www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine-mi trimite niste tobe virtuale?


Guest drackush
 Share

Recommended Posts

Guest drackush

Am fruity Loops v5.0.0. Cine imi face un .flp numai cu ce se gaseste in mod obisnuit la un set de tobe adevarate? (ca eu ametesc din cate pot alege acolo)

Sau cum faceti voi tobele pe calculator?

Poate imi puteti trimite in format .wav ceea ce se gaseste in mod normal la un set de tobe...

Orice alte pareri, sfaturi, solutii sunt binevenite...

Link to comment
Share on other sites

Fii atent. Poti folosi tobele din guitar pro, si cu ajutorul unui proram, Yamaha XG (nu e asta numele complet), le poti face sa sune mult mai real. Aceeasi problema am avut-o si eu, si m-a lamurit Cosu. Iar apoi, le mai editezi in Adobe Audition, le mai dai bass sau ceva, ca sa sune si mai bine.

Daca tii neaparat, iti explic cum sa faci :)

Link to comment
Share on other sites

Poate ca gandest eu ceva mai diferit modul in care compui tobele.. acum, gandindu-ma la tobe de rock/metal, e cam dubios totusi sa asambelzi o melodie intreaga in el, avand in vedere ce se petrece pe tobe in respectivele stiluri muzicale.

 

Oricum, revenind la subictul mesajului initial, drackush, sa nu ma uiti te rog :)

Link to comment
Share on other sites

Corect, e altceva sa faci toata piesa, dar nu cred ca o sa te apuci sa faci toata piesa cu FL. Si chiar si asa, cred ca a pastrat fereastra aia in care iti programezi structura. Si aia e super rapida. Doar ca ar fi mai bine sa folosesti acid. Stiu ca suna ciudat, dar daca iti schimbi modul de abordare, si daca ai si rabdare, obtii rezultate net superioare tuturor softurilor gen drum machine. (dar te chinui nene :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

hihi pare cam complicat... eu vreau niste nenorocite de tobe :) . Sa fie ceva simplu ca in programul asta Problema e ca eu nu stiu exact din ce sunt construite niste tobe si cum suna ele. Le selectez dupa ureche... asi vrea sa am un programel care sa se comporte exact ca si cum asi avea niste tobe langa mine si cineva ar canta la ele...

 

ronniefrown fii bun si pune cate un link spre battery si grove agent

 

cearny nu te uit si iti trimit cele mai bune tobe care le gasesc :)

 

 

George te rog (si cred ca vorbesc si in numele lui cearny) sacrifica-ti cand ai timp 30 sec si fa un ritm ceva in Fruity Loops cu tot ce se gaseste in mod normal la un set de tobe si ataseaza-l aici

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Poate imi face cineva o clasificare a tobelor , cum se numeste fiecare componenta in parte, cum suna cu un atasament la o calitatea superioara in format .wav, fara nici un efect adaugat... tobele cum suna ele in mod natural...

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

se vede ca ai adaugat bass ... majoritatea lumii are o mica problema cu basii si respectiv cu inaltele.

acum, sincer, ca sa faci o egalizare corecta sau cat de cat corecta, trebuie sa ai in vedere urmatoarele chestii

1) sa ai boxe cat de cat liniare - asta teoretic ar insemna niste monitoare de studio care sunt f.f. scumpe, sau ma rog, niste boxe decente (prin asta inteleg niste boxe pe care ai dat mai mult de 100 RON (lei noi), care au si ele un subwoofer, incinte din lemn, un raspuns cat de cat ok la frecventele inalte si joase, un crossover decent, etc ...)

2) sa ai idee cum trebuie sa sune exact ceea ce egalizezi. sa luam drept exemplu toba mare. asculti cu mare atentie toba mare de la 10 formatii mari pe 3-4 albume diferite. atentie sa nu te pacalesti, toba mare si cu basul merg mana in mana, nu trebuie sa le incurci cand asculti un mixaj. si sa zicem ca ai ascultat metallica, megadeth, led zeppelin, pink floyd si altele. te duci undeva si pui picioru pe o pedala buna (un pearl top of the line) si pe o toba mare (tot asa, un pearl sau un tama sau ceva top of the line) ... asa.. si ii dai si asculti cum suna. si o sa vezi ca the bass drum nu are chiar asa bas de fapt si de drept, ba mai mult, daca e un beater de plastic, sunetul e foarte sec, are in schimb punch. si dupa ce stii exact cum suna o toba mare, atunci poti incepe sa egalizezi.

