www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Low Budget Christmas Present


Guest ThyAce
 Share

Recommended Posts

Sarbatorile au venit si au fost aruncate cateva hartiute la bugetul meu , iar eu , satul de scartaitul chitarei la boxele mele de 50 ron si virtual amps , m-am gandit ca le pot investi intr-un amplificator modest(cu accent pe modest).

400+- 50-100 ron

http://www.guitarsho...us.php?pid=1397

http://www.mcmusic.r...dProductID=1320

http://www.mcmusic.r...ndProductID=715

http://guitarshop.ro...us.php?pid=1577

http://www.guitarsho...dus.php?pid=248

 

Cat despre sunet , asta cred ca e factorul cel mai important , as dori sa poata suna si mai "grav" si clean . Nu sunt la nivelul unde pot canta melodii , dar imi plac cam toate genurile de rock si nu am un gen fix pe care vreau sa merg.

 

Chitara este o Yamaha Pacifica 112V

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Nu prea am incredere in SH , si nu am posibilitatea testarii produsului inaintea cumpararii.

Peste 500 ron e putin cam mult.

Am auzit chestii bune si despre Roland Cube 15XL , care este diferenta dintre el si acel Orange Crush PiX CR20L

PS: ce am observat la http://www.magazinuldemuzica.ro/ORANGE-CRUSH-PIX-20LDX-_-51324.html este ca in descriere , la procesare sunet spune ca nu are clean sound .

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Asta cât timp ai vrea sa investesti si in 2-3 pedalute. Daca nu. Ai face afacere buna daca l-ai lua de la red. Sa stii ca mari belele nu prea ai ce sa ai la amp sh. Cat timp diff-ul nu e spart, iar toate functioneaza in regula, nu prea ai de ce sa-ti faci griji.

Daca nu ai banuti de pedale, poti incerca si asa ceva. Este si mult mai usor si micut decat cele de mai sus, iti va fi mai usor sa-l plimbi prin casa sau chiar pe afara.

 

PS: ce am observat la http://www.magazinul...DX-_-51324.html este ca in descriere , la procesare sunet spune ca nu are clean sound .

 

Nu mai citi spec-urile pe toate site-urile astea "profesionale" din Romania. Tot ce vrei sa afli gasesti pe site-ul oficial.

Link to comment
Share on other sites

Am ramas placut impresionat de acel Orange 20LDX din prezentarea de pe youtube , oare ar suna la fel si pe chitara mea? E mai bun Vox DA5? Care sunt diferentele intre ele? Am observat ca Vox-ul e si mai scump.

 

EDIT: Si inca odata , Roland Cube 15XL nu are nici o sansa in fata celor doua? Am auzit ca e un amp bun , ce minusuri ar avea?

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Niste recomandari ? Dar sa nu treaca mult de buget daca se poate , oricum acesta poate fi considerat practice amp pentru ca nu stiu inca sa cant mare lucru , probabil voi lua unul mai de doamne ajuta cand(daca) voi ajunge la un nivel mai inalt.

 

2 difuzoare de 6.5 nu sunt bune?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=101&BrandProductID=1312

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Am ramas placut impresionat de acel Orange 20LDX din prezentarea de pe youtube , oare ar suna la fel si pe chitara mea? E mai bun Vox DA5? Care sunt diferentele intre ele? Am observat ca Vox-ul e si mai scump.

 

EDIT: Si inca odata , Roland Cube 15XL nu are nici o sansa in fata celor doua? Am auzit ca e un amp bun , ce minusuri ar avea?

 

Chestia cu "mai bun" e subiectiva. Eu ti-am zis ce mi-a placut mie. Vox DA5-ul e foarte versatil. Ai multe efecte, lucruri pe care Roland Cube, de exemplu, nu le are. Ai tremolo, reverb, wah, rotary, delay, compresor, phaser, e micut, usor, poti sa-l folosesti cu baterii. Ca si minus, unele efecte suna digital, insa, iti poti da seama ce face acel efect si daca te va ajuta. In schimb Roland-ul sau Orange-ul au difuzoare mai mari, au controale care te ajuta sa-ti reglezi tonul mai bine. Acum depinde ce vrei. Daca vrei un ton bun, posibilitatea sa mai investesti si in cateva pedale sau un procesor si nu ai probleme cu vecinii, in principiu, incearca sa mergi pe varianta care are cel mai mare difuzor. Daca vrei ceva versatil, cu multe efecte, care sa te ajute sa-ti definesti stilul Vox DA5 e foarte util.

