www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aria Sau Ibanez?


Guest Stelian
 Share

Recommended Posts

Guest Stelian

Va salut!

 

M-am hotarat de ceva timp sa-mi achizitionez o chitara si sa incep primele acorduri pe ea (da...prima mea chitara :rolleyes:), insa nu stiu spre ce sa ma indrept.

Bugetul este ce-i drept destul de limitat ~280-400 lei si prefer sa evit SH. Am pus ochii pe o ARIA sau pe acest IBANEZ.

As dori sa primesc si cateva pareri\sfaturi din partea voastra.

 

Va multumesc si o zi placuta in continuare!

Edit: Imi cer scuze pentru double topic, dar a dat o eroare la inceput dupa care am putut posta, nestiind ca este deja unul!

Edited by Stelian
Link to comment
Share on other sites

Vei primi raspunsuri prompte doar daca postezi la http://forums.rgc.ro...ara-sa-imi-iau/ (sa stii de acum inainte)

Iti recomand cu multa caldura Aria, dar nu AFN (modelul "concerto") ci mai degraba AWN (modelul western sau dreadnought- are cutia de rezonanta mai mare=>mai mult volum, e la acelasi pret)...face toti banii. Testeaza vreo 2-3 si alege-o pe cea care ti se pare mai buna. Cheers

Edit: Arunca un ochi si aici :

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Guest Stelian

Vei primi raspunsuri prompte doar daca postezi la http://forums.rgc.ro...ara-sa-imi-iau/ (sa stii de acum inainte)

Iti recomand cu multa caldura Aria, dar nu AFN (modelul "concerto") ci mai degraba AWN (modelul western sau dreadnought- are cutia de rezonanta mai mare=>mai mult volum, e la acelasi pret)...face toti banii. Testeaza vreo 2-3 si alege-o pe cea care ti se pare mai buna. Cheers

Edit: Arunca un ochi si aici :

 

Iti multumesc mult pentru informatii. Ideea este ca nu ma pricep in a testa o chitara. Probabil nu voi putea decat sa iau una si atat, sau sa merg cu cineva.

Link to comment
Share on other sites

A cumparat un amic o chitara exact ca cea din videoclipul dat ca exemplu mai sus si avea gatul destul de curbat.

 

A trebuit indreptat si bridge-ul era prea jos si a trebuit inaltat putin dar s-a rezolvat problema.

Nut-ul era prea inalt dar s-a rezolvat si asta.

 

Din experienta mea, daca as avea de ales intre cele doua as alege Ibanez cu ochii inchisi.

 

Tipul probabil a comandat-o de pe net sau ceva...daca stai sa incerci 2-3 gasesti una foarte buna sigur! Incearca sa gasesti pe careva sa mearga cu tine...daca nu gasesti pe nimeni merg eu ca si-asa fac drumuri destul de des pe la mc si saptamana asta sunt liber. Daca e cazul astept un apel la 0728045548. Noroc

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Guest potecuta

Of! Greu pentru un novice ca mine in asemenea situatie...:rolleyes:

 

De fapt poti sa iti iei Fender CD-60. Chitara destul de buna. Mai buna decat Ibanez V50 dupa parerea mea.

Sau cam la acelasi pret cu CD-60 ai de la Takamine:

G320 sau G320 asta

G220.

 

Stiu ca depaseste un pic bugetul tau de 400 de ron, dar daca reusesti sa faci rost de ei cumpara una dintre astea. Vezi ca la takamine ai promotie pana la sfarsitul lunii pe mcmusic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stelian

Pentru inceput cred ca ma voi orienta spre ceva la 300 lei. As da cu cea mai mare placere 500 lei pe o chitara, dar deja sar un pic alte prioritati financiare :(. Ca o ultima parere despre Aria AWN-15 prezentata de Draykor? Nu de alta, dar am pus ochii pe ea :D

Edited by Stelian
Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau sa fac reclama sau ceva...am recomandat awn15 pt ca detin una de un timp si imi place la nebunie...am cumparat-o pt ca nu aveam pe ce sa cant colinde alor mei anul asta (cealalta acustica e dezafectata) si am ramas foarte placut impresionat. E pur si simplu o chitara pe care o iei in brate si canti...nu conteaza ce culoare are, din ce lemn e facuta etc, are actiune decenta, tin cheitele..inseamna ca e cantabila! Ah si inca o chestie care e foarte importanta (dupa mine.... si care la majoritatea chitarelor ieftine nu se regaseste, desi e un "nimic") are strap pin la imbinarea corpului cu griful! Just strap it on and play some tastefull riffs :rulez:

Edit: legat de Takamine G320 sau whatever...m-a deranjat ca avea tastiera prea uscata...se simtea ca o bucata de smirghel pe degete

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau sa fac reclama sau ceva...am recomandat awn15 pt ca detin una de un timp si imi place la nebunie...am cumparat-o pt ca nu aveam pe ce sa cant colinde alor mei anul asta (cealalta acustica e dezafectata) si am ramas foarte placut impresionat. E pur si simplu o chitara pe care o iei in brate si canti...nu conteaza ce culoare are, din ce lemn e facuta etc, are actiune decenta, tin cheitele..inseamna ca e cantabila! Ah si inca o chestie care e foarte importanta (dupa mine.... si care la majoritatea chitarelor ieftine nu se regaseste, desi e un "nimic") are strap pin la imbinarea corpului cu griful! Just strap it on and play some tastefull riffs :rulez:

Edit: legat de Takamine G320 sau whatever...m-a deranjat ca avea tastiera prea uscata...se simtea ca o bucata de smirghel pe degete

 

 

Nu stiu de ce ti se pare ca se simte nasol pe tastiera,dar nu ii adevarat,nu deruta copilul.

