www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Alegere Chitara Acustica


Guest mithril
 Share

Recommended Posts

Guest Adi Arghius

Eu te-as sfatui sa cumperi CD60. Diferenta intre cele 2 e mare, dar Fender > Ibanez (oricand)

 

Mult noroc la alegere. Sa ne spui si noua ce alegirulez.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Cantand de multe ori pe CD60, as recomanda-o oricand, oricui. Nu am cantat pe Ibanez, asa ca nu pot spune care este diferenta.

Bafta in alegere.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa cumpar o chitara acustica dar nu stiu ce sa aleg intre urmatoarele modele:

Fender CD60 sau Ibanez VN50NJP

Pareri, recomandari, alte modele?

 

PS: Bugetul meu este de maxim 600 ron.

 

Multumesc

 

Cel mai bun lucru pe care il poti face e sa te duci si sa le incerci cu manuta ta; daca nu te pricepi de loc, ia cu tine un prieten care se pricepe si in a carui parere ai incredere. Altfel o sa mai vedem inca o chitara pe la mica publicitate.

Eu personal dintre cele 2 n-as da banii pe niciuna; la bugetul tau gasesti second hand chitare mult mai bune, chiar pe forum. Sfatul meu e sa incerci cat mai multe instrumente ca sa poti fi multumit de alegerea ta. In nici un caz sa nu comanzi pe net pe nevazute, bazandu-te pe ''recomandari'' si ''review-uri''.

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

Lasa-ti va rog comentariile de gen Fender>Ibanez pt ca depinde de multe si nu este o afirmatie general valabila.Eu am avut ocazia sa cand pe Fender CD-60 pe care multi o lauda si sincer nu mi s-a parut grozava din punct de vedere al comoditatii.Poate am nimerit eu una mai proasta ..nu stiu....De acel Ibanez nu stiu sa iti spun nimic in schimb cineva ti-a dat o idee foarte buna dupa parerea mea.Ia in considerare Takamine G320...eu am ramas impresionat atat de sunet cat si de usurinta cu care se canta.

Link to comment
Share on other sites

Guest mithril

Cel mai bun lucru pe care il poti face e sa te duci si sa le incerci cu manuta ta; daca nu te pricepi de loc, ia cu tine un prieten care se pricepe si in a carui parere ai incredere. Altfel o sa mai vedem inca o chitara pe la mica publicitate.

 

Nu stiu pe nimeni care sa cante la chitara sau sa aibe habar, iar eu nu stiu sa cant... nu stiu dupa ce sa ma uit, la ce sa fiu atent etc.

Orice sfat este binevenit.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest andrewrocker

Nu stiu pe nimeni care sa cante la chitara sau sa aibe habar, iar eu nu stiu sa cant... nu stiu dupa ce sa ma uit, la ce sa fiu atent etc.

Orice sfat este binevenit.

 

1. Actiunea (distanta de la corzi la grif) trebuie sa fie cat mai mica pentru a usura apasatul corzilor (cu cat e mai mica vei putea canta mult mai rapid, cel putin la inceput - dupa ce treci de stadiul de novice vei putea canta rapid chiar si cu actiune mai mare)

2. Gatul chitarei trebuie sa fie cat mai drept, dar nici prea drept, pentru ca in cazul asta vor bazai corzile, lucru nedorit (roaga-i pe cei de la magazin sa-ti faca un setup ca sa nu ai batai de cap)

3. Cheitele de acordare trebuie sa nu se invarta prea usor, pentru ca altfel se dezacordeaza foarte usor chitara (de obicei la chitarele ieftine se intampla acest lucru, tu nu cred ca o sa ai probleme)

 

 

P.S. Reglajul gatului (curburii) se face din truss-rod, o bara ce trece prin gatul chitarei. Cei de la magazin sunt (sau ar trebui sa fie) calificati pentru a face ajustarile necesare. Oricum, manualul chitarei sau chiar un simplu search pe Google te poate ajuta sa faci tu singur operatiunea.

 

P.P.S. O chitara mai scumpa nu e totdeauna cea mai fericita alegere. Un setup bun face chiar si o chitara ieftina sa sune bine si, cel mai important, sa se poata canta usor la ea. Cu mai putini bani ai putea cumpara un pachet Aria, oferit de MC Musical. Eu am asa un pachet si sunt chiar foarte multumit de chitara. Suna foarte bine si se canta usor la ea. Cele doua lucruri de baza.

 

 

Mult succes in alegerea chitarei si...spor la cantat!

Edited by andrewrocker
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.