3) inainte totusi sa incepi, trebuie sa gandesti mixajul per total, si anume din ce este compus, in asa fel incat sa oferi saturatie pe tot spectrul de frecvente. in momentul in care tu trebuie sa tragi si un instrument bas pe nume, sau orice instrument ce satisface registrul grav, trebuie sa ai grija ca acesta sa se auda corespunzator. pai in momentul in care dai atata bas la toba mare, atunci apare fenomenul de masking care ne enunta faptul ca un sunet de o frecventa apropiata de a altui sunet dar de o intensitate mult mai mare fata de celalalt il face pe cel de'al doilea inperceptibil urechii umane. mai pe scurt, dai bas cu tona la toba mare, nu ti se mai aude basul. pai tocmai asta e farmecul, sa combini basul cu toba mare ca sa dai un sunet foarte misto .... :)

4) nu in ultimul rand, sa ai un auz foarte bun (sau macar bun) si sa intelegi frecventele. ma rog ... greu de realizat, asculti mult si esti atent. incerci sa nu mai folosesti equalizerul din winamp (il tii pe flat) atunci cand ai boxe cat de cat fidele, caci acesta efectiv iti macelareste sunetul si pierzi notiunea de muzica, de liniaritate, de mixaj si master, practic de orice tine de sunet.

 

hai ca deja tin aici teorii despre sunet si inregistrari, si nu e cazul.

 

*ps: a nu mi se lua chestia asta in nume de rau. eu nu critic pe nimeni, ba mai mult apreciez la greu gestul lui hihi care s'a chinuit sa isi ajute un coleg de breasla si si'a irosit timpul facand chestia asta... (bravo mai! asa imi place de voi) ... eu doar incerc sa impartasesc ceea ce stiu si eu si care cred eu ca sunte chestii care nu se aud la fiecare colt de drum (in sensul ca in romania sunt putini oameni care stiu sunet si majoritatea care fac sonorizari prin clubA sau asa ceva efectiv habar n'au ceea ce fac - in ziua de azi, nu toti care au o pozitie stiu ce fac, deci nu trebuie sa te iei dupa oricine). pe de alta parte, daca chiar nu imi pasa de domeniul asta puteam foarte bine sa nu stau la ora 4 dimineata sa scriu postul asta.

Link to comment
Share on other sites

Preo, eu nu am dat bass, adica nu am compus un bass. Eu ziceam ca am dat bass la tobe, adica, m-am dus la egalizare, si am ales un preset, si l-am editat un pic, si gata.

Adica, am "egalizat" tobele. Nu exista nici o linie de bass, daca la asta te refereai.

In legatura cu ce ziceai tu, nu prea ma pricep. Cant de 1 an la chitara, si iti dai seama, ca intr-un an, inveti sa canti, dar inveti si alte chestii, legade de inregistrare, legate de tot felul de chestii. Cu timpul o sa le invat si pe celalte, dar mai dureaza.

Toba are atat bass, deoarece asa e ea :). Sunt facute din midi > guitar pro tobele alea.. si daia e asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

exact asta am zis si eu ... ca ai crescut intensitatea la frecventele joase ... stiu, am scris foarte alambicat .. adica uneori ma refer la bas la instrument iar alteori la frecventele joase ... trebuie sa citesti cu atentie sa intelegi la ce ma refeream ...

ideea un pic mai clar ... daca ii dai bas adica frecvente joase:

1) nu mai suna a toba mare

2) intra peste instrumentul bas care acopera spectrul grav de frecvente, si prin urmare acesta nu se mai aude / distinge cum trebuie .... adica, daca si toba mare are bas (frecvente joase) si basul (instrumentul) are bas (adica frecvente joase) o sa iasa o cacealma :) ma rog ... chiar nu pot sa explic asa in scris, dar sper ca nu sunt chiar asa de ambiguu in exprimare.

