www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Symphonic Metal (Sau Ceva De Genu)


Guest Iuan Din Deal
 Share

Recommended Posts

In ultimele nopti m-am apucat de lucrat la o piesa care aduce un pic a metal simfonic. Mie imi place, sper sa va placa si voua.

 

http://www.youtube.c...h?v=OSwboEeq8B4

 

PS: introul este la volum mult mai mic decat restul piesei, asa ca nu dati volumu prea tare.

 

Super, mie mi-a plăcut foarte mult!

 

Idei de îmbunătățire ar fi destule (e.g. să găsești o linie de melodie, un lead ceva, pentru că tu ai compus doar un ritm, părerea mea. Ai putea chiar să bagi ici-colo un lead de pian sau violoncel, ceva simfonic). Dar, în fine, astea sînt ideile mele și atunci s-ar numi colaborare, n-ar mai fi piesa ta :)

 

Per total, foarte frumoasă piesa și chiar atmosferică aș spune, destul de melodioasă și bine legată - trecerea între fraze e destul de naturală, ceva care eu încă nu reușesc să obțin.

 

De curiozitate, întreb pe toată lumea care postează înregistrări: cu ce chitară, amp, simulator, tobe, bas, clapă etc ai înregistrat? :)

 

Felicitări, nota 10 de la mine! respect.gif

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Guest Iuan Din Deal

Mersi tuturor pentru aprecieri. Cat despre lead, trebuie sa recunosc ca pur si simplu nu ma pricep foarte bine la compus solouri, poate din cauza ca nu ascult foarte multe melodii care contin solouri, mai mult ascult groove/progressive metal.

Cat despre partea tehnica:

tobe: addictive drums cu expansion packu de metal

ghitare: simulator de Mesa boogie dual rectifier (e gratis, cautati pe net lepou lecto si il gasiti). Inainte de el am folosit o simulare de tube-screamer de pe un digitech rp-90, iar ca IR am folosit de la guitarhack.

partile de armonie sunt construite cu syntheway magnus choir si native instruments string section, si sunt programate pentru ca nu dispun de clape.

 

Link to comment
Share on other sites

Mersi tuturor pentru aprecieri. Cat despre lead, trebuie sa recunosc ca pur si simplu nu ma pricep foarte bine la compus solouri, poate din cauza ca nu ascult foarte multe melodii care contin solouri, mai mult ascult groove/progressive metal.

Cat despre partea tehnica:

tobe: addictive drums cu expansion packu de metal

ghitare: simulator de Mesa boogie dual rectifier (e gratis, cautati pe net lepou lecto si il gasiti). Inainte de el am folosit o simulare de tube-screamer de pe un digitech rp-90, iar ca IR am folosit de la guitarhack.

partile de armonie sunt construite cu syntheway magnus choir si native instruments string section, si sunt programate pentru ca nu dispun de clape.

 

 

Mulțumesc. Chitara bãnuiesc cã este RGA-ul din semnãturã.

 

Sunã foarte bine, ți-am urmãrit și celelalte clipuri de pe canalul de YouTube. Iar în ceea ce privește lead-ul, era doar un exemplu de idee de-a mea. Dar dupã cum bine știi, nu e musai sã existe. Melodia este foarte bunã, atmosfericã oarecum și groovy, sã zic așa.

 

Din nou, 5* din partea mea.

 

P.S. Ca sã mã mai fac o datã de rîs...de cît timp cînți la chitarã? (întreb deoarece eu, dupã mai mult de 3 ani n-am fost în stare de o compoziție cap-coadã :) )

 

Toate cele bune și mult succes mai departe, ai niște idei care mie-mi plac foarte mult!

Adi

 

P.P.S. Prietena mea are clapã bunã și știe, iar genul îmi place și mie și ei, aș adãuga chiar și bucãți un pic mai grele (am un 7 string de care sînt mîndru :) ). Poate facem o colaborare.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Iuan Din Deal

@Ady M: cant de vreo 4 ani la chitara, primii doi ani fiind numa zdranganeli de new metal, nimic serios. Prin primavara asta m-am apucat si de studiat un pic de teorie, prima data am inceput cu blues si dupaia am devenit absolut 100% obsedat de gama armonica minora. Cat despre colaborare, mersi pentru oferta dar acuma trec pe a 12a si habar nu am cat timp o sa am disponibil pentru muzica, da cine stie, poate.

Link to comment
Share on other sites

@Adi M: cant de vreo 4 ani la chitara, primii doi ani fiind numa zdranganeli de new metal, nimic serios. Prin primavara asta m-am apucat si de studiat un pic de teorie, prima data am inceput cu blues si dupaia am devenit absolut 100% obsedat de gama armonica minora. Cat despre colaborare, mersi pentru oferta dar acuma trec pe a 12a si habar nu am cat timp o sa am disponibil pentru muzica, da cine stie, poate.

 

Frumos, îți merge bine treaba dupã cum se aude, mai ales cã te-ai apucat la o vîrstã potrivitã! Eu am început chiar înainte de bac cu chitara :)

 

Mult succes cu școala și cu chitara și subscriu la sfatul lui @draugr, cautã-ți trupeți, dacã te tenteazã, reclamã și pricepere ai!

 

Numai bine,

Adi

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.