www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Doza


gagai
 Share

Recommended Posts

Daca tot se apropie sarbatorile de iarna, m-am gandit sa ii fac cadou chitarei mele o doza noua.As avea nevoie de o doza humbucker dar in forma de single pentru bridge.Chitara e un Squier by Fender Affinity Strat. Eu am cautat si am ajuns la dozele acestea 2, voi pe care ziceti sa o iau?

 

SEYMOUR DUNCAN SSHR-1B WH

 

sau

 

DIMARZIO DP 218 SUPER DISTORTION

 

Daca alegerile mele nu sunt bune, va rog sa imi recomandati voi ceva. Multumesc

 

Bugetul este de maxim 80 Eur.

 

P.S. Multi mi-au spus ca nu merita sa pun o doza de 80 de euro pe chitara mea, as vrea parerea voastra si asupra acestui aspect, este chitara mea demna de o asa doza? Daca credeti ca nu are rost puteti sa imi recomandati una mai ieftina.

 

 

Edited by gagai
Link to comment
Share on other sites

Pai nu prea ai de ales, ori pui o doza scumpa pe chitara ta, ori iti iei alta chitara. Sfatul meu este ca daca iti place chitara ca feeling si vrei un ton mai suparat poti sa iti schimbi doar doza din bridge cu una din cele 2 variante, oricare este ok, voicingul este usor diferit, SD suna ceva mai gras, DiMarzio e ceva mai clara.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Ei, nu-i chiar așa, mai sunt variante:

1. Modifici corpul (dacã trebuie) și pickguard-ul pentru a accepta un humbucker normal.

2. Schimbi circuitul astfel încât sã fie dozele din bridge și mijloc (și eventual mijloc și neck) în serie. E clar cel mai simplu, trebuie un blade switch 5-way gen celor de la Ibanez sau sã adaugi unul separat pt. serie/paralel.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot se apropie sarbatorile de iarna, m-am gandit sa ii fac cadou chitarei mele o doza noua.As avea nevoie de o doza humbucker dar in forma de single pentru bridge.Chitara e un Squier by Fender Affinity Strat. Eu am cautat si am ajuns la dozele acestea 2, voi pe care ziceti sa o iau?

 

SEYMOUR DUNCAN SSHR-1B WH

 

sau

 

DIMARZIO DP 218 SUPER DISTORTION

 

Daca alegerile mele nu sunt bune, va rog sa imi recomandati voi ceva. Multumesc

 

Bugetul este de maxim 80 Eur.

 

P.S. Multi mi-au spus ca nu merita sa pun o doza de 80 de euro pe chitara mea, as vrea parerea voastra si asupra acestui aspect, este chitara mea demna de o asa doza? Daca credeti ca nu are rost puteti sa imi recomandati una mai ieftina.

 

Pai 80 Euro estre mai mult decat costa sau merita un Squier !!

 

De banii astia mai bine mai cumperi un Squier cu alta configuratie ( si de alta culoare ) chiar daca e second hand ( macar stii ca a tinut chitara o vreme si deci va mai rezista pe mai departe o vreme).

 

Nu merita schimbata absolut nici o doza .Nu va suna nici o chitara ca si o alta chitara doar prin montarea unor doze

"speciale" dar de acelasi tip si aceiasi constructie de baza cu foarte mici diferente in ce priveste impedanta si circuitul magnetic.Aceiasi Marie cu alta palarie .

 

Dac ai vrea o modernizare ar fi interesanta o doza condensator ( capacitiva) ce se poate culisa in portiunea Neck-bBridge ca sa gasesti soundul dorit plus este o doza de banda larga deci poti obtine cu EQ mai toate timbrele vvestite .Bineinteles tot in limitele rezonantei corpului.Dar oricum sunt doze mult mai perfecte decat cele obisnuite.

 

Dar daca nu ai pe ce sa cheltuiesti banii si te face fericit ..cumpara din care vrei tu.

 

Si eu cumpar tot felu de prostii pe care practic NU le folosesc pana la urma.

Dar nu este bine .

 

Preturile electrocasnicelor scad pana la 60% !!!

 

Deci chotarele pot sa ajunga la preturi foarte mici.

Link to comment
Share on other sites

pe chitara am dat cam 180-200 de euro daca imi aduc bine aminte.Ma gandeam ca o doza i-ar mai pune un testicul, sa pot canta ceva mai heavy fara sa schimb chitara, pentru ca imi place feelingul( nu are griful stramb, actionul e ok, si nu se dezacordeaza repede chiar daca are vintage tremolo, asadar nu o sa o schimb o perioada) .Daca o doza de 80 de euro nu merita imi puteti recomanda una mai ieftina?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate o doza buna pentru asa ceva se invarte cam in jurul a 80E, si SD si DM au cam acelasi pret. Am probat mai multe doze humbucker in format de single coil de la DiMarzio si toate suna corect pentru un anumit tip de aplicatie, SD Hot Rails are un ton foarte ok pentru mult distors, pe clean insa nu suna foarte grozav.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.