www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitari de la Muzica?


thedarkdream
 Share

Recommended Posts

Guest diogrey

Mag. Muzica e in renovare din cate stiu saptamana viitoare, si posibil si urmatoarea.

ca tare si la noi muzica e in renovare

Link to comment
Share on other sites

pai electrica sau acustica ? . acustica la muzica am vazut Johnson kre mi se par ffff bune ..si la 4.5 mil ..si'a luat un prieten .. si sunt ff impresionat de chitara la banii aia ...

 

iar electrica...la 6 mil ..doar un stag...sau am mai vazut eu acolo nus ce Spider. dar ti-as spune sa nu te bagi

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

dati o tura pe la Senia si la Pro Guitar, sunt la 5 min una de alta.. poate gasiti ceva acolo..

Link to comment
Share on other sites

Guest Joey

Uhm...mda eu sunt prietenul care cauta...pai as vrea o electrica pt ca o acustica am(reghin 1978...inca suna bine;) ) uhm...care se poate duce sa vada... sau care poate enumera ceva chitari intre 3 si 6 milioane ce se gasesc la muzica...si cam ce ati recomanda :)

Edited by Joey
Link to comment
Share on other sites

Uhm...mda eu sunt prietenul care cauta...pai as vrea o electrica pt ca o acustica am(reghin 1978...inca suna bine;) ) uhm...care se poate duce sa vada... sau care poate enumera ceva chitari intre 3 si 6 milioane ce se gasesc la muzica...si cam ce ati recomanda :)

[spam]

Edited by jules
Link to comment
Share on other sites

[spam]

da,da, pro guitar sunt agreati ,ca au promis ca o sa vanda muulte Kochuri,nu?

si Grossman pune Seymour Duncan pe chitarele lui,nu?

si daca cineva vrea sa cumpere o chitara,io fac spam,nu?pentru ca vand cu 7 milioane o chitara care la Muzica e 12?

astept cu interes si un warn pentru postul asta

@glass,ex robot:daca te uiti mai atent,nu prea ma bag peste alte topicuri,doar ca am 2 deschise cu Epiphone,si asta cred ca te face sa vezi asa lucrurile.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Poate ma bag aiurea, dar una e sa apara trimiteri spre Proguitar samd si alta e (cred) sa vina omul asta aka midnightrider sa spuna ca Epiphonul ar fi o varianta. Si in opinia mea chiar este. Cand omul intreaba ce chitara ar putea sa-si ia in anumiti bani e aiurea sa nu poti rosti Proguitar, MCMusic, etc. Sa trebuiasca sa spui, stii frate, sunt vreo trei magazine la distanta de 5 minute unul de altul, undeva prin Bucuresti. Si in plus, una e sa vinzi la nivelul la care o face MCMusic si Proguitar, la preturile lor e normal sa le ceri bani daca vor sa-si faca reclama si alta e sa aduci pe barba ta cate un Epiphone. Stiu, e ilegal ce face el, dati cu rosii in mine, si? Eu tot as cumpara de la el. O sa ziceti ca mi-e prieten. Ei bine, nici nu-l cunosc. Ce e legal si ce e ilegal? E legal sa te fure statul, pentru ca asta face, ei legalizeaza furtul pentru ca au puterea, te fura, zic, ca sa ce? Ca sa aiba Basescu inca un avion? Uitati-va cate masini de politie exista si comparati cu nr de salvari. Dar e LEGAL. Uite ca eu prefer sa cumpar ILEGAL de la midnightrider si sa nu platesc taxe. Stergeti-mi postul ca contravine regulamentului, instiga la evaziune fiscala, stiu. Si una e sa vina midnightrider sa spuna Epiphone e o varianta, iti aduc eu daca vrei, si alta este sa vina un user de pe acest forum aka jack sa spuna frate, o sa merg la Muzica sa testez Zoom-ul sa vad cum suna, apoi m-am hotarat, imi iau Zoom, e cel mai tare, imi iau de la Muzica. Iar el este chiar omul de la MCMusic din Muzica si vinde Zoom. Si nu-i zice nimeni nimic, zburda liber pe-aici. Poate am fost incoerent si chiar m-am contrazis pe alocuri, dar asta e, traiesc in Romania si 90% din ce se intampla in jurul meu ma enerveaza foarte tare. De ce in State nu se platesc taxe pt instrumente muzicale pentru ca e CULTURA, iar la noi te usuca? Si noi ce facem? Ii dam in cap lui midnightrider.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

ba cam da, spatiul a fost vandut, sigla muzica este data jos, pusa pe trotuar sa se pise cainii pe ea :)

trust me on this one, there ain't gonna be no music store there.

