www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitarile Field ?


gicacontra
 Share

Recommended Posts

Avem o astfel de chitara, insa nu stim nimic despre ea, nu am gasit nici un link pe internet, stim doar cateva zvonuri/discutii... Deci informatiile realistice despre ele sunt foarte binevenite :)

Ce am aflat e ca Petru Gavrila de la trupa S.L.UT. canta pe asa ceva., precum si Vlad Ferariu de la trupa Abis.

Nici nu stiu ce doze sunt alea :)

post-1760-1152389771_thumb.jpg

post-1760-1152389856_thumb.jpg

post-1760-1152389911_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

man ...suna bine chitara ? fii obiectiv si bucura-te de ea !

Eu am o chitara Marathon ... nimeni nu a auzit de asa ceva , dar e o chitara foarte buna si merge pe multe stiluri .... sunt foarte multumit de ea !

Link to comment
Share on other sites

Guest newsound

eu am field! e chitara mea de suflet.... stiu de chitarile field de la petru! am cantat la un jam session pe chitara lui si m-a speriatcat de violent suna...exact ce vroiam...nici ibanez, nici forja gen esp, nici sarma..gen jackson! E o chitara foarte dinamica cu grif lat si plat! E chitara de metal, de mare coi...poti canti faze gen steve vai, james murphy..daca esti in stare! E expresiva...e chitara mea! Cea mai mare calitate a chitarii asteia e ca e extrem de bine legata si fibreaza lemnu oarte fain..chiar daca e subtire!

 

partile rele sunt dozele originale care...nu au decat 4 kohm laneck si 8 kohm la bridge.... la mine sunt dimartzio evo la bridge si dimartzio fast track 2 la neck :) ...... si mai e rau loydul..cel putin la mine...pt ca e vechi si s-a tocit! o sa fie inlocuit cu un lo-proedge cat de repede!

 

eu mai am si un strat aniversar model de 40 de ani pe care il folosesc la blues si treburi mai putin "metal" ..chitara suna superb ...da nu e vocea mea acolo....tot fieldu..!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

marca Field s-a comercializat in romania acum vre-o 10 ani ,se vindea la muzica la etaj.Firma care le produce este chinezeasca si se numeste Maxone. Asta asa ca o informare ca erati foarte voiosi ca suna bine ca asa si pe dincolo. sa vad acum reactii cand ati aflat si provenienta ei. Parca erau multi pe aici care nu se impacau cu ideea da facut in china cu toate ca toate marcile cu preturi pana in 500$ pe piata americana sunt facute in china.

Da asai romanul.... sa va vad acum o sa strambati din nas ????????

Chitaristii care erau acum 10 ani si care sunt azi buni si canta pe la nu stiu ce trupe mari nu um bla pe asa forumuri......

Asta este cea mai buna dovada , nimeni din cei de pe forumul asta nu canta la chitara acum 10 ani cand se vinde-au la muzica aceste chitari .Cei care au astazi proelul le vinde-au.Au vandut si basuri si chitari acustice.Si mai era o marca ARAM asta asa ca o paranteza care se mai vindea pe vremea aia.Apoi au aparut Manonu-rile

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de informatie, totusi nu intra nici asta in categoria de informatii indubitabil sigure, pt mine :)

Astept inca ceva verificabil, pe net. Daca aveti o coperta de revista, o hartie, faceti va rog o poza :)

Iar daca e facuta in China asa sa fie, dar e clar ca s-au facut de calitate, am vazut alte produse chinezesti si chiar se vede slaba calitate.

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

pai parca ti-a mspus numele firmei care le face i nchina ,este greu sa cauti pe internet .

Insa am vazut destule Fielduri si nici unul nu era cat de cat ,il stiu si pe cel al lui Petre ,de fapt il stiu de cand l-a cumparat .Si mai stiu multi care au inca fielduri acustice si se plang de ele ca falseaza

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

cumparat acum multi ani de la muzica , a costat la vremea aia o carca de banii ,dar atunci nu se gaseau asa multe chitari pe piata sa poti alege. Si decat ARAM care erau cam cum sunt acum MAXIM la acelasi vanzator la muzica , probabil s-a schimbat doar brandul si sunt tot aceleasi ARAM de tot ***, mai bine ca si-a luat Field

 

eu ma cunosc cu Petre de.... cred 15 ani si asa ii spune-au toti prietenii ,sau Pestanul .Asta pe timpul cand canta la Ura de dupa usa din Brasov, dar cred ca multi nu sti udespre ce vorbesc eu aici si nici nu au auzit de asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Uff, as vrea sa va pot spune ca am gasit ceva pe internet despre chitari Maxone sau Max-One, dar nu poci :) Pare la fel de greu de gasit precum Field, sau poate gasiti voi macar.