Tu ai spus ca nu canti un stil anume. Versatilitatea amp-ului te ajuta. Sa stii ca aia 5w suna foarte tare, intr-un apartament poti deranja vecinii fara sa te straduiesti prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Ba 2*6.5" sunt ok, sunt cam echivalentul unui 10" mai slab sau un 8" ceva mai bun. Ceva versatil ar fi un modeling amplificator decent, adica Fender Mustang 1, Vox VT20+ sau macar un Peavey Vypyr, dar Peavey-ul la cate beculete are pe el zici ca tii bradul de Craciun aprins tot anul. Daca ar fi sa fac un top al celor 3 bazat pe care simuleaza mai bine ceea ce isi propune si catr de versatil este in general ar fi ceva de genul: Vox-Fender-Peavey-Roland. Din pacate Roland a cam ramas in urma cu tehnologia fata de concurenta, suna destul de bine pe drive, cleanul nu este unul grozav, iar efectele sunt foarte primitive. Cel mai bine sta Vox VT20+ care are incorporat in el o buna parte din procesorul ToneLab ST, practic ce e mai important regasesti si in amplificator.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frumos VOX-ul VT20+ , dar prea scump pentru mine , as putea sa mai astept o luna si ceva sa strang banii dar nu stiu daca ar merita sa dau banii pe el atata timp cat sunt incepator.

In schimb , Fender Mustang I e acceptabil ca pret , o comparatie intre el si orange / vox se poate face? Am auzit ca fender are un sunet mai clasic , si suna mai bine clean si reverb sau ceva de genul. Tin sa imi cer scuze pentru atatea intrebari , poate lipsite de sens , dar e greu sa faci o decizie cu atat de mutle optiuni.

Link to comment
Share on other sites

Doar alege unul si ala e. Cum am mai spus, este inutil sa discutam despre "sunet bun". Sunetul este bun atat timp cat iti place tie. De asemenea, videoclipurile de pe iutub sunt doar sa-ti faci o idee, mai mult despre ce optiuni are amplificatorul respectiv, nu neaparat despre tonuri. Inregistrarile respective sunt facute cu alta chitara fata de a ta, alte doze, etc. Lucruri care influenteaza la randul lor, tonul. Si Mustangul pare destul de generos in ceea ce priveste dotarile, am vazut ca este recomandat de multa lume, pare o alegere ok.

Eu as zice sa nu mai fii reticent privind produsele SH. Daca iti cumperi un produs nou si nu-ti place, ajungi sa-l vinzi la vreo 60% din valoarea lui. Asa, luandu-l SH, poti sa-l vinzi chiar si mai scump decat ai dat initial pe el.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Adevarat , dar pot sa il cumpar stricat sau cu diferite probleme ascunse . Am vazut prea multe cazuri de genul asta , iar fara testare in prealabil nu o sa mai cumpar niciodata produse SH.

Cred ca va ramane sa ma decid intre Orange , Marshall si Fender . Ma atrage acel VOX , dar nu imi permit diferenta de 250 ron in momentul asta.

 

Sau poate Vox DA10 , cu 2 difuzoare de 6.5 .

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Ah, good ol' RGC: într-o dimineațã s-au strâns negreșit toate clișeele: "sunet digital", "Champ-ul meu sunã ca un 1x15''", "prea multe beculețe"--pesemne mulți chitariști suferã de ADHD și devin frustrați când întâlnesc mai mult de trei butoane.