jumate va fi magazin de mobile / jumate cafenea

@midnight_rider: nu vreau sa ma bag ca musca in diverse, dar pe fiecare thread

unde intreaba careva de o ghitara hop si tu cu epiphonele. vezi ca exista un sub

forum foarte ok de publicitate.

 

no offence :)

 

offtopic: Muzica nu se inchide. Jumatate din spatiu a fost vandut de vreo doua luni celor de la orange, iar cealalta jumatate care functioneaza de doua luni este in renovare (se pun termopane si tavan fals).

 

ontopic: Este foarte greu de spus o chitara foarte buna intre 3-6 mil. Am vazut cateva Squier Bullet care sunt bunicele. Dar am vazut si unele slabute. Cel mai bine ar fi sa te duci cu cineva care se pricepe si sa treci pe la toate magazinele (ProGuitar, Senia, Grossman, Muzica cand se deschide). La banii astia ai putea sa cauti si ceva SH pe forum sau chiar si un Epiphone de la Midnight Rider.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Offtopic la greu ce urmeaza .... ce a spus faust nu numai ca e adevarat .. e lege la noi in tara. Incultura se planteaza in romania peste tot : reclame, radio, televizor. POate nu am dreptate .. poate am .. am fost la o petrecere a unor elevi de clasa a 12-a de la un liceu de muzica(sectiunea de canto si pian) .. cand am auzit ce muzica ascultau mi s-a facut rau .. sincer ma steptam la ceva mai elevat .. cand colo 80% au fost manele si restul au fost hip-hop.

NU inteleg de ce nu se incurajeaza cultura la noi in romania ... peste tot se incurajeaza(pana si in america unde NU exista cultura .. la ei e o amestecatura de culturi) .. la noi maneaua e de baza .. m-am plictisit .. astia sunt super vedete si de hapt sunt niste kkti cu ochi . vreau sa ma duc in suedia, finlanda,olanda,norvegia ..unde nu prea exista ramuri de subcultura .. ca noi deja avem copac de subcultura

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

E u sunt producator deci vad altfel problema. problema sta in felul urmator, da statul roman percepe taxe is pe corcoduse daca se poate .Asta este adevarat dar asta este , in tara asta traim. Cu toate astea bisnita ,ca altfel nu ii pot zice ,adica piata neagra ( unde vad ca mai toti in dorinta de a face bani isi pun anunturi cum ca aduc din state) mentine preturile ridicate la magzinele care vand legal si platind toate taxele si datoriile la stat. daca nu ar exista bisnita automat ar exista o cerere mai mare pe piata instrumentelor noi cumparate din magazine iar cine va oferii instrumente la calitatea si preturile cele mai bune va vinde ,cine nu isi va inchide obloanele. Deci va exista o concurenta intre magazinele de muzica exact cum exista afara . Cine va vrea sa vanda va vinde la un pret mai bun decat magazinul concurent , automat adaosurile comerciale vor scadea si automat si preturile .

Dar la noi atata timp cat bisnita este incurajata magazinele vand putin si ca sa exista mentin preturile mari.

Cat de curand vor exista dealeri pentru mai toate marcile si la noi in tara ,deja au inceput sa apara, dar daca incurajam in continuare bisnita asta nu facem decat sa mentinem sistemul asta de vanzare iar dealerii nu vor aparea pe piata romaneasca cu preturi asa cum ne-am dorii toti.

 

Stiu ca unii vor sarii impotriva mea , eu insa nu am nimic decastigat ca nu sunt dealer ,eu sunt producator si imi vand produsele in functie de calitate si nu in functie de cantitate.

