www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Gat


Guest Rick27

Recommended Posts

Am o chitara tip stratocaster la care azi am observat un lucru ciudat la gat.

Gatul este drept dar daca ma uit din lateral acesta sta stramb fata de corp(putin inclinat in fata).

Cum as putea rezolva aceasta problema?

 

P.S. Ma scuzati daca e ceva normal si nu necesita reparare , dar sunt la inceput de drum si nu stiu prea multe despre chitara.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai actiune si intonatie bune, nu-i problema.

Daca vrei totusi sa remediezi, este foarte simplu:

 

- dai jos toate corzile

- desfaci gatul din cele 4 suruburi de la imbinare

- confectionezi un adaos de furnir sau alta bucata de lemn (de o forma plata si foarte subtire insa mai inalta intr-o parte) pe care o pozitionezi in interiorul buzunarului (neck-pocket) intre cele 2 gauri din corpul chitarei, astfel incat gatul sa fie putin ridicat in locul respectiv. Din grosimea adaosului respectiv se poate regla inclinatia. Tehnica este folosita si in fabrica, iar strat-urile americane au chiar un al 5-lea surub de reglaj.

- dupa ce obtii inclinatia dorita montezi gatul la loc, pui corzile, si incerci sa reglezi chitara.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi dar cred ca am sa-l las asa cum e.

Nu am probleme cu actiunea, totusi sunt incepator si nu stiu cum e bine si ma multumesc cu ce am .

Daca ar putea cineva scrie care este actiunea recomandata(in milimetri ar fi excelent) as ramane recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu am acuma chitara sa masor din varf, dar am masurat acum cateva zile de la baza si erau cam 5-6mm.

mai jos putin se mai poate lasa ca daca lovesc coarda mai violent pe liber se loveste de primul fret

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.