www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pene Chitara.


Guest Thzury

Recommended Posts

Guest Thzury

Cred ca majoritatea dintre noi, daca nu chiar toti, canta la chitara cu pana. Cu toate astea, poate ati observat ca sunetul pe care chitara il scoate cand cantam fara pana,(mai exact, cu degetul aratator si cel mare lipite, simuland o pana) este mai cald, in timp ce o pana scoate mai multe inalte din corzi(asa judec eu ca se intampla).

Ce mi`a venit mie in cap - si probabil ca si altora, daca nu cumva chiar exista, ceea ce nu m`ar face un revolutionar al penelor de chitara grin.gif - este ideea unor pene facute dintr`un material ceva mai moale, ceva asemanator cauciucului, care sa simuleze oarecum degetul uman, respectiv unghia, care loveste, de fapt, corzile.

Ideea mi`a venit cand am vazut astea: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=197&BrandProductID=1569 M`am gandit ca ar suna destul de bine o pana, facuta in intregime din cauciucul ala.(sau o pana normala, invelita in cauciuc)

Daca exista, va foarte rog sa imi dati si mie de veste. Sper ca nu am batut campii si nici nu v`am facut sa radeti pe seama mea cheesy.gif

Link to comment
Share on other sites

Cred ca majoritatea dintre noi, daca nu chiar toti, canta la chitara cu pana.

 

Nu toti :yay:

 

De altfel forma unghilor poate influenta tonul pe care il scoti la chitara si chiar era cred ca pe site-ul lui alec (daca nu ma insel) un articol despre asta.

Pe de alta parte chiar si modul in care ti penelul in mana influenteaza sunetul produs.

 

Referitor la penelul moale,mie mi se pare ca accentueaza inaltele si,mai mult,pronunta sunetul loviturii de penel deci nu cred ca e o solutie.Cel mai probabil materialul de fabricatie ar trebui sa rezolve problema

Edited by Concordis
Link to comment
Share on other sites

Cred ca majoritatea dintre noi, daca nu chiar toti, canta la chitara cu pana. Cu toate astea, poate ati observat ca sunetul pe care chitara il scoate cand cantam fara pana,(mai exact, cu degetul aratator si cel mare lipite, simuland o pana) este mai cald, in timp ce o pana scoate mai multe inalte din corzi(asa judec eu ca se intampla).

Ce mi`a venit mie in cap - si probabil ca si altora, daca nu cumva chiar exista, ceea ce nu m`ar face un revolutionar al penelor de chitara grin.gif - este ideea unor pene facute dintr`un material ceva mai moale, ceva asemanator cauciucului, care sa simuleze oarecum degetul uman, respectiv unghia, care loveste, de fapt, corzile.

Ideea mi`a venit cand am vazut astea: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=197&BrandProductID=1569 M`am gandit ca ar suna destul de bine o pana, facuta in intregime din cauciucul ala.(sau o pana normala, invelita in cauciuc)

Daca exista, va foarte rog sa imi dati si mie de veste. Sper ca nu am batut campii si nici nu v`am facut sa radeti pe seama mea cheesy.gif

 

Ehe ....am facut pana din material mai moale ceva plastic ...poros..nu stiu ce denumire poate sa aiba ( plasticul l-am taiat dintr-o geanta de scule "Electronic 2"..din cele doua placi pe care erau fixate sculele ..Pana "moale" o folosesc la chitara bas ca sa am sunetul " smooth " ca sa nu trebuiasca ptr cateva loop-uri sa exersez la bass cu degetele pana ma dor ...apoi la inregistrare nu mai pot sa cant ...haha .

 

In plus apare problema sa nu ating corzil ecu unghiile ce la chitara mai suna OK dar la bass ateodata nu trebuie in acest caz este comod cu pana "smooth".

 

La chitara este ok ptr acustica ptr cantat in tempou redus ...shred nu prea se potriveste caci nu mai poti controla cat "agatza" materialul moale , oricum l-am slefuit ..iar la chitara cant cu degetele daca este nevoie de alta tehnica alt mod de exprimare .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu de mult am citit undeva asta:

Am hotarat sa acord putina atentie si acestui micut element care, desi are un rol important in lumea chitarii, e neglijat de mai toata lumea: Pana.

 

Pana (pick in engleza) e o bucatica de material cu care se lovesc corzile chitarii. Desi sunetul lovirtii cu degetele e unic, unele melodii suna mai bine cantate cu ajutorul unei pene.

