www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noise Gate Pedal


Guest ThyAce

Recommended Posts

Guest ThyAce

Pentru ca ampul meu (Fender Mustang 1 ) scoate un sunet foarte , foarte enervant , am decis sa iau un noise gate. Fondurile disponibile se invart in jurul a 200 ron , pot gasi ceva in suma aceasta?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca ampul meu (Fender Mustang 1 ) scoate un sunet foarte , foarte enervant , am decis sa iau un noise gate. Fondurile disponibile se invart in jurul a 200 ron , pot gasi ceva in suma aceasta?

 

Eventual cauti sh pe la MP asta: http://www.thomann.de/ro/boss_ns2_noise_suppressor.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Amplificatorul nu scoate nici un sunet pana cand nu bag cablul in el , cand asta se intampla , incepe sa bazaie urat , bazaitul nu se opreste nici cand cant la chitara , dar scade si creste in functie de cat de sus e gainul . Chitara e o Yamaha Pacifica 112v si da , are 2 doze single coil + 1 humm . De impamantare nu stiu , si nici nu stiu cum as putea repara o problema de genul acela.

Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Da , daca tin mana pe corzi bazaie mai incet , cat despre doza humm . Nu imi pot da seama daca bazaie mai putin cand cant la doza humm , sunt incepator , nu prea stiu sa cant nimic , plus ca hummul e aproape de bridge , incomoda pozitia pentru picking asa ca rar o folosesc si asta cand ma joc cu preseturi cu distorsion , deci nu prea imi dau seama.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

plus ca hummul e aproape de bridge , incomoda pozitia pentru picking asa ca rar o folosesc

 

Wait, what?!

Dozele captează vibrația corzilor, nu pana. Poți lovi coarda unde vrei, nu neapărat în dreptul dozei.

 

PS: sunt destul de sigur că nivelul zgomotului e normal. Vezi celelalte j' de thread-uri unde se explică cum să eviți sursele de interferență.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Cand switchul e pus in ultima pozitie dinspre bridge , zgomotul este cel mai puternic , cand este in pozitie dinaintea ultimei ceva mai incet , la mijloc cel mai tare , cea dinaintea celei de la mijloc ca si penultima , iar prima se aude destul de urat , dar nu ca ultima .

 

LE: Zgomotul este foarte enervant pe distort , si continua si cand "cant" la chitara , nu se aude sunetul curat. Si am observat ca difera sunetul cand fac picking deasupra dozei humm sau deasupra celor single coil.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Am testat bazaitul pe preset cu distort , iar hummul "bazaie" distorsionat. Dar vad ca pe orice preset , ultima pozitie a switchului suna cel mai urat.

 

 

Ar putea chitara sa fie problema ? A cazut odata de pe suport si s-a lovit de parchet. Dar ampul bazaie si cand e doar cablul bagat in el , fara chitara.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Ultima pozitie spre bridge =(neck) -> ---| (switch) -> ||| ( bridge ) .

Nu am magazin de chitare in oras , e un orasel foarte mic. Pana la urma , eu vreau doar sa scap de zgomot pentru a avea un sunet curat , daca incerc un preset de metal , se aude bazaitul din fundal pe langa corzi si iese aiurea , cu cat e volumul dat mai tare se aude si mai urat..

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

As vrea sa pot face un video ( dar nu am camera ), dar sunetul de pe humm chiar e puternic la volum mare , nu pot canta cum vreau pentru ca nu iese sunetul bine. De asta voiam un noise gate , se spunea ca ar elimina sunetul atata timp cat chitara canta.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Deci in concluzie , nu pot face nimic despre acel zgomot.. In fine , multumesc pentru informatii , as fi aruncat aiurea banii daca nu intrebam :). O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Nu stiu cum sa ecranez sau sa schimb dozele sau asa ceva . am langa amp un monitor CRT , dar e oprit si stricat , in rest langa el mai am PC-ul si un telefon fix. O sa cumpar o priza dinaia cu beculete , poate schimba ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Eu unul nu am de gand sa abandonez , dar nu prea gasesc o cale de a invata singur sa cant la chitara care sa si functioneze.

Link to comment
Share on other sites

Am doar Input si FSTW .

 

Dar nu se poate conecta o pedala de noise gate la chitara, iar cablul pedalei sa intre in Input, daca tot nu exista FX loop? Nici asa n-ar merge? Nu ma pricep foarte tare la asta, va rog sa nu-mi dati in cap daca vorbesc tampenii. Ma intereseaza subiectul in schimb pentru ca ma confrunt cu aceeasi problema, tot la un Fender Mustang I. Nu stiu daca bazaie fara chitara in el, n-am incercat, dar am bazaiala inclusiv pe humbucker. L-am bagat si in priza cu impamantare si tot la fel face.

 

Deci, merge pedala pusa asa, sau tot degeaba?

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Arta de a canta la chitara se dobandeste dupa mult antrenament, la inceput o sa-ti bazaie orice acord sau nota pentru ca nu esti obisnuit sa tii notele cum trebuie. Maiestria de a canta acurat fara nici un fosnet este ceva ce nu multi pot (nici dupa ani de antrenament). Cred ca cel mai indicat in cazul tau ar fi sa postezi o inregistrare cu sunetul in cauza asa putem si noi sa ne dam seama ce problema ai .

 

Bazaiala pe humbucker se poate sa fie de la gainul exagerat , o proba de sunet se poate face, pana si cel mai nasol telefon are recorder , sau daca ai un microfon ieftin ( casti la 10 lei ) ai recorder in windows posteaza si tu un sample.

