www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reparatie Microfon Shure Sm57


Messu
 Share

Recommended Posts

Pai ala nu e SM57, daca e producator chinez si nu are traf(cel putin capsula nu e de sm57)

Secondly, si daca ar fi original, multi il scot afara.

Sa zicem ca ai putea sa te iei dupa Tab-Funkenwerk mod si sa il faci dupa specificatiile astea, daca iti sunt suficiente.

 

http://www.mercenary...smmiwitatr.html

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Asa e, dar ce sa fac daca mizerabilii isi bat joc de orice ating !?!?!

Cat de SM57 e, asta nu mai stiu. Arata identic cu un SM57, doar ca in el am gasit o bucata (un dop) de ziar scris in chinezeste, ca asa stiu ei sa faca treaba...

Am vazut ca multi opteaza pentru indepartarea transformatoului, dar reparatia vreau s-o fac mai mult manat de curiozitate. Sa vad ce suna, asta daca suna ceva si daca are ceva in comun cu SM57 ...

Link to comment
Share on other sites

Ahh, pai ideea e , sa ai detaliile astea, scris 1,2 ,3 la xlr si shure; santuletul acela la circumferinta in spate la microfon sa nu fie adancit in capat;

sa fie 2 gauri nu 3 sau una in lateral; culoarea la coverul capsulei sa fie de culoarea care e in poza exact;firele originale sa arate roughly asa ca si colorit dar si partea unde se lipesc in partea cu capsula;284 gr;see pics:

 

100_6024.JPG

100_6027.JPG

100_6025.JPG

100_6028.JPG

100_6029.JPG

 

http://www.audiotechnology.com.au/tutorials/spotting-a-shure-sm57-clone/

 

 

Poti sa pui ceva poze?

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Asa e, dar ce sa fac daca mizerabilii isi bat joc de orice ating !?!?!

Cat de SM57 e, asta nu mai stiu. Arata identic cu un SM57, doar ca in el am gasit o bucata (un dop) de ziar scris in chinezeste, ca asa stiu ei sa faca treaba...

Am vazut ca multi opteaza pentru indepartarea transformatoului, dar reparatia vreau s-o fac mai mult manat de curiozitate. Sa vad ce suna, asta daca suna ceva si daca are ceva in comun cu SM57 ...

 

 

originalele au 2 initiale pe capsula(cazul lui beta58)iar cele cu placuta aia inauntru (sm 58 de ex)cum e si cazul tau la sm 57 trebuie sa aibe scrise acolo.sunt scrise cu vopsea ,ca si cum ar fi stampilate.la beta 87 am vazut ca sunt scrise pe suportul capsulei.

in pozele puse de razvan pare ca scrie ceva cu gri pe montajul ala

.

ca idee eu am avut pe mana un beta 58 fake care suna incredibil de prost,e foarte deschis si pe inalte si nu are dinamica,parca r fi direct compresat.cu microfoniile nu mai vorbesc(suna mult mai bine un mic shure c606 care costa nou 100ron).deci parerea mea e ca nu se merita sa te chinui cu el.

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

Poti proba si fara traful acela de separare ca oricum traful ala era ceva ieftin care ajuta doar in cazul cablurilor lungi.Daca tii neaparat iti pot imprumuta un traf de microfon sa vezi daca se produce vreo mare minune. :yay:

El functioneaza, dar io ma gandeam sa fiu bagabont si sa fac niste probe sa vad cam ce "stie" el din ce ar trebui sa stie. Sint doar curios... Sau eram, ca am impresia ca-mi pierd timpul. Nu cred ca poate sa fie decat o pocnitoare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.