 

Majoritatea oamenilor aleg penele la intamplare, considerand ca sunetul e prea putin sau deloc afectat de ele. Cum la o chitara conteaza fiecare element, e logic ca o pana va modifica sunetul in functie de caracterele sale.

 

Cele mai importante variabile in lumea penelor de chitara sunt: tip,materialul, grosimea, forma.

 

TIPUL

 

In practica uzuala exista 2 tipuri de pene (mai exista cateva tipuri care insa pot fi adaugate ca subtipuri la aceste 2 tipuri):

 

  • flat picks: Acestea sunt penele standard. Sunt penele plate pe care le ti intre degetul mare si idex.
  • thumb/finger picks: Sunt penele care intra ca un inel pe prima falanga a degetului mare sau a celorlalte degete. Acestea sunt folosite in special pentru ciupirea corzilor. Cea mai veche forma a acestor pene este folosirea unghilor pentru ciupire. Practic asta si sunt: niste unghii artificiale.

FORMA

 

Exista multe forme:

 

  • Standard: Cam 90% din penele din magazinele romanesti au aceasta forma. Sunt cel mai usor de folosit, asigurand o priza destul de ferma pentru ciupituri cat si pentru “strumming”.
  • Triunghi: Este pana cea mai usor de tinut si cea mai durabila.
  • Lacrima: E o pana pentru cipituri. “Strummingul” (bataie cred ca e traducerea in romana) se face printr-o prindere mai usoara a penei. La aceiasi grosime sunt mai rigide decat cele standard.
  • Jazz: Este o forma intermediara intre forma standard si cea de lacrima. La calitati are cam aceleasi cu cea in forma de lacrima.
  • Aripioara de rechin/Multi-contact: E o pana pe care in Romania nu am gasit-o in magazinele de specialitate. Are 2 moduri de folosire: Cu varful standard si cu marginea multi-contact. Marginea multi-contact loveste aceiasi coarda de mai multe ori in cadrul aceleasi miscari.

GROSIMEA

 

Penele se impart in 5 categorii mari de grosime. Dimensiunile in mm care intra in fiecare categorie difera de la producator la producator, dar destul de putin incat o chitara “thin” sa sune in acelasi ton indiferent de firma.

 

  • “Extra light”(XL) sau “Ultra thin” sau “Ultra Light”(UL): penele cu marimea mai mica de 0.50 mm (de obicei 0.40mm).
  • “Light”(L) sau “Thin”: dimensiuni intre 0.44mm si 0.69mm
  • “Medium” (M): intre 0.70-0.88mm
  • “Heavy”(H) sau “Thick”: 0.85-1.20mm
  • “Extra Heavy”(XH) sau “Thick”: mai goase de 1.20mm (de obicei mai groase de 1.50mm).

La chitara electrica se folosesc in special corzi mai groase, datorita stabilitatii mai mari date de acestea si datorita faptului ca rezista mai bine. Cu cat genul este mai rapid si mai “zgomotos” cu atat trebuie o pana mai groasa. De asemenea penele mai groase dau un sunet mai cald.

 

MATERIALUL

 

  • Plastic (aranjate in functie de rigiditatea materialului plastic de la foarte flexibil la rigid):
    • nylon: Din acest material se fac cele mai subtiri pene. Au proprietatea de a se uza si rupe usor.
    • celluloid: primul material plastic folosit la constructia de pene. Este foarte inflamabil.
    • Acetal
    • Delrex/Tortex: Sunt acele pene de chitara cu aderenta mare. Se folosesc foarte mult datorita faptului ca nu aluneca dintre degete nici chiar cand degetele sunt transpirate.
    • Lexan: Din acest material asemanator cu sticla se fac pene foarte groase.
    • Ultem: sunt pene foarte tari, si dau un sunet mai cald.

    [*]Metal[*]Cuart (Agat)[*]Baga (carapace de broasca testoasa): din 1970 a devenit ilegala comercializarea unor asemenea pene. Asa ca nu sariti la vanatoare de testoase. Varianta artificiala (new tortis) e foarte asemanatoare ca si calitate.[*]New tortis

Sunetul scos de chitara depinde si de modul cum este tinuta pana. De asemenea conteaza si puterea/unghiul cu care sunt lovite corzile.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

Interesante chestiile, dar inca nimeni nu a confirmat daca exista sau nu pene din cauciuc, care sa imite carnea umana. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am gandit de multe ori daca exista vre-o pana facuta dintr-un material care sa simuleze ''panajul'' cu degetele.

Si mie imi place foarte mult sunetul scos de chitara atunci cand cant cu degetele.

P.S. daca taiem degetul unuia si il folosim pe post de pana? ( :))) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.