www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

How To Paint A Guitar


yamazaki
 Share

Recommended Posts

... sau mai bine iti iei un Charvel :)

Pai nene, nu stiu ce sa-ti zic. Du-te la un tinichigiu, si intreaba-l daca poate sa-ti faca asa ceva. Daca zice ca da, dezembrezi chitara si te duci cu ea la el :)

Ai putea sa o faci si tu, dar e destul de greu. (parerea me)

Si apropo, in poza aia (cu corpul de chitara ala alb), dungile alea sunt autocolante (cel putin asa mi se pare mie).

Link to comment
Share on other sites

defapt nu cont trebuie ceva sa se lipeasca ca sa nu dai cu vopsea peste locul ala , aia din pozele care le-am vazut eu nu foloseau autocolant foloseau o banda izolatoare si dupa aia dupa ce se usuca chitara se dezlipesc alea

si nu conteaza ca e corpu alb il vopsesc intai pe tot alb si gata ce nu stiu eu daca merge peste vopseaua de pe harleu meu,

mie sincer nu mi se pare asa greu ,

mersi mult hihi da nu am bani sa imi iau un Charvel

 

eu vroiam sa stiu de unde gasesc si eu vopsea la tub , si la ce preturii

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

Sa zici ca e greu sau nu este subiectiv. Depinde la ce te astepti sa iasa. Si daca il faci acasa poti sa mergi la magazin si sa-ti ei vopsea pentru lemn de vreo 3-4 culori , pensule si ceva abrazive si fine si dure si banda se izolat.

 

Rezultat: vopseaua nu e uniforma, este mata si in stat prea gros, daca nu ai grija o sa iese mai urata decat este acum de in nici un caz mai frumoasa.

Deci daca vrei treaba buna vorbeste cu un vopsitor de la vreo fabrica de mobila.

Link to comment
Share on other sites

pe mane eu nu vreau sa dau cu vopsea dinaia de mobila cu pensula ca iese ***** eu vreau cu vopsea sprei , cu spreiu dai stratu subtire, dupa cate am citit in diferite site-uri am inteles ca multi au facut cu spreiuri de masina , lafal ca van halen ,

 

am vazut eu chitara facuta cu vopsea dinaia cu pensula si se vad numai deformati si urme de la pensula,

 

as vrea sa stiu de unde sa imi iau vopsea sprei de diferite culorii

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun
Vreau sa imi vopsesc harleyu ca chitara lu van halen, red cu white and black stripes.

m-am uitat pe niste poze pe net de la uni care au facut treaba asta si nu mi se pare imposibil de facut.

dar treaba e ca nu stiu de care vopsea la tub sa folosesc, poate stiti voi.

 

 

salut...cu siguranta ca este off topic...dar frate lamureste-ma si pe mine....mai facem facem schimbu ala sau nu?.. :) ..ca sincer nu as vrea o chitara in culori.... :)

Link to comment
Share on other sites

Te pot ajuta cu lacuitul la pistol,am un Sprio cu care am vopsit si masini...vii,vezi nu te costa niente.Tips: 1. Pe lemnul gol se spritz chit; 2.se finiseaza cu un slefuitor orbital stratul de baza; 3.Se da o culoare de fond . De aici pot aparea doua abordari distincte-- graffitti-ul ala color stripes sau adincime de culoare unde se alterneaza vreo 3 straturi lac/pigment/lac sau ca doar d-aia e stratocaster :) ...cel mai greu se obtine sunburst pentru ca trebe mina sigura si un aerograf .In fine,cel mai bun lac este poliesterul care se lustruieste de final cu o solutie abraziva pe baza de apa...procedeu care in final te va face sa apreciezi mult mai mult o chitara gata facuta :)

Link to comment
Share on other sites

Din seria "tips" sa va mai zic unul: Cum scrieti pe crosa chitarii ceva ca de exemplu "Fender made in Usa" fara sa schimbati vreun caracter sau sa se prinda cineva de shulfarie... procedura in 5 pasi 1.Se scaneaza sau importa respectivul scris intr-un Adobe 2.Se scaleaza ,editeaza,etc. 3. Se printeaza pe celofan de preferat cu o imprimanta foto laserjet. 4.Se da un strat de lac pe locul cu pricina. 5. Pe lacul cit mai proaspat posibil se aplica foita care se va "dizolva"dupa care se acopera tot cu un ultim strat de lac. Iar la sfirsit vine Marmota sa impatureasca totul in staniol :)

Link to comment
Share on other sites

lac dinala incolor , pe si tre sa il dau cu pensula nu raman semne de pensula?

 

Pai da, e posibil sa ramana urme de la pensula. Sa stii ca si cu pistolul pot ramane urme daca nu esti meserias. Si incearca sa ai lacul, intr-un strat cat mai subtire, ca daca e gros, se usuca greu, si se poate strica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

Io zic sa o dai cu bulion sau cu gem de macese, sa o lasi sa se usuce si acui sa vi cu un strat de piper ca se apara cu picatele :))

Hai ca am glumit

Apeleaza la unu care stie vopsi, poate valora cat o mie de discutii cu unii care nu am mai facu asa ceva.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

da acum e acasa e super misto toti caare au vazuto au crezut ca e nou nouta,

imi pare rau ca nu am acum camera sa ii fac niste poze sa va arat , da o sa o vedeti voi :)

hihi ce te face sa crezi ca chitara asta am sa o vand , eu sunt mare fan van halen asta nu mai scapa din mainiile mele o tin ca amintire

 

cine e interesat despre treburii dinastea cu vopsea sa imi dai un msg pe privat ca va explic eu tot de la cap la coada , sa nu va apucati singuri ca o sa aveti mari surprize

de ex eu am folosit o banda izolatoare diansta din hartie care nu se lipea prea bine si vopseaua rosie a intrat putin de tot pe sub dungi , asta se vede doar daca te uiti foate aproape,

ca daca foloseam banda izolatoare dinaia din plastic de are lipiciu ala super bun nu mai intra , oricum pentru mine care nu am mai facut asa ceva mia iesit super ,

cine vrea info va zic eu tot si ce vopsea sa va cumparati

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.