Vor sarii impotriva mea atat cei care iubesc sistemul asta cat si cei care il folosesc pentru a face niste banii.

Stiu ca toti vor chitari bune si ieftine dar atata timp cat mentinem bisnita pe post de cel mai bun magazin nu facem decat sa mentinem sistemul asta de vanzare in loc sa fortam magazinele si dealerii sa scada adaosurile comerciale vanzand mai multe instrumente la un adaos mai mic.

 

Acum fiecare crede ce vrea si poate sa spuna ce vrea insa asta este adevarul si ar trebuii sa-l acceptam.

Nimeni nu face aceasta bisnita pentru ca in magazine se vand instrumente scumpe ci pentru profit . Sa vad eu pe unul care iti aduce o chitara si ti-o da la pretul cu care ea ajunge in tara adica fara comisionul sau, care fie vorba intre noi este destul de mare dar cu toate astea destul de mic pentru a ni se parea ca instrumentul asa adus este mai ieftin decat intr-un magazin legal de instrumente muzicale, unde dealerul trebuie sa platesca taxe vamale , TVA, apa ,curent ,chirie ,salarii la vanzatori si sa mai aibe si profit ca doar este o afacere nu opera de caritate.

 

Deci nu va lasati inselati ca cineva va face o favoare , totu se reduce la bani ,iar pe cei care se acupa cu asta doar asta ii intereseaza : COMISIONUL, pentru ca toti o fac pentru BANI si nu de dragul muzicianului roman cu putini bani in buzunar.

Stiu ca scriind astea imi voi face adversari pe cei care se ocupa cu aceasta bisnita , oricum nici pana acum nu eram bine privit de acestia pentru ca le incurcam vanzarile ,scotind pe piata instrumente bune la preturi ieftine.

Link to comment
Share on other sites

E foarte corect ce ai spus tu Cristi. Fiecare trebuie sa castige. Dar statul roman e un sarlatan. Eu insa nu intelegeam de ce n-a fost nici o problema cand s-a spus du-te la Proguitar, du-te la Senia samd dar cand a venit Rares si a spus eu am Epiphone i-au sters postul. Tu, oricum, esti in alta oala si deocamdata nu se poate baga nimeni pe felia ta. Dar si tu trebuie sa accepti ca te adresezi unor muzicieni maturi, care deja stiu cam ce vor, au o ureche deja formata, stiu ce sa iti ceara. Aici pe forum sunt oameni care canta prin boxele de la calculator dar isi dau cu parerea despre cum suna una sau alta. Sunt oameni care canta de un an dar vor sa dea lectii de chitara. Cand trebuie insa sa scoata bani din buzunar se schimba treaba. Unui incepator care nu stie cu ce se mananca treaba asta ii e frica sa vina la tine pentru ca el nu stie inca daca ce aude e bine sau nu, daca feelingul pe care il simte atunci cand pune mana pe chitara e ceea ce trebuie sa simta sau nu. Si atunci el va prefera sa cumpere un brand, pentru ca are incredere in nume. Desigur, de multe ori va gresi, va plati mult mai mult decat face, dar asta e viata, nu poti sa inveti sa mergi pana nu iei cateva busituri.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Problema e urmatoarea .. atata timp cat nu exista mai multe magazine care sa vanda acelasi produs , pretul nu va scadea .. pentru ca ala stie ca nu mai de la el poti sa cumperi. Sunt curios acum ce pret vor avea epi-urile si gibson la proguitar ca vad in reclama lor ca zic ca vor aduce in curand.

Si mai exista si sindromul lui Faust(de fapt explicat de faust .. dar suna misto expresia): daca eu vreau sa ma duc sa cant 3 ore testand ceva nu pot in RO ptr ca fie se uita foarte ciudat la mine vanzatorul si se holbeaza de parca i-as fura chitara, fie ma da afara dupa primle 5 minute de cantat, fie nu e spatiu , fie nu sunt scule(apropo .. daca vreau sa imi iau un korg ax1500g trebuie sa astept o luna ca sa vina in ro) si asa mai departe. Sincer vreau sa se ajunga in stadiul in care intru intr-un magazin de muzica (mare macar cat un mcdonalds. sau vodafone sau orange .. nu sediile centrale ca alea sunt alte povesti) in care sa fie numai scule de muzica nu si cd-uri si 30 magazine in 200mp2 ... si sa cant de dimineatza pana seara si la sfarsit sa iau o pana(ca asta venisem sa testez).