ti'am zis .. mai scriu si eu ce mai stiu pentru ca lucrez in domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Intre timp eu incerc sa vad cum se pot scoate tobele cu Guitar Pro 4 :) Poate imi explica cineva... :)

 

Adevarul e ca tot nu am gasit o soultie care sa-mi convina... De ce nu fac astia si un programel acolo numai cu banalele tobe... fara floricele... alea le poti adauga cu alte programe...

Link to comment
Share on other sites

Intre timp eu incerc sa vad cum se pot scoate tobele  cu Guitar Pro 4  :) Poate imi explica cineva... :)

 

Adevarul e ca tot nu am gasit o soultie care sa-mi convina... De ce nu fac astia si un programel acolo numai cu banalele tobe... fara floricele... alea le poti adauga cu alte programe...

 

dai solo pe canalul de tobe

file>export midi tab

si gata

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Am reusit sa extrag tobele din Guitar Pro dar acum am alta problema... Cine cunoaste destul de bine Fruity Loops sa imi spuna de ce cand Import Midi... merg efectele alea vizuale cand dau play precum ca canta numai ca de auzit nu aud nimic...

 

 

Deocamdata solutia este urmatoarea... Dwl-dezi drums.mid in care se gaseste un ritm de tobe reale + insiruirea tuturor celorlate (bineinteles ca mai sunt daca mai cauti, daca simiti nevoia...) si il deschizi cu Acid Pro (eu am 4.0f) . Dai click dreapta pe track acolo unde se gaseste numele "drums" , urmeaza un click pe Piano Roll Editor, click pe Play si editez aceasta secventa de tobe dupa cum doresti...

 

Fruity Loops cred ca ar fi mai bun pentru asta dar nu inteleg de ce nu se aude...

 

Sugestii vreun program de editat midi?

drums.mid

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa extrag tobele din Guitar Pro dar acum am alta problema... Cine cunoaste destul de bine Fruity Loops sa imi spuna de ce cand Import Midi... merg efectele alea vizuale cand dau play precum ca canta numai ca de auzit nu aud nimic...

Deocamdata solutia este urmatoarea... Dwl-dezi drums.mid in care se gaseste un ritm de tobe reale + insiruirea tuturor celorlate (bineinteles ca mai sunt daca mai cauti, daca simiti nevoia...) si il deschizi cu Acid Pro (eu am 4.0f) . Dai click dreapta pe track acolo unde se gaseste numele "drums" , urmeaza un click pe Piano Roll Editor, click pe Play si editez aceasta secventa de tobe dupa cum doresti...

 

Fruity Loops cred ca ar fi mai bun pentru asta dar nu inteleg de ce nu se aude...

 

Sugestii vreun program de editat midi?

 

nu folosesc fruity loops, dar in general in softul de editare audio si midi canalul midi trebuie assignat pentru un instrument vst sau daca nu, pentru General Midi sau pentru ce e setata placa ta sa redea midi

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush
Nu mai pot sa te ajut decat zicandu-ti sa-ti procuri un instrument vst pentru tobe si sa-l folosesti intr-un program de inregistrat care suporta vst....

 

Da-mi mai te rog multe amanute cu linkuri daca se poate. Din cate stiu eu Fruity Loops suporta Vst... dar accespt orice sugestie...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

In orice sequencer compatibil vST deci si FL (care dupa parerea mea sucks), folositi drum facute pe sampling.Un bun exemplu e LM4-Mark II ..se lucreaza super cu ele. La urma bagati si niste fx si le dati mai in bas mai in nas cum vreti voi.

 

Eu fac linii separate pt. fus+ cinele

toom

premier(toba mica)

toba mare

 

si le amestec de le ia dreaq

 

...tot ce-i bazat pe sampling e tare pt ca a avut la origine chiar un instrument inregistrat.

 

tot ce este pe sinteza..sucks

 

salut

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.