www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ma Poate Salva O Pedala De Overdrive Pe Lampi?


Toader
 Share

Recommended Posts

Ok,

Deci am acest Behringer GM110 de vreo 6 ani. Ne-am distrat ne-am jucat, foarte suparat overdrive pentru death / black metal, dar parca as vrea alt fel de distorsiune deja. Pentru ca m-am apuca de blues (sigur e mult spus multi dintre voi ar rade cu lacrimi). Una peste alta voiam un amp pe lampi dar e 4-500 de dolari pe care nu ii avem.

Intrebarea e urmatoarea.

Daca tin ampul meu GM110 pe clean (este un amp de criza 100% tranzistor) si imi iau o pedala de overdrive pe lampi dintre cele de mai jos. O sa obtin ceea ce trebuie.

Ma intereseaza teoretic, pentru ca demouri sint pe youtube, dar calitatea nu e HiFi...

 

 

 

langtronics valve guitar effects pedal tube overdrive

 

$%28KGrHqQOKjgE4h2n6B3HBOUr5GqfSw%7E%7E48_35.JPG

 

 

Biyang OTD-100 VAL

biyang-otd-100-val-tube-distortion-pedal-for-electric-guitar.jpg

 

Ma gindesc ca ceva trebuie sa fie putred la mijloc, pentru ca ampu meu e 100 de dolari, pedala inca 100 adica chilipir.

Daca aveti pareri :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Salve,

 

Sau asa ceva de la Analog Sound. 2 tuburi 12AX7, alimentare este la 12V, sursa SMPS care ridica tensiunea de la 12V la 350v, tot ce auzi in clip este obtinut numai din tuburi, nu din combinatie solid state cu tuburi. Pentru orice lamurire iti stau la dispozitie pe PM sau pe: office@analog-sound.com

 

 

Depinde acum si ce te astepti sa ai de la o pedala de od/distors cu tuburi. Tine cont de faptul ca nu este preamp, daca vrei sa schimbi caracterul ampului atunci poti sa folosesti un preamp cu 2 canale infipt in bucla FX (RETURN) daca ai asa ceva.

 

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.