www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Onirojazz -Andrei Rosulescu Iarina Copuzaru


Guest arosulescu
 Share

Recommended Posts

speram sa va placa. Vin si restul pieselor azi maine...

 

http://youtu.be/3xDTbOFBqkw

Fain :respect:

La un moment am auzit o disonanta produsa de ce se aude a fi un xilofon.Asta ma facut sa ascult de cateva ori ca sa inteleg mai bine despre ce este vorba .Dupa gusturile mele mi se pare un pic cam filozofica .

Comparand cu armonia lui Gershwin , imi pare ca acordurile cu intervale de nona confera piesei o atmosfera prea dura.

A doua piesa este foarte faina, is more jazz oriented ... in sensul cel mai clasic.

Parerea mea TM

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

multumesc pentru atentie. Ca sa iti raspund la cele scrise, piesa summertime este o interpretare dupa o alta interpretare. Prin urmare este o deconstructie la o alta deconstructie...e normal sa fie aiuritoare pe alocuri. Despre filosofie... nu cred ca am aceasta formatie dar imi place sa imi bat capul, sa imi pun mintea si spiritul la incercare, sa caut tot timpul altceva (in sensul bun al cuvantului-pentru ca exista si un sens rau), sa incerc macar, abordari si sunete noi... nu mi-e frica de muzica desi am tot respectul pentru ea. Aceasta este cauza unor abstractizari poate exagerate pentru unii sau foarte frumoase pentru altii.

 

Multumesc inca o data. :)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

salut. piesele sunt intr-o limba inventata (sauritana ii zice. Vorbita de locuitorii din Sauritania -dar dincolo latura ludica a lucrurilor este limba mea interioara sau a ta sau a fiecaruia dintre noi asa cum o aud eu). Altele sunt in romaneste. Ca sa fiu sincer nu ma astept sa placa neaparat sau sa comenteze cineva de bine sau de rau. Le pun pentru ca banuiesc ca sunt catva care le vor asculta cu placere.

 

Da, este o muzica pentru visatori pentru ca de aici vine "oniro". Nu stiu daca are legatura directa cu Eminescu dar stiu sigur ca arta, in general, nu este o stiinta exacta, ea nu opereaza cu latura materiala a noastra ci, tocmai asa cum ai subliniat, ea opereaza cu latura spirituala. Si de aici o serie de subiectivitati... :)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

multumim pentru like-uri si pentru RABDAREA de a asculta lucruri nu tocmai usor digerabile. :)

 

Cam acesta a fost albumul nostru.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest arosulescu

incă una şi plec în tabără

 

 

locuia într-o piatră fierbinte cu acoperiş de topaz,

 

spălată cu cenuşă rozalie şi adusă la viaţă de înţepătura unui ac

 

cu gămălie de arici trufaş şi legiuitor printre animalele umile,

 

avea umărul rănit, deoarece cărase întunericul

 

din ţara soarelui dispare până aici,

 

unde vulturii şi oamenii au capul pleşuvit

 

şi ochiul din interior însutit;

 

era de neatins, de negăsit, insensibil la lumină şi la frig,

 

printre gândurile întunecate mergea cu un felinar

 

din tagma felinelor aducătoare de noapte;

 

cânta la buhai şi la buhă cu unghiile lungi şi dantelate.

 

Lao zi distanţă de piatra lui fierbinte se întorcea împovărat,

 

venea cu multe nume nenumite şi nu putea afla cine e cu adevărat;

 

era insensibil la prezent şi la trecut,

 

îl puteai recunoaşte doar după chipul lui necunoscut.

 

Iarina Copuzaru

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

În urma acestui album s-a născut ideea unei metode de jazz. Ea s-a concretizat deja. Probabil la începutul anului viitor se va găsi în reţeaua magazinelor MC MUSIC. Le mulţumesc pentru colaborarea din ultimii 4 ani şi pentru cea care va să vie lui Călin, Alex şi Manon Ilie, şi de asemenea Iarinei Copuzaru.

 

http://www.youtube.com/watch?v=YbH-Vhh97y0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest arosulescu

Si pentru ca fluturele a calatorit...

 

Iarina Copuzaru canalul din dreapta, io pe ala din stanga. Cu chitara fretless a lui Ciocanel.

Link to comment
Share on other sites

Ciocanel iti multumim pentru like si pentru chitara pe care se pare ca tu ai mesterit-o... este senzationala...

 

Multumesc si eu. Cu cea mai mare placere. Imi pare bine ca a ajuns pe maini bune, de fapt, nici nu cred ca se putea mai bine.

Bucatile astea doua le bag in playlistu de winamp. Slide-urile alea...

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Suntem onorati. Da, poseda o limba vrajitoreasca acest instrument. Scoate din mine nu numai untul (pt ca este extrem de solicitanta. Mentinerea macar a unei senzatii de "temperat" nu este cel mai usor lucru) dar si unele sunete pe care le auzeam inainte dar nu le puteam face pe sistemul temperat.

 

Dar cel mai interesant este ca tu probabil nu ai putut sa umpli perfect acele spatii (in care erau candva tastele) si de aici reiese un bzz care imi place enorm...

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.