www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa inregistrezi un solo de chitara


Recommended Posts

ok, eu am o rugaminte! aveti cumva sugestii in privinta programului folosit pentru inregistrare? au m-am gandit la adobe audition+vst plugin(guitar rig). problema e ca nu ma aud...daca inregistrez cu un backtrack nu aud ce cant...si e cam aiurea!

 

stiti vreun program mai bun? ce recomandati?

 

la mine "procesul de inregistrare" arata cam asa:

 

chitara->corzi belson 0.10->pana tare->cablu axial->ac audio '97(line-in)->program de inregistrare vst.

 

asta ar fi una, ar mai fi problema negativului?stiti site-uri de negative?probabil voi inregistra peste o melodie proprie...dar nu sunt inca sigur si trebuie sa fac si o selectie de cateva negativuri!

 

10x

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

nu ma luati in nume de rau ... am vazut ca unii nu inteleg unele chestii asa ca m'am gandit sa zic si eu ceva ... k, sa uitam chestia asta.

de inregistrat, nu prea conteaza ce program folosesti, poti folosi chiar si sound-recorderul din windows. el nu face altceva decat sa ia semnalul care intra in placa de sunet si sa il scrie pe hard disk (adica toate fac acelasi lucru). conteaza ulterior prelucrarea, precum si calitatea inputului, respectiv calitatea placii de sunet (de fapt cat de bune sunt convertoarele analog/digital de pe ea). cand inregistrezi, trebuie sa fii atent sa nu faci peakuri, adica semnalul tau sa nu depaseasca 0dB. cand vorbim de domeniul sunetului digital, e important sa stim cam ce sensibilitatea este permisa (adica cam care este raportul dintre cel mai incet sunet perceptibil - care se poate inregistra - si cel mai puternic sunet). ei bine, acesta este de cca. 60dB, mai pe scurt, cel mai puternic sunet trebuie sa aiba strict mai putin de 0dB (de preferita -2, -3 sau chiar spre -6) iar cel mai slab cel putin -60, si asta daca ascultam pe niste monitoare de studio date la un volum considerabil. prin urmare, va recomand ca inregistrarea solo-ului vostru sa se incadreze in -30dB -6dB pentru a fi siguri ca juriul va auzi ceea ce voi doriti sa auda.

prin urmare, softul inregistrarii trebuie sa aiba o chestie care ii zice peakmeter sau vumeter sau orice masurator prin care vezi la ce nivel ti'a ajuns semnalul.

alte chestii legate de inregistrare. dementhor tata, ai grija ca nu o sa ti se traga nimic ... tu iti bagi chitara care scoate semnal ne-preamplificat in intrarea de line-in (adica intrare care preia semnal preamplificat). diferenta dintre intrarea line-in si intrarea de microfon este faptul ca la intrarea de microfon, semnalul trece printr-un preamplificator (propriu si personal al placii de sunet si care de obicei suge la placile ne-profesionale - atentie - care include si sb live, audigy, audigy 2, etc ...). atentie, ca sa intelegeti cam la ce nivel lucrati, un preamplificator sau un convertor analog/digital decent -> bun costa intre una sau cateva sute de dolari pana la cateva mii de dolari, si apoi ganditi-va ca placa voastra de baza a costat 100-200$ si avea pe ea o placa de sunet integrata.

acum ca sa revin cu chestii mai practice, daca vrei sa iti tragi chitara fara sa o treci printr'o pedaluta ceva care iti preamplifica semnalul, trebuie sa o bagi in intrarea de microfon, altfel in intrarea de linie. trebuie sa ai grija ca semnalul tau sa fie intr'o anumita dinamica (asa ii zice) adica in 30-40dB. de obicei nu va recomand sa folositi pluginuri sau alte chestii pe care nu le cunoasteti pentru ca se poate intampla ca aparent sa nu observi nici o modificare in sunet, sa ti se pare ca parca suna mai bine si de fapt in unele locuri sa pierzi anumite nuante. va recomand sa aveti sunetul de chitara cat mai curat pentru ca nu este importanta tona de efecte care iti face chitara sa sune a nava spatiala. in rest, iarasi numai bine si bafta la concurs.

