www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help Identify Strat Guitar


usa
 Share

Recommended Posts

Buna , Ce parere aveti despre aceasta chitara (fender) ?

http://s831.photobucket.com/albums/zz23 ... UM6982.jpg

http://i831.photobucket.com/albums/zz23 ... UM6981.jpg

http://i831.photobucket.com/albums/zz23 ... UM6980.jpg<BR clear=all>Intrebarea mea este : este original ? este Fake ? A fost fabricat de Fender U.S.A. , Fender MIJ, Fender MIM, Fender Korea ???

Ghitara nu are serial number pe NeckPlate, nu contine serial nici sub Pickguard , gitul a fost lipit de corp nu pot sa ma uit daca are ceva numere ce contine data fabricatiei.. Chitara este foarte greu aproape 6kg. are un sunet foarte bun tipic tratocaster ,si un sustain bun.

Aceasta Chitara nu este de vinzare! , doar vreau sa aflu daca este sau nu este original..Am primit in cadou de la un prieten din State.

Va rog pe cunoscatori sa spuna o parere , merita sa investesc in ea.. niste doze original Fender, si un picguard.

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Bine ar fi sa ii gasesti acel serial ca o sa iti spuna mult mai multe. Chitara asta pare a fi un MIJ datorita pozitionarii jack-ului. Incearca sa gasesti pe cineva in care sa ai incredere sa iti demonteze neck-ul de la chitara, s-ar putea ca in imbinarea aceea sa se gaseasca si un serial.

 

O alta metoda sa aflii ce este cu aceasta chitara ar fi sa le dai un mail celor de la Fender sa ii intrebi daca e un Fender MIJ sau este o copie facuta de Greco pe la sfarsitul anilor 70("lawsuit" era).

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca nu e fender strat sigur...nici mij nici cij nici mim nici mia, mik, nici nik...cel putin gatul.

 

lawsuit nu cred ca e cazul, pt ca de aia ii spune lawsuit pt ca copiaza modelul, in cazul asta strat. e evident ca headstockul e facut dupa ochi, diferit de strat. iar la corp iarasi e diferit

Edited by barbarossa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O facatura ordinara de coreea sau china. Dupa chei iti dai seama si apoi: forma head-stock nici clasic, nici 70', forma corp. Pariez ca nu are nici insertul de rosewood pe spatele gatului.

Au facut-o dupa o poza mai proasta. Nu merita investitii.

Daca e de cadou si nu falseaza poti s-o folosesti asa. Forma ma duce totusi cu gandul la un Reghin din anii 90 dar... cine stie?

 

USA pe dreak...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de reply.. da nu conteaza daca e cadou, normal.

Da conteaza sa nu investetsc itr-o bucata de lemn :) investitia cam multi bani (doze fender 3 single coil 150 euro.., pickguard 50 eu, retastare in jur de 200 euro (in Ungaria). merita sa stiu in ce bag banii am dat un Mail la Fender si astept raspunsul.

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

O facatura ordinara de coreea sau china. Dupa chei iti dai seama si apoi: forma head-stock nici clasic, nici 70', forma corp. Pariez ca nu are nici insertul de rosewood pe spatele gatului.

Au facut-o dupa o poza mai proasta. Nu merita investitii.

Daca e de cadou si nu falseaza poti s-o folosesti asa. Forma ma duce totusi cu gandul la un Reghin din anii 90 dar... cine stie?

 

USA pe dreak...

Merci mult. Insertul linia rosewood are pe spatele gitului ...si are si neck plate din bronz ,si are si cel patru suruburi, numai ca nu are serial... dar in nici in caz nu e Reghin :) Merci de Reply. :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu tind sa cred ca e Reghin...dupa cornul ala inferior, e mai lung decat la un fender strat..(arunca o privire aici si o sa vezi ce vreau sa zic http://forums.rgc.ro/topic/58276-vand-reghin-strat/page__p__564137__hl__reghin+strat__fromsearch__1#entry564137 ). Ce ma intriga insa este faptul ca neckul pare din lemn quartersawn (ceea ce e extraordinar, Fender utilizeaza tipul asta de lemn doar pe la seriile artist si cs). It's a keeper, cum se zice ;)

 

Edit: faptul ca instrumentul cantareste 6 kg (wtf!?) inseamna ca nu e alder/ash sigur..cel mai probabil paltin =>Reghin

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

asa arata un reghin cu jackplate ca la les paul

 

post-6222-0-62697200-1323364151_thumb.jpg

 

post-6222-0-70355500-1323364181_thumb.jpg

 

poti sa l identifici daca scoti pickguardul,spatiul pt doze e taiat oval,dozele cu baza triunghiulara nu incap in el

 

gatul nu e al lui,la reghin boala lor era sa puna cheita pt mi gros f aproape de nut

 

dupa 90 cand au inceput sa puna gaturi coreene (cele cu gaura patrata pt imbus)tot asa erau facute,ca sa te chinui cu coarda mi

 

astea erau inscriptionate barclay,gatul era gros ca la gibson

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sa ne intelegem. Daca este Reghin nu inseamna ca este proasta ci doar ieftina. Lemnul folosit la Reghin este de calitatea I, tastele, mecanicele si electronica sunt proaste dar cu rabdare poti gasi solutii necostisitoare (mica publicitate aici pe forum) cu care sa rezolvi rand pe rand problemele.

Cel mai important pana la urma tot lemnul este, restul sunt accesorii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.