www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Media Player


barbarossa

Recommended Posts

as vrea sa imi iau un media player. vrea sa intreb pe cine are experienta cu asa ceva daca exista posibilitatea sa il leg la tv plasma cu hdmi dar sa ies prin iesirile rca l/r audio in 2 monitoare si prin alea sa aud sonorul la ce merge prin media player. se poate? sau trebuie sa aleg ori hdmi ori analog video si audio? nu am mai avut experienta cu asa ceva sau home theater

 

mersi

 

 

Link to comment
Share on other sites

pai ma gandeam ca din telecomanda si urechi. nu intentionez sa il folosesc cu memorii incarcate cu zeci de mii de foldere si subfoldere, deci doar skip sau next din telecomanda ar fi destulpt mine. dar in principal problema ar fi ca daca tv-ul e pe fir probabil scade calitatea audio daca ies din tv in boxe si nu din mp in boxe

Link to comment
Share on other sites

Audio functioneaza precis separat in paralel adica poti lua semnalul audio si inainte si dupa si din TV ...din TV-urile moderne se poata sa ai sunetul cu intarziere ( digital+latenza).

 

Video nu am incercat dar nu are de ce sa nu merga toate iesirile . AVI,VGA,HDMI ...Dar se poate ca "soft" sa se opreasca decodorul VGA sau AVI cand functioneaza HDMI daca trebuie sa ajute CPU .

 

Oricum exista "spliter"-e ptr mai multe monitoare atat AVI,VGA cat si HDMI .

 

Ai SCART pe care merg toatre semnalele in TV de la DVD sau CD Player ...ai mufa "spliter" ce are iesirii pe kinch audio stereo si AVI de unde poti cupla ampliful .Daca TV-ul introduce intarziere trebuie oprit ampliful/volumul TV-ului si asculti numai cu ampliful separtat.

CD si DVD ai stereo sau 5.1...7.1 iesiri audio ce se duc direct la amplif , tot la amplif se duc si iesirile TV-ului , si iesirile Mediaplayer-ului in intrari separate de pe spatele amplifului ce se pot selecta in meniul amplifului sau din comutatoarele de pe bordul amplif..Asa ca audio pe acolo asculta direct .

Link to comment
Share on other sites

multumesc.

 

l-am comandat. oi vedea ce si cum.

 

voi avea pe MP hdmi out si audio rca out L si R.

 

tv-ul are hdmi in si ceva rca-uri (nu stiu exact ce si cum, nu mai am manual, si nu scrie, ci sunt doar desene). tv-ul are si phones out.

 

iar monitoarele audio sunt 2 m-audio av40 si au doar RCA in L si R.

 

 

Link to comment
Share on other sites

for the record, functioneaza. hdmi in tv (inclusiv sunet) si in paralel audio rca L/R catre monitoare, fara niciun fel de delay sau alta problema (defapt neiesind din tv in monitoare nici nu cred ca se punea problema de delay. si tot for the record, Asus support sucks BIG TIME!! n-au baietii nicio treaba. le-am adresat intrebarea inainte de a cumpara, in speranta ca imi raspund in timp util. vezi sa nu. au raspuns dupa mai mult de o saptamana, spunand ca nu se poate ce vreau eu...uite ca se poate.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.