 

*ps, daca nu ati inteles ceva puteti sa intrebati :)

Link to comment
Share on other sites

preo eu inregistrez asa de cand ma stiu...

pai mah daca bag in mic...sigur n-o sa iasa pe 0 dB,depaseste cu mult.si asa pe line in depaseste putin.ce draku acum ma apuc sa imi iau scule de inregistrare ca sa am sanse sa castig fenderul...inregistrez si eu cu ce am....ideea e sa sune cat mai bine cu ce am.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

vezi ca poti sa stabilesti nivelul de intrare din mixerul windows-ului (adica gainul, cum ar veni). si ii dai acolo mai incet (la recording). daca iti depaseste 0dB face peakuri, asta inseamna ca iti taie crestele semnalului si ca nu il mai ai curat, disorsionand (normal, din moment ce tu ii schimbi forma sunetului) ...

apropo, ba da cum ploua afara!!!

 

*acum, nu stiu ce output au dozele chitarei tale sau ce nivel de referinta au intrarile de pe placa ta de sunet.... dar oricum e ceva ciudat.

Link to comment
Share on other sites

Fiti atenti aici - din cate stiu eu, dozelemagnetice de lachitara scot un semnal destul de puternic incat sa fie captat direct de intrarea line-in. Daca nu si nu, ar merge si intrarea de microfon, dar aia-i de evitat in toate cazurile (vorbim de placi on-board si alte jucarele, nu placi (semi)profi).

 

Apoi - preo a uitat ce super-preamp super-ieftin (si super-ok si atat, nu e prea genial) detine chiar dumnealui, mai exact MIC100. Desi nu vad cand o sa va fie necesar un preamp, e bine sa stiti ca exista si d-astea ieftine.

 

Cum sta treaba (preo probabil a zis deja o parte din chestiile astea) cu inregistrarea... in lumea digitala exista limita finala si irevocabila de 0dB. Cu alte cuvinte, tot ce trece peste e clip-uit (taiat) si distorsionat. Preo v-a dat niste limite tare decente legate de cat de tare sa intre semnalul in placa - eu cand inregistrez incerc sa ma mentin in jurul a -14dB -> -11dB, caci voi adauga efecte si voi mixa si pana la urma inainte de master tot pe la -5dB -> -3dB ajung (ceea ce e OK, prefer sa dau mai tare boxele decat sa ascult o melodie la care am clipping).

 

Legat de problema lui Dementhor... daca nu gresesc, poti inregistra chiar cu Guitar Rig (are un 'device' care se numeste recorder). Eu as da drumul la negativ (in Windows Media Player de exemplu) si as inregistra solo-ul folosindu-ma de recorder-ul din Guitar Rig, urmand sa mixez cele doua bucati dupa aceea folosind un program gen Kristal.

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush
Acid Pro e jucaria preferata a multor chitaristi, cel putin asa am citit pe unele forum-uri, pentru mine e oricum e cel mai bun... Intr-un track pui negativul ,click pe record si in timp ce in background se aude negativul in alt track inregistrezi solo-ul. Cred ca e potrivit pentru ce iti trebuie tie...
Link to comment
Share on other sites

10x cearny ! asa o sa fac...dar o sa fie destul de greu sa le sincronizez...o sa fie putin decalat solo-ul.