2*6.5" sunt ok, sunt cam echivalentul unui 10" mai slab sau un 8" ceva mai bun

Aria suprafeței unui disc:

2 * 6,5 in → 66 in2

8 in 50,27 in2

10 in → 78,54 in2

12 in → 113,1 in2

Am explicat exact ce înseamnã asta pentru bas, cine e interesat poate cãuta. Și țineți minte cã un factor important e și Xmax, în cazul nostru chiar mai important, și evident acest parametru nu se modificã atunci când adaugi mai multe difuzoare.

 

Din pacate Roland a cam ramas in urma cu tehnologia fata de concurenta, suna destul de bine pe drive, cleanul nu este unul grozav, iar efectele sunt foarte primitive.

Nu le purta lor de grijã, Roland au fost încã de la început în stare sã facã ceva ce le-a scãpat concurenței: un difuzor și o incintã eficientã, adicã fix ceea ce e important. Cu atât mai mult în ultima generație, și singurul combo mic comparabil e ultimul Mustang.

 

Investiți 50 de minute în comparația asta:

Și într-o carte de inginerie audio dacã țineți sã dați sfaturi tehnice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci , in consecinta trebuie sa aleg orice amp cu un difuzor cat mai mare?In acel video sunt numai amplificatoare cu mult peste bugetul meu , nu imi permit asa ceva.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Poti sa te uiti si la specificatiile unui Fender Mustang I, are tuner plus vreo 24 de simulari de tonuri si cateva efecte cu care poti sa te joci si sa experimentezi la inceput, fara sa fie nevoie sa-ti iei pedale.

Link to comment
Share on other sites

Mutlumesc labemol , am inceput sa nu mai inteleg nimic din thread , eu am venit sa cer putin ajutor nu sa iau parte la o cearta intre useri.

Link to comment
Share on other sites

Deci , in consecinta trebuie sa aleg orice amp cu un difuzor cat mai mare?

Pe scurt, da. Nu neapãrat cât mai mare ci cu lãțime de bandã cât mai largã și putere suficientã pentru a fi cât mai flexibil. Dacã are și preamp cu multe opțiuni (e.g. digital) și efecte, cu atât mai bine. Altfel ai sã te saturi de el în maxim 2 ani.

 

@redEvident m-am referit la tine și evident cã am exagerat pentru a sublinia ridicolul. Cu fiecare ocazie recomanzi și promovezi Champ-urile de parcã ar fi Soluția Finalã. Scuze va trebui sã cauți la cineva care cautã sã facã prieteni, eu am alte obiective.

 

Asta inseamna ca doar aria suprafetei conteaza?

Asta am spus? Pesemne nu te afli printre cei interesați. Uite ce am spus: rãspunsul în frecvențã al unui difuzor nu are extreme abrupte, ca o prãpastie, ci se diminueazã treptat, cu 12 dB pe octavã. Deci orice difuzor poate reproduce orice frecvențã, problema e cât de eficient o face.

Eficiența cu care redã frecvențe joase e proporționalã cu pãtratul suprafeței membranei și cu excursia (Xmax). Calculele le poți face singur.

Nu conteaza daca incinta e din lemn, aluminiu, sau plastic?

Nu, conteazã unele proprietãți ale materialelor (rigiditate, omogenitate, masã), nu cum le cheamã. Se pot face incinte eficiente din hãrtie și proaste din marmurã, dacã ții neapãrat.

Nu conteaza nici un filtru high-pass sau low-pass din circuitul amplificatorului?

Dacã ai suficientã putere da, se paote compensa într-o mãsurã rãspunsul incintei. Exemplu pt. subwoofer. Dar clasa asta de amplificatoare nu dã pe-afarã de putere.

Nu conteaza daca amplificatorul e pe lampa sau tranzistor?

Categoric nu. 1 Watt e un Watt, indiferent cã vine din lãmpi, tranzistori, vântul solar, abur sau glicolizã. Crest factor și efectele psihoacustice sunt altceva. Credeam cã am trecut de povestea asta. Și oricum eu vorbeam despre incinte, nu amplificatoare.

