www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

guitar neck


barbarossa
 Share

Recommended Posts

intamplarea face ca o cunostiinta care se ocupa cu reconditionare/construire mobila si prelucrare lemn sa-mi

fi oferit un corp de chitara custom made pt un musician profesionist acum 20 de ani.

corpul este in intregime din mahon, uscat(20 ani), in forma de strat cred(nu l-am vazut inca), cu toate scobiturile pt doze etc la locul lor.

problema e ca am nevoie de un gat.

unde pot gasi unul? din lemn calumea ca pt asa corp nu merita sa pun altceva...

are cineva de vanzare?sau imi puteti recomanda un site de pe care sa aduca cineva de pe forum?

Link to comment
Share on other sites

Pe ebay se gasesc o groaza de grifuri noi sau vechi , cu inlay tip "tree of life" sau fara :)

Mai exista site-uri tip Warmoth unde mergi la sigur pentru ca poti sa alegi exact specificatiile dar preturile sunt cam mari (undeva pe la 200$ sau poate si mai mult daca vrei lemn foarte exotic + transport)

Vezi si la distribuitorul national de asemenea grifuri (grosman).

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Fender da sigur griffuri separat, au o oferta larga in catalog. Acuma se pune problema daca cei de la ProGuitar aduc...

Link to comment
Share on other sites

Vezi si la ProGuitar , nu cred ca au pe stoc , dar Fender sigur da si grifuri separat.

 

Gaturi de Fender nu se gasesc pe piata, se pot doar comanda direct de la Fender USA. In schimb pe ebay gasesti o gramada de oferte second hand.

Link to comment
Share on other sites

am sa incerc la grosman.

de ebay stiam si eu insa exista o mare sansa sa fie ceva in neregula cu el daca e second.chit ca am pus ochii pe niste fendere sau fender licensed new/second...dar credeam ca poate aduce careva la noi...

insa nu fender de la noi pt ca daca imi aduc bine aminte in state e vro 300+ un gat,

nici nu vreau sa ma gandesc cat ar fi la noi.asa mai bine il iau din state, dar nu vreau sa dau 300+$ pe un gat...

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

sau poti sa iei un reghin dinasta trecut rau de tot care are un grif care merge...

cred ca gasesti cu maxim 2-3mil :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi-a recomandat miezu www.musictoolbox.de

m-am interesat si la reprezentanta reghin din oras(tg mures) se pare ca momentan sunt in concediu dar peste vreo luna am sa vorbesc cu ei pt ca exista se pare posibilitatea sa faca si cei de la reghin la comanda, sa vad insa la ce pretz...

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

am inteles ca un grif de fender e vreo 450 de dolari daca nu mai mult ... apoi daca iti comanzi unu de prin alte parti te va costa vreo 200 ... asa ca mai bine dute la grosmann si spune-i sa-ti faca un grif asa cum vrei tu .. din maple sau rosewood.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabi-mth

am inteles ca un grif de fender e vreo 450 de dolari daca nu mai mult ... apoi daca iti comanzi unu de prin alte parti te va costa vreo 200 ... asa ca mai bine dute la grosmann si spune-i sa-ti faca un grif asa cum vrei tu .. din maple sau rosewood.

subscriu...face niste grifuri foarte adevarate,da-i un mail ceva sau du-te pan' la el

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Am vazut azi niste poze "the making of" cu un grif fabricat de Cristi in apartament. Arata foarte bine si are avantaju de a fi pe specificatiile tale.

 

Cu ocazia asta m-a convins si pe mine maestrul Grosmann ca isi fabrica "in house" chitarile si nu le aduce din China.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabi-mth

Am vazut azi niste poze "the making of" cu un grif fabricat de Cristi in apartament. Arata foarte bine si are avantaju de a fi pe specificatiile tale.

 

Cu ocazia asta m-a convins si pe mine maestrul Grosmann ca isi fabrica "in house" chitarile si nu le aduce din China.

am fost mai alalteri pe la dansu...si lucra la griffu' lu' Boro.Cade treaba cu China :) Il finiseaza excelent si mi se pare foarte comod(al meu e din rosewood).E mult mai comod decat al unui griff al unui ibanez rg320(al lu varmiu),cel putin mie asa mi se pare!

 

Uite si un link util pt barbarossa: http://www.grosmann.ro/contact.php

Bafta!

Edited by gabi-mth
Link to comment
Share on other sites

Am vazut azi primul instrument Grosmann,un bass in stil Fender Jazz Bass,si mi-a placut,mai ales cand am aflat ca a costat 5 milioane.Se pare ca Grosmann este totusi o optiune.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pe piata instrumentelor entry-level si putin mai sus e o optiune foarte buna. Eu totusi as vrea sa vad si cateva instrumente mai scumpe facute de maestrul Cristi, prin zona a 1000 de para. Dar deja o dam in off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

astazi la concertul domnului Florin Ochescu cine vrea poate auzi si vedea doua chitari Grosmann de 1000 $.

un Grosmann Fat Strat echipat SDsi un Grosmann LP echipat Gibson `79

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

salut

cine a fost la concertul T.O.N.E de vineri seara au putut veade si asculta in mana domnului Florin Ochescu un Grosmann de 1000 $ , care a fost apreciat si laudat de acesta precum si de domnul Silviu Aionitei si Rares Totu.Deasemenea a mai fost prezent un Grosmann LP de 1000 $ . Probabil si acum carcotasii vor spune : ce ne trebuie Grosmann cand avem Fender si alte amrci la dispozitie.

 

Saptamana viitoare se incepe constructia la un custom care va purta semnatura domnului Florin Ochescu si va fi dupa specificatiile si dorinta acestuia.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Cosule 60$ in state ,dar cat te costa sa trimiti banii in state+ transportul + spaga la vama ajungi cam tot acolo. Cine vrea poate sa cumpere de pe ebay cu riscurile aferente.....

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

ba exista : se numeste parti de schimb chitara si daca ai posibilitatea sa te uit ipe acel tabel cu piese de schimb o sa constati sa vama este tot 20%+ TVA din pretul de catalog, asta daca nu ai factura in colet ,insa tot ce vine din state in afara de ebay are factura inauntru.un grif luat de pe ebay poate costa transportul pana in 40 $ dupa cum am vazut ca cer unii pe transport pana in europa.

Si pentru o bucata de lemn daca o aduci de afara exista taxe vamale si incadrare vamala.

Deci cumparati de afara si o sa ajungeti la acelasi pret.

Bafta...

Link to comment
Share on other sites

ba exista : se numeste parti de schimb chitara si daca ai posibilitatea sa te uit ipe acel tabel cu piese de schimb o sa constati sa vama este tot 20%+ TVA din pretul de catalog, asta daca nu ai factura in colet ,insa tot ce vine din state in afara de ebay are factura inauntru.un grif luat de pe ebay poate costa transportul pana in 40 $ dupa cum am vazut ca cer unii pe transport pana in europa.

Si pentru o bucata de lemn daca o aduci de afara exista taxe vamale si incadrare vamala.

Deci cumparati de afara si o sa ajungeti la acelasi pret.

Bafta...

Multam de info

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.