www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metallica (and other band sounds)


Guest Radu
 Share

Recommended Posts

Salutari, e primul meu post, ca sa nu mai vorbim de topic, si as vrea sa stiu ce distors, si ce gear, si bineinteles si ce setari au folosit cei de la Metallica in primele lor albume (primele 2 mai precis), ca am incercat diferite chestii dar nu prea mi-a iesit

Banuiesc ca sunt f. importante procesorul sau pedala de distors pe care o folosesti...

Mentionez ca nu dispun de un echipament prea bun, dar as vrea sa imi fac o parere despre ce ar trebui sa achizitionez pentru acest sound.

Mersi, si sper sa gasesc ceva reply-uri pe aici. :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Ok, ce e asta? ce face? De unde se poate lua din Romania?

Nu prea ma pricep la scule din astea... inca dar ma mai documentez.

Merci.

 

P.S. Daca mai aveti sugestii, le astept cu placere.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Mai bine incerci sa intelegi cum se face un ton de chitara in general... asta ca sa intelegi ca intrebarea ta e puerila. Doar nu iti imaginai ca au tras albumele alea cu un OD-2 bagat in calculator...

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

si eu sunt de parere ca mai degraba incerci sa-ti faci tonul tau prorpiu...

si in plus sansele de ati iesi un ton identic sunt infime..zic eu :)

Link to comment
Share on other sites

Perimite-mi sa te contrazic , ADA MP1 a aparut prin 88 si cam tot atunci a fost folosit de metallica pe master of puppets.

Pe primele doua albume s-au folosit marshalluri mai mult sau mai putin modificate + pedalele aferente (am impresia ca TS9)

 

Exista un site unde sunt prezentate toate chestiile astea dar din pacate acum nu merge pentru ca si-a atins limita de trafic lunar : http://www.montyjay.com

Stai cu ochii pe el :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

In '88 Master Of Puppets era scos deja de 2 ani.Pe primele doua albume au folosit intr-adevar amp-uri Marshall modificate si distors-uri Boss si Proco Rat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

ok.. cat despre alte trupe? exista vreun link GENERAL? (e putin laborios sa te uiti dupa fiecare trupa in parte)

Link to comment
Share on other sites

Ok, si din cate am mai citit pe forum, am inteles pana la urma ca pedalele ar fi mai bune decat multi-efect-urile, asa ca asa mai dori o parere despre Digitech, mai precis Metal Master si eventual cea de Death (ca e mai ieftina :) ). Se merita o astfel de pedala? Adica ii poate fi modelata distoriunea in asa fel incat sa se poata canta si stiluri mai heavy si mai hard rock, etc?

 

Thx Again for your advices

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.