 

Refuz sa cred ca nu se poate canta cu un amp si o chitara ( iti zic eu ca nu-i necesara o pedala de noise gate ) problema e in alta parte si ar fi bani aruncati dejeaba ,deci abandoneaza ideea asta. Astept o inregistrare de sunet , succese!

 

 

Si ca sa raspund si la intrebarea ta , noise gate-ul face ce ii spune si numele , elimina zgomotul nedorit, ei bine daca il bagi in fata ampului ( intre chitara si amp ) iti elimina zgomotele nedorite de la doze ,deci n-are treaba cu amplificatorul . Daca il bagi in fx loop ,ceea ce tu n-ai , iti elimina zgomotele in plus ce sunt produse de amp , si aici pare ca te incadrezi . Insa eu tot cred ca problema e la setarea si utilizarea chitarii.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

noise gate-ul face ce ii spune si numele , elimina zgomotul nedorit

 

Nu chiar. Electronii n-au de unde să știe ce dorești și ce nu dorești. Un noise gate e un downward expander, de obicei cu ratio mare, adică "inversul" unui limiter: el acționează ca un potențiometru de volum automat. Sub un nivel al semnalului, reglabil de utilizator, taie de tot semnalul (atât util cât și zgomot, nu poate discrimina). Unele în loc să taie de tot doar îl reduc, uneori cu un raport reglabil. Uneori nu reduc tot semnalul ci doar partea mai deranjantă și/sau care seamănă mai puțin cu semnalul util (care are o lățime de bandă previzibilă). Acestea sunt unități mai complexe, faimosul NS-2 e simplu dar suficient.

Deci e un control automat de volum. Dacă încă ai zgomot deranjant cu volumul chitarei la 0 evident nu te va ajuta încă un control de volum între chitară și amplificator, sursa de zgomot fiind mai departe în lanț.

Totuși mi-e greu să cred că Fender et al și-ar permite să scoată pe piață un produs ce nu poate fi folosit în condiții obișnuite. De asta rămân convins că e cablul, chitara sau utilizatorul inadecvat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze, am uitat sa fac o precizare impoartanta, zic eu - deh, eram cam obosit aseara, mi-a scapat asta din vedere. Utilizatorul care a initiat acest topic spunea ca e deranjat de zgomot inclusiv in timp ce canta.

 

Eu am uitat sa precizez ca in cazul meu e vorba de zgomot atunci cand NU cant. In timp ce cant, totul e absolut ok, n-am probleme. Eu vreau sa mai reduc din zgomotul care apare cand nu cant nimic. Intr-adevar, humul se reduce cand pun mana pe corzi, dar tot mai ramane ceva zgomot. Asta vrusesem sa spun.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest GabrielM

Salut e mai simplu decat crezi am avut si eu Fender Mustang. Il conectezi la PC prin USB apoi deschizi Fender Fuse, undeva in dreapta sus ai ADVANCED AMP si iti apare frumos un noise gate dai TRESH si DEPTH spre dreapta si gata e simplu. ;)

Edited by GabrielM
Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Apropo , e bine sa fac update la softul amplificatorului? Ca tot ma bazaie fender fuse cand conectez ampul la pc sa ii fac update. Afecteaza garantia sau performantele ampului?

Link to comment
Share on other sites

Salut e mai simplu decat crezi am avut si eu Fender Mustang. Il conectezi la PC prin USB apoi deschizi Fender Fuse, undeva in dreapta sus ai ADVANCED AMP si iti apare frumos un noise gate dai TRESH si DEPTH spre dreapta si gata e simplu. ;)

 

Folosesc si noise gate-ul ala, dar nu ma ajuta extraordinar de mult.

 

@ThyAce: cred ca se poate face update daca ai o versiune de firmware mai veche decat ultima aparuta (desi sincer sa fiu nu stiu cum se poate afla care este versiunea instalata pe amplificatorul tau). Mie de unde l-am luat mi s-a spus ca i se poate face update fara sa pierd garantia. Performantele ampului da, ar trebui sa fie afectate. Evident, in mod pozitiv. Nu stiu insa daca si referitor la zgomot. Din cate am citit prin istoricul de update-uri, se fac anumite imbunatatiri la efecte... in general e bine oricum sa ai instalata cea mai noua versiune de firmware, dar daca nu vrei, poti foarte bine sa nu-i faci :). Vezi daca nu cumva e vreo optiune prin Fender Fuse sa te lase-n pace cu update-ul, eu nu mai stiu ce i-am facut sa "taca" :)

 

Pana una alta, imi raspunde si mie cineva la intrebare - daca pun o pedala dupa cum am explicat mai sus, scap de zgomot atunci cand nu cant (si ma refer inclusiv la dozele single coil aici)?

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Ce n-ai înțeles din ce am explicat? Mai simplu de atât nu știu dacă o pot face.

 

Dacă dai volumul chitarei la 0 mai ai zgomot?

 

Nu. Dar pot sa dau volumul la 0 cand fac palm muting incontinuu, spre exemplu? Fizic, mi se pare imposibil. In plus, cant intotdeauna cu volumul la maxim, nu pot sa-l dau la 0 brusc in foarte scurtele pauze de strumming in timpul cantecelor. De asta vreau ceva care sa-mi taie volumul.

Link to comment
Share on other sites

Omule, mai citește odată ce-am scris, și încă de câte ori e nevoie. N-am spus să învârți mereu controlul de volum pentru că asta face un noise gate. Vroiam să aflu dacă acolo e problema, dacă te-ar ajuta unul în configurația propusă.

 

Ok, got it. Deci nu am zgomot cu chitara data pe 0. E liniste perfecta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.