 

Eu am cantat pe Aria 3 ani si pot sa-ti spun ca mi-o luat 1 saptamana sa ma obisnuiesc pe lemnul de la Takamine de la gat(1 saptamana m-o durut putin incheietura,dupaia n-am avut treaba). Si se canta mult mai usor, gatul nu ii asa rigid ca la altele. Eu am incercat toate takamine-urile de la 600-1850 lei si fiecare dintre ele ii foarte bun,eu am EG320C la 950 lei (875 cu reducerea).

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce ti se pare ca se simte nasol pe tastiera,dar nu ii adevarat,nu deruta copilul.

 

Eu am cantat pe Aria 3 ani si pot sa-ti spun ca mi-o luat 1 saptamana sa ma obisnuiesc pe lemnul de la Takamine de la gat(1 saptamana m-o durut putin incheietura,dupaia n-am avut treaba). Si se canta mult mai usor, gatul nu ii asa rigid ca la altele. Eu am incercat toate takamine-urile de la 600-1850 lei si fiecare dintre ele ii foarte bun,eu am EG320C la 950 lei (875 cu reducerea).

 

Noi vorbim aici de chitare pana in 300-400 de lei! Pana strange banii aia pt un takamine bun (sunt perfect de acord, Takamine este o chitara buna, dar dupa un anumit pret! Low budget e...low budget, si de ce sa nu-ti iei o chitara mai ieftina cand poti...mai ales ca e si buna) se plictiseste si se apuca de altceva

Link to comment
Share on other sites

Guest Stelian

Voi ramane totusi la suma de ~300 lei, respectiv Aria AWN-15. Draykor, crezi ca undeva la jumatatea lunii decembrie esti prin Bucuresti? Te-as ruga - bineinteles daca poti - sa mergi cu mine? Mi-ai fi de mare ajutor. :D

Link to comment
Share on other sites

Noi vorbim aici de chitare pana in 300-400 de lei! Pana strange banii aia pt un takamine bun (sunt perfect de acord, Takamine este o chitara buna, dar dupa un anumit pret! Low budget e...low budget, si de ce sa nu-ti iei o chitara mai ieftina cand poti...mai ales ca e si buna) se plictiseste si se apuca de altceva

 

Adevarat...Dar iarasi acuma 2 saptamani am incercat in 2-3 magazine chitari tot pentru cineva si cele mai bune si cel mai usor de cantat au fost Ephiphone,Fender,Stag mai putin,si Ibanez putin, Aria chiar low-budget nu se merita,si Aria cu buget mai mare nu se merita deloc deci dupa parerea mea:

 

Orice marca de chitara>Aria

Link to comment
Share on other sites

Nu toate Aria sunt rele, asa cum nici toate Epiphone sunt bune. Chitarile se iau pe incercate, daca iti place si este comoda o iei, daca nu mai cauti. Am intalnit de exemplu o acustica Aria dintr-o serie ceva mai rasarita cred care m-a surprins cat de bine suna, si era si construita relativ decent, dar si chitari de la Takamine care desi costau peste 1000 lei nu impresionau cu nimic. in general as spune ca Takamine este un brand care are un control al calitatii bun spre foarte bun, dar e clar ca mai scapa si de la ei cateva exemplare ceva mai putin reusite (netastate foarte bine sau mici probleme cosmetice gen urme de adeziv la prinderea grifului de corp sau a bridge-ului de fata de rezonanta).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Stelian

Salutare! Se pare ca cei de la MC au o oferta luna decembrie. -15% pentru orice produs Ibanez si -10% pentru orice produs Aria! :yay: Avand in vedere si acest aspect, as vrea sa ma duc zilele astea sa-mi iau una dintre acestea. Ce sa-mi aleg in final? Parerile sunt atat de impartite incat nu ma pot hotara :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Stelian

Imi dai un apel cand ai de gand sa te duci, si mergem sa probam din ambele modele cateva! Nu asa am vorbit?

 

Ba da, ba da! :D

Nu stiam cum sa fac cu banii...o sa-mi iau inclusiv pentru Ibanez si vedem acolo! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stelian

Salutare! Am reusit intr-un final (destul de zbuciumat :yay:), alaturi de Draykor, sa-mi iau un Ibanez V72E BK. Iti multumesc foarte mult Draykor pentru timpul si bunavointa acordata! :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.