www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

despre squier


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Guest Razz

Salut mai baieti, uite care e treaba , am niste banuti si vreau sa-mi mai iau o chitara , nu cine stie ce dar BUNA. Asa ca m-am gandit la Squier custom telecaster , e la vreo 210 EUR = 7.800.000 lei. Treaba e ca eu nu prea am cantat pe multe chitari si nu prea stiu la ce sa ma astept, ca daca mi-o iau , de fapt mi-o aduce unu din germania, sa nu ma trezesc ca nu sunt multumit, ca si 210 EUR tot sunt ceva bunuti :).

Eu am un Jackson JS 30 , si am mai cantat pe Aria Pro 2 , si am mai pus odata mana pe un gibson les paul studio da asta nici nu mai stiu cum ma simteam cu el in mana deoarece eram emotionat si tare "obosit". Fata de jacksonul meu de exemplu , la ce sa ma astept ?

sau fata de aria pro ? ala m-i so parut ca seamana la feeling cu jacksonul , numai ca avea actiune super mica si corzi de 8 deci era super manevrabil.

In plus squierul respectiv are neck integral din maple (e culoare natur a lemnului) , daca ma intelegeti :) , asta are vreo importanta ???? ca am vazut ca multe au fingerboard din rosewood.

 

Am scris cam mult nu ??? daca ati ajuns aici inseamna ca nu v-am plictisit :))

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ce fel de Jackson ai? JS30 vine in mai multe variante. Are tremolo, numai humbucker sau si single coil, numar de freturi, grosime neck, lemn body, lemn neck etc. La aceleasi lucruri tre' sa te uiti si la Tele, mai putin tremolo.

 

Lemnul de artar (maple) este bun pentru fretboard, dar nu favorizeaza inaltele la fel de bine precum lemnul de trandafir. In plus trebuie sa te uiti la cum e construit neck-ul, din cate straturi de lemn. Neck-urile meseriase au trei straturi de artar, iar la cele scumpe de tot exista un strat de mahon pentru a favoriza sustain-ul.

 

Una peste alta ce stil de muzica preferi?

Link to comment
Share on other sites

Suspectez ca maple e un pic mai rapid pentru ca iti aluneca degetele mai usor (e mai lucios). Rosewood 'prinde' degetele un pic.

 

red-ule, deshtele aluneca pe corzi bre, nu pe lemne :)

...si "mai lucios" e din finisaj si/sau lacuire...

 

parerea mea la ce a scris razz: avand in vedere ca are Jackson-ul, trecerea la un Squier nu este in nici un caz trecerea la o chitara BUNA (cum zice el). eu cred ca suma de care dispune poate fi folosita la upgradarea Jacksonului cu niste doze bune (DiMarzio sau Seymour) - suma ii ajunge pentru toate dozele.

 

 

respekt :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

Metale imi plac, dar nu deodebit de mult, in special rocul anilor 80 m-i se pare frumos

Modelul amintit de mine mai sus (custom tele H-H) mai sus seamana cu fenderul folosit de solistul de la Franz Ferdinand, poate stiti de care zic.

Oricum una peste alta singurul lucru care nu imi place la tele este puntea. Nu stiu de ce dar sunt fan tune-o-matic. Oare s-ar putea face o schimbare de punte sau alea tune-o-matic(gen gibson) au "regim" special ?

Felix daca tot esti asa fan tele spune-mi cate ceva despre telecaster(in special dele cu Humbucker) ca eu sunt din alba si chiar nu am unde proba.

 

Off Topic :Este aici la noi un magazin , dar am probat o copie statocaster , pe care mai scria si fender, care vreau sa zic ca mie m-i so parut de jucarie :) . Plastic si butoane de forma actiune de juma de metru :)

Link to comment
Share on other sites

Razz-ule,

In functie de punte, sustain-ul scade (ma rog, se diminueaza) in urmatoarea ordine:

1. string-thru-body

2. tune-o-matic

3. vintage tremolo (modelul clasic de pe strato)

4. double locking trem

Asta zice la teorie, pentru ca altfel eu as pune vintage pe locul doi (deoarece corzile sunt intr-un fel tot thru-body)

 

Puntea s-o schimbi nu este imposibil, dar merita?

