www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Chitara Electrica


Guest ThyAce

Recommended Posts

Acum 2 zile chitara mea a cazut de pe stativ , e lovit lemnul putin in partea de sus langa E string aproape de doze, problema este ca de cand s-a lovit acel E-string se aude total out of tune , sa inteleg ca e stricata chitara? Sau se poate rezolva prin schimbarea corzilor sau ceva asemanator? Garantia ar acoperi aceasta problema , desi practic defectul ar fi vina mea ?

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

poate ca s-a invartit cheita. incearca sa o acordezi din nou. nu are ce sa pateasca. nu poti folosi garantia. eventual dezacordeaza coarda aia, trage un pic de ea in stanga dreapta, uita-te atent sa treaca asa cum trebuie prin saddle si nut si sa fie asezata calumea cand strangi din cheita, sa nu se incalece coarda la infasurari

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Am dezacordat-o si acordat-o cu un program numit AP Tuner, firul arata ok , pare putin loose , desi cred ca asa e ok pentru E , iar chitara s-a lovit putin , e o crapatura mica de tot acolo unde vine chitara la subrat. O sa incerc sa schimb corzile , ca si asa corzile cu care a venit par vechi . numai ca mi-e frica sa nu le pun aiurea.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Poza nu am cu ce sa fac , crapatura este foarte mica , e mai degraba impins lemnul in jos de la lovitura , este pe chestia ce sta la subratul meu ------- cam atat de mare e. Iar coarda suna ca si cum ar fi total dezacordata . Cum pot inregistra sa va arat?

Link to comment
Share on other sites

Nu , nota si acordata suna ca fiind dezacordata. Cheitele arata bine , nu par lovite , desi chitara era dezacordata dupa cazatura ( s-au intors singure cheitele ) .

 

PS: Problema nu a aparut deloc inainte de cazatura iar celelalte corzi se aud ok si acum.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Nu am vazut-o cand a cazut , iar lovitura e undeva in punctul A. Gatul nu cred ca a fost lovit , cheitele nu se invart singure , nu sunt indoite , nu e nici o zgarietura pe ele , pare ok. Defapt singura lovitura de pe toata chitara este in Punctul A .

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Am o Yamaha Pacifica 112v , nu stiu exact sa iti zic ce are in ea , o sa ma uit pe google , poate gasesc ceva.

 

PS: Am vazut ceva de Vibrato Classic , dar eu nu folosesc bara aceea , nu e montata pe chitara , si nici nu stiu sa o montez.

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

O sa le schimb pe toate in urmatoarele zile , am facut bine ca am luat un set de corzi cu chitara . Multumesc pentru ajutor , voi reveni dupa ce le schimb , numai sa imi fac ceva timp , trebuie sa fiu atent pentru ca sunt newbie si nu vreau sa gresesc .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.