 

Eu am pus mana pe chitara si zic asa: arata bine ( adica oamenii aia au aratat preocupare si pt aspect ), are componente bune pe ea ( dozele nu stiu insa ce sunt ), iar ca sunet zic eu ca se incadreaza in zona Jackson, iar eu cred ca poate bate ceva exemplare ale acestei marci. Am avut ocazia sa testez in paralel cu Field-ul un Jackson de peste 10 mils si mi-a sunat mai cu prezenta Field-ul. Asa zic eu, nu sunt expert ce e drept :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

daca media de varsta a foumului asta este de 18- 20 ani maxim te cred si eu ca nu au auzit.Cand se vindea asa ceva in romania majoritatea erau fie la gradinita fie la clasa intai. Intrebarea este , unde au disparut atatea chitari Field si Aram care s-au vandut in romania timp de cativa ani buni. Daca stau sa ma gandesc bine raspunsul nu poate fi de cat unul logic : au fost puse pe foc de bune ce au fost altfel nu imi explic de ce nu se regasesc la vanzari second , nici macar Mosu nu are asa ceva la avnzare printre vechiturile lui. Si bine inteles nimeni nu are siu nu a auzit de ele .....

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este , unde au disparut atatea chitari Field si Aram care s-au vandut in romania timp de cativa ani buni. Daca stau sa ma gandesc bine raspunsul nu poate fi de cat unul logic : au fost puse pe foc de bune ce au fost altfel nu imi explic de ce nu se regasesc la vanzari second , nici macar Mosu nu are asa ceva la avnzare printre vechiturile lui.

 

ei, asta nu e chiar un argument :) nici nu exista comparatie intre Reghin si aceste Field... si totusi nu cred ca a ars cineva vreo chitara Reghin :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

omule nu chitarile se numesc maxone ci firma care le face se numeste asa ,sau se numea . A si mi-am mai amintit , acum ceva ani cred ca 10-12 ani in urma era prin aviatiei un domn doctor Istodorescu se numea care era reprezentantul firmei Depold din Germania. Si ei vinde-au Field si mai ave-au o marca tot a aceleiasi firme Maxone care se numea Fenix, care erau la fel de proaste......

 

sincer reghinurile de pe vremea lu ceasca erau mai bune decat cele de acum. poate nu la aspect dar sunau mai bine

Link to comment
Share on other sites

Cristi, chitarile astea de care vorbim, Field-uri modelul asta cel putin sunt chitari bune, sunt dupa mine cel putin in categoria medie pentru piata romaneasca, mai mult nu sunt eu format sa imi dau seama. Sunt peste Reghin cu mult, sunt si peste Stagg, peste seriile ieftine de Squier si alte modele ieftine. Dupa parerea mea, sunt cel putin in clasa celor peste 10 mils. Asta e parerea mea, nu stiu impreuna cu ce alte marci s-or fi vandut inainte, dar modelul asta ar fi bine sa il incerci.

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

cunosc foarte bine modelul ,a existat la vremea respectiva si fara taste numai ca a stat cativa ani in raft la muzica , in final nu stiu ce sa intamplat cu el

dupa cum ti-am spus sunt prieten cu Petre de ani buni am circulat pe vremuri pe la nu sti ucate festivaluri prin tara .cunosc chitara despre care vorbesti foarte bine

 

nu spun ca nu este mai buna decat un reghin dar ...asta ramane la gustul si alegerea fiecaruia...........eu ti-am dat informatiile pe care lestiu despre aceasta chitara si marca respectiva. Parerea mea este a mea ,a ta poate sa difere , insa nu este nici o problema ,eu nu incerc sa te conving ca nu este buna , eu ti-am spus din punctul me ude vedere si din cele stiute de mine la vremea cand au fost vandute in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Guest newsound

ma baieti, chitara asta are n ton deosebt..lemnul pe ea vibreaza dintr-un capat in altu intr-un mod deosbit si are un ton foarte fain! eu nu as da chitara asta pe vre-un jackson sau ibanez.... mi-as mai lua un ibanez jem... da nu as renunta la chitara asta niciodata..cat despre firm maxone...china..nu am gazit nimic...!

 

 

e o chiara deosebita pe metal...si chiar daca am chitara scumpa si versatila si care imi place foarte mult (aniversary '94 stat), asta ramane chitara mea de rock..si alta n-Ar sun ca ea!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Avem o astfel de chitara, insa nu stim nimic despre ea, nu am gasit nici un link pe internet, stim doar cateva zvonuri/discutii... Deci informatiile realistice despre ele sunt foarte binevenite :)

Ce am aflat e ca Petru Gavrila de la trupa S.L.UT. canta pe asa ceva., precum si Vlad Ferariu de la trupa Abis.

Nici nu stiu ce doze sunt alea :)

 

am vandut doua chitare field/oricum erau mai multe denumiri scrise pe ea. i am vandut una lui ferariu si alta unui tip de la trupa care are trompeta nu mai stiu cum se numeste/dozele sunt clar made in china dar mie mi au placut.le am vandut insa caci nu aveam mana facuta pentru chitarile acelea.s au vandut la magazinul muzica .am intrebat si au spus ca nu mai stiu de unde le au

 

cand am vrut sa ti vand o doza de la una din ele nu ai vrut sa cumperi/ ai spusca fac misto de tine.era 60 lei doar

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.