Uite, pentru piese de schimb (inclusiv punti) ai doua linkuri mai jos:

 

http://www.guitarjonesusa.com/catalog/prod...products_id=205

 

http://www.customshopparts.com/

Link to comment
Share on other sites

Razz-ule,

In functie de punte, sustain-ul scade (ma rog, se diminueaza) in urmatoarea ordine:

1. string-thru-body

2. tune-o-matic

3. vintage tremolo (modelul clasic de pe strato)

4. double locking trem

 

Malex, string-thru-body nu este un tip de punte ci este un mod de prindere a corzilor. Spre exemplu la chitarele ESP LTD Anniversary vei gasi punte tune-o-matic cu string-thru-body, precum la Gibson-uri o sa vezi punte tune-o-matic cu stopbar.

Link to comment
Share on other sites

Malex, string-thru-body nu este un tip de punte ci este un mod de prindere a corzilor. Spre exemplu la chitarele ESP LTD Anniversary vei gasi punte tune-o-matic cu string-thru-body, precum la Gibson-uri o sa vezi punte tune-o-matic cu stopbar.

 

OK, corectam:

1. string-thru-body + tune-o-matic

2. stobar+tune-o-matic

3. vintage tremolo (modelul clasic de pe strato)

4. double locking trem

 

E bine? :)

Link to comment
Share on other sites

hai dreaq sa revenim la topic...

 

Razz-ule, da' ce are mah Jacksonu' de nu-ti mai place? :)

 

Tele-ul are un sunet mai bland, mai mellow, indiferent de faptul ca are single-coils sau humbuckers (pentru ca si hum-urile puse de fabricant pe Tele sunt medium to low output pickups)... e perfecta pentru: jazz, blues, rock

 

Daca in schimb vrei hard&heavy - ramai la Jack (si eventual schimba-i dozele)

 

Sau, ca sa impaci ambele variante si sa ai si bridge-ul pe care-l vrei, vine Jacku', pune si banii care-i ai si ia-tzi un Epi Les Paul :)

 

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Pot sa subscriu partial la ceea ce a spus Red: nu e usor sesizabila diferenta de tonalitate prin utilizarea diferitelor lemne. Totusi exista metode prin care sa iti dai seama: ureche sensibila sau scule de masurat. Iegzista unii mai destepti care au verificat diferitele materiale si ei pot spune da sau ba. Pentru referinte viitoare incercati www.tonosity.com.

 

In rest, ideea lui malex pare buna: decat sa faci trecerea la o chitara indoielnic mai buna (totusi Squire nu e o marca adevarata, doar o copie "backed up by Fender") mai bine vinzi Jacksonu', pui banul de-o parte si iti iei ceva misto. Chiar si second hand. Razz, tot nu ne-ai spus ce varianta de Jackson ai.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

deci Jacksonul e JS 30:

H-H

1 Vol, 1 Tone, 3 way swich

Punte floyd rose

alea alea.

 

Deci sa-ntelec ca puntea standard de telecaster , la care corzile trec prin corp, este buna , si cu un tune-o-matic nu o sa fie mare diferenta.

 

Daca ati cantat vreunu pe squier, de ex Cosu, spuneti-mi si mie cum merge, chiar daca Cosu are strat, neck-ul trebe sa se asemene la feeling. Poti sa ai o actiune mica de exemplu sau o sa apara fret buzz puternic ?? e comod , rapid ??

Link to comment
Share on other sites

Cu respect,

 

Razz, am citit niste review-uri atat pentru Jackso cat si pentru Squire. Balanta inclina foarte mult in favoare Squire-ului. Daca vrei sa cetesti si mata mergi pe www. harmony-central.com. Cei care au cumparat Squire sunt foarte multumiti de el. Criticile la Jackson aveau de-a face cu dozele si cheile.

 

Daca Squier-ul e nou trebuie sa fii atent cu adusul in tara. Se poate dovedi o afacere scumpa (TVA, taxe vamale etc.). Daca ajungi prin Bucuresti poate bati un drum pana la muzica la Pro Guitar sa vezi pe la ce preturi vine. Jackson-ul cred ca e pe la 13 meleoane. Daca ti-l vinzi pe al tau (sa zicem la 8-9 mil) si mai pui cei 210 eur pe care vrei sa-i dai pe Squier (probabil fara TVA etc.) ajungi la vreo 500 eur. La Muzica aveau niste chitari misto la banii astia (second hand).

 

Treiti!

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

Ideea e ca nu mai platesc nimic in afara de aia 210 EUR si de Jackson sunt deocamdata multumit , dar vreau o a doua chitara care sa o pot "forja mai mult " fara sa-mi fie asa mila de ea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.