Mecanismele economice de care zici tu Grosu la noi in ro se pun faorte greu in miscare .. si in cel mai fericit caz totul va fi cum zici tu peste minim 15 ani de zile(adik fara bisnita) ptr ca ori nu se cumpara , ori nu se ofera interes din partea statului astfel incurajand bisnita.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

in primul rand la mine poti sa vi si sa stai cat vrei si sa probezi cat vrei si ce vrei.

apoi daca nu o sa luam atitudine asa o sa ramanem.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Stiu ca la tine se poate face una ca asta ... si adevarul e ca de la noi te sa plece totul ... dar trebuie si suport. Fara concurenta preturile nu vor scadea ... si atata timp cat fender,squire,gretsch si tot ce se gaseste la proguitar se gaseste doar la proguitar .. acestia nu vor scadea preturile .. la fel si la mcmusic,roland si alte firme. Te asigur eu ca daca mai exista un magazin care sa aduca korguri(mi s-a pus pata rau de tot) nu primeam un raspuns de genu .. "vino peste minim o luna ca poate o sa aducem atunci", puteau macar sa ma intrebe daca vreau sa fac o comanda .. sau daca vreau sa incerc altceva .. orice .. ideea era ca desi am avut 8 mil in buzunar si o dorinta arzatoare sa imi iau efect am plecat tot cu banii in buzunar ptr ca cei de acolo m-au tratat destul de necorespunzator(macar puteau sa imi ofere alternative).

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

O sa ignor postul tau .. ca este destul de aiurea sa fi tratat asa si mai mult e aiurea sa arate ceva pe site si sa nu il aiba in stoc .. sa faca o rubrica in care sa spuna ce au si ce nu pe stoc.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Daca mai erau inca 5 magazine care il aveau cum crezi ca era?

Nu stiu, dar uneori am senzatia ca unii chiar nu vor sa vanda. Dar se plang. Toti sa plang ca nu merge treaba.

 

Exact asta vreau sa evidentiez si eu .. unde mai multe magazine vand acelasi produs va exista concurenta si asta va duce la scaderea preturilor si la un mai bun raspuns din partea vanzatorului. Asa ala stia ca nu am ce face(decat sa il iau de afara .. si multi din noi nu prea avem posibilitatea asta .. plus ca nu iau nimic fara sa testez in prealabil ca sa ma asigur ca e ce vreau eu si ca merge corespunzator)

Link to comment
Share on other sites

Revenind la intrebarea initiala: opinia mea este ca nu merita sa iti cumperi chitari 'straine' la banii astia. Sansele sunt sa nu fie cine stie ce. Am gasit un Ibanez GSA la 8 mil, iar chitara nu e mare branza.

 

Mai bine te dai cu o chitara romaneasca, sigur au mai multa valoare pentru banii platiti.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

La chitara romaneasca trebuie sa fi unul din acei 1 la 10.000 ca sa prinzi o chitara buna. Mai bine iti iei ceva facut in china sub un nume "copil" al unei firme mai mari .. una e sa scrie fender si una e sa scrie squire .. Numele costa mult.

Link to comment
Share on other sites

corect,nu cred ca vreo chitara romaneasca se ridica la nivelul unui Stagg macar

Later Edit:Jules nu sterge postul asta,ca n-am niciun Stagg de vanzare :)

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

corect,nu cred ca vreo chitara romaneasca se ridica la nivelul unui Stagg macar

Later Edit:Jules nu sterge postul asta,ca n-am niciun Stagg de vanzare :)

 

:) mah, trebuia sa pui problema altfel:

Jules nu sterge postul asta,ca n-am niciun Stagg de vanzare, eu vand doar Gibson si Epiphone si, apropo, am un Epi........ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.