 

mah..cu acid pro e aceeasi prostie...nu aud ce cant.hai ca daca inregistrez un solo pe care il stiu nu ar fi asa mare problema..ca ma sincronizez eu pana la urma...dar daca fac o improvizatie..se duce naibii,trebuie sa aud si eu daca falseaza...daca am luat-o bine...sa nu cant jumate de solo cu un semiton mai sus decat trebuie...ca daca as fii malmsteen nu cred ca ar fi problema in asta :)

Link to comment
Share on other sites

Cam offtopic dar malmsteen rar (poate chiar niciodata)canta doua solouri identice(asta mi-a zis-o cineva sus pus :) ) Nu e robot si daca ar face asta nu ar mai avea nici un haz sa il vezi live . Mai toti marii chitaristi fac asta . Canta in aceeasi maniera insa nu repeta nota cu nota :) Asta se vede si la Metallica, iron maiden sau unde vrei voi :)

Da-ti-i inainte cu inregistratu asta ca poate invat si eu una si alta

Eu pana acum trageam cum iesea din guitar rig si ii mai bagam din audition un filtru sa scot noiseul.

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa te chinui sa intri direct in placa de sunet cu chitara fiindca iti strici sunetul din start.Cel putin sa ai o pedala care sa o folosesti ca boost (adica in cazul asta asa adaptezi impedanta de intrare a dozelor la intrarea de linie a compului) sau folosesti un preamp in care iti faci distorsiunea si intri pe line in la comp doar ptr inregistrare fara a apela la tot felul de softuri de calculator care face sa suna chitara ca o cirpa.

Link to comment
Share on other sites

ideea e cum inregistrez un solo peste un backtrack si sa ma si aud in timp ce cant...stiu ca se aude prost..acum asta e

Cum am facut eu aseara pe la 3 (uita-te la Melodii cantate de noi). Am pus tobele si basul midi. Apoi, am tras chitara pe un track, si apoi, am tras soloul pe alt track. Nu te obliga nimeni sa faci un solo improvizat 100%. Mai bine il faci si il inveti, ca atunci cand te inregistrezi si nu te auzi, sa nu ai ce sa gresesti :). Si chiar daca gresesti, il mai faci odata.. care e problema... ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest fractalnightmare

In legatura cu auzitul la inregistrari. Eu am un combo Behrniger Firebird (inca n-am nici un efect, nici un procesor, nik), care are iesire stereo pe RCA. Eu bag chitara in combo si dup-aia din combo scot semnalul si-l bag in placa de sunet, la line-in. E drept ca nu am cautat sa inregistrez nimic serios, decat jucandu-ma, dar e absolut sigur ca te poti auzi asa, pentru ca nu tine de nici un program (evident), te auzi in combo.

 

FN

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Da!!!

 

Am incercat azi si merge - la recording options activezi ca decive de inregistrat 'Stereo Out'. In momentul ala, cand inregistrezi ar trebui sa-ti culeaga si MIDI-ul si track-ul de chitara. Ia raporteaza daca merge.

 

nu merge...am incercat si fara nici un plugin si tot nu ma aud la inregistrare...so...e din adobe audition buba.

 

dk dau drumu la winamp...si porma inregstrez in guitar rig...sincronizarea e imposibila....daca vreti un exemplu contactati-ma :) (imporvizare pe moonlight sonata :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Dementhor, ce latenta ai la guitar rig? Incearca sa te joci putin cu setarile pentru o latenta mai mica de 10ms...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Stiu ca se aude prost daca scazi bufferu' prea mult... Incearca sa dai sample rate mai mare ca sa scada latenta, desi nu stiu sigur cat si cum afecteaza asta restul performantelor...

Link to comment
Share on other sites

samplerate mai mare zici..idee buna...insa majoritatea placilor de sunet (ne profesioniste) suporta maxim 48kHz..nu prea vad cum o sa lucreze placa cu 96kHz sau 192 kHz..asta e o solutie daca ai o placa de sunet buna; iar daca ai o placa de sunet buna nu o sa ai pb cu latenta, intrucat oricum o sa aiba latenta sub 10ms (presupunand ca e buna)...un fel de cerc vicios

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.