 

http://www.webervst.com/sptalk.html

Te sfãtuiesc sã-ți procuri datele de la producãtori/cercetãtori interesați de difuzoare în general, nu doar de chitarã, și nu de la cei care au de profitat din urma perpetuãrii mitologiei. Întreabã-i pe Meyer Sound dacã preferã magnet ceramic sau AlNiCo în difuzoarele lor.

Get your fucking facts straight și putem discuta civilizat, cu speranța unei finalitãți. Altfel vorbim degeaba cum o facem deja de vreo cinci ani.

Link to comment
Share on other sites

Puteti va rog sa puneti argumentele impreuna si sa va dati cu parerea despre Fender Mustang 1 si Marshall MG15R 15 Watt Guitar Combo Amp / Roland Cube 15XL sau

Orange Crush PiX CR20L .

Pun aceasta intrebare pentru ca un amp cu difuzor mai mare de 8" in 500 ron si ceva ron nu gasesc.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Ok , deci Ideea ar fi sa raman pe Mustang . Multumesc , puteti sa mai lasati idei aici , o sa mai verific pana dupa craciun cand voi lansa comanda.

Link to comment
Share on other sites

Halal contra-argument...

Ideea era cã se pot face incinte cu performanțe identice (fie cã sunt slabe, mediocre sau superioare), din materiale diferite. Alegerea unui material sau al altuia are de-a face cu mai mulți factori decât strict proprietãțile acustice (e.g. cost, masã, volum, cât de ușor sunt de gãsit, prelucrat, integrat într-o linie de producție etc.).

 

prejudecatilor despre difuzoarele de 8"

Câte prejudecãți poate avea cineva despre o ecuație de gradul II?! Da, mai sunt și alte detalii dar aceastã ecuație descrie în suficient detaliu performanța în frecvențe joase, în condiții infinite-baffle. Se pot face și subwoofere de 8 țoli, chiar sunt multe difuzoare pe piațã care mãcar încearcã sã joace acest rol. Dar nu seamãnã cu un difuzor de chitarã. Comparã Xmax, materialul membranei și desigur rãspunsul în frecvențã.

 

Cât despre privirea de ansamblu, una e sã nu vezi pãdurea din cauza copacilor și alta e sã ignori complet copacii. De exemplu sã susții cã ciupercile sau veverițele fac diferența dintre o pãdure de conifere și una de foioase, pentru cã precis asta se întâmplã în mitologia chitaristicã: magnetul ceramic se aude într-un fel, lampa se aude într-un fel, germaniul într-un fel, cablul X într-un fel, chiar și compoziția fludorului e discutatã. Dar toatã lumea uitã cã dacã faci un pas în stânga sau dreapta difuzorului se schimbã dramatic ce ajunge la urechi. Și uitã cã electronica și acustica nu a fost inventatã pentru chitariști și cã existã o întreagã lume în afara lor care știe precis ce se întâmplã și nu-și pierde vremea discutând detalii irelevante.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ThyAce

Mult timp mi-a luat gandirea dar pana la urma am ales sa raman la Roland Cube 15XL, pare cel mai potrivit pentru ce am eu nevoie si imi plac tounrile de pe el

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

In final am luat Fender Mustang 1 , dar am o intrebare , cand conectez chitara , se aude un bazait ciudat care cand ating toate corzile nu se prea mai aude , e o problema cumva? Sau e ceva normal? Bazaitul creste cand schimb presetul pe ceva cu ton mai crunchy dar se aude si pe cele mai clean putin.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Pai , bazaitul nu se aude cand nu e conectata chitara. Sigur e de la amp si nu de la chitara? A fost implicata intr-un accident nefericit cand a picat de pe suport pe parchet. De asemenea , si conectata la pc se auzea bazaitul , care aparea ca provenind de la input. ( urca si cobora linia de la input , la fel si al APTuner ) Daca problema e de la chitara si provenita din cauza cazaturii , e acoperit de garantie defectul? Sau il pot repara si eu cumva? E ceva grav?

 

Precizez , AMPul este nou nout , cumparat de la Guitarshop si adus cu un transport proaspat din Olanda , luni ajuns in Romania , data de fabricatie Decembrie 2011. M-am si plictisit cat amanasera transportul ala.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.