similar din ce ai tu.

 

Da ,DAR , omul nu crede , toti cred ca au doar un handicap , cel al instalatiei , nimeni nu vrea sa invete si sa progreseze !!

 

Toti vor sa CUMPERE !!! si cred cu sfintenie in toate miturile aruncate de producatori prin intermediul marilor artisti .

 

Marketing-ul functioneaza din plin , au studiat ce vrea cumparatorul si i-se ofera .Este simplu.

 

Tonul are multe caracteristici fizice , dar sunetul specific vine din "mana" artistului .

 

De muzica sa nici nu amintim .

Link to comment
Share on other sites

Da ,DAR , omul nu crede , toti cred ca au doar un handicap , cel al instalatiei , nimeni nu vrea sa invete si sa progreseze !!

 

Toti vor sa CUMPERE !!! si cred cu sfintenie in toate miturile aruncate de producatori prin intermediul marilor artisti .

 

Marketing-ul functioneaza din plin , au studiat ce vrea cumparatorul si i-se ofera .Este simplu.

 

Tonul are multe caracteristici fizice , dar sunetul specific vine din "mana" artistului .

 

De muzica sa nici nu amintim .

+111111111!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Am un Korg Ax1500g processor si incerc de vreo saptamana sa obtin un efect asemanator cu al lui Petrucci(Dream Theater). Ma ajutati si pe mine?

 

Multumesc

 

Dear Seba, in cazul in care nu le-ai gasit iata niste preset-uri facute de useri pentru Korg Ax1500g si-ti garantez ca sunt mult mai bune decat cele de fabrica. sunt free de pe net dar nu mai stiu de unde le-am luat. Doar inarmeaza-te cu rabdare pana-ti faci setarile si nu o sa regreti. tonul lui Satriani si Vai suna superb......

 

patches.zip

patchesb.zip

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.