www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti Despre Acest Ton De Chitara?


 Share

Recommended Posts

 ignorati va rog faptul ca e dezacordata chitara iar chitaristul e rablagit. am schimbat corzile la o chitara si am zis sa o iau putin la zdranganit, dupa o pauza destul de lunga. as vrea sa aflu de la cei cu urechi mai fine care e parerea lor despre acest ton, ce-i lipseste etc... eventual puteti sa va dati cu parerea daca e din procesor sau lampa/mic/cabsim etc

 

 

 

 

http://soundcloud.co.../tone-sample-1#

Link to comment
Share on other sites

sintetic (pare a fi "implicat" un procesor of some sort...) , asa as descrie si eu tonul , dar "compensezi" in anumite locuri prin modul in care canti (pe la jumatatea inregistrarii) . e ok si din punctul meu de vedere .

 

edit : oh , yeah ! si dance to the decandent dance !

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

 ignorati va rog faptul ca e dezacordata chitara iar chitaristul e rablagit. am schimbat corzile la o chitara si am zis sa o iau putin la zdranganit, dupa o pauza destul de lunga. as vrea sa aflu de la cei cu urechi mai fine care e parerea lor despre acest ton, ce-i lipseste etc... eventual puteti sa va dati cu parerea daca e din procesor sau lampa/mic/cabsim etc

 

 

 

 

http://soundcloud.co.../tone-sample-1#

 

Mie imi suna cu o compresie cam prea mare si sunetul mi se pare prea "egal" ca sa cred ca'i amplif pe lampi.

Imi pare ca ar fi implicat ceva simulator de mesa, dar poate ma insel.

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru pareri. :respect:

 

intradevar, reascultand acum imi dau seama ca pare ca e prea mult gain, desi era la 6/10. 

 

chitara de pe primul sample si de pe al doilea ce il voi atasa e un pv wolf exp cu sustainer. am impresia ca e cam dusa bateria si poate de acolo si sunetul mai infundat, bazait. de aceea am sa atasez si sample 3, cu un glp cu burstbuckere. am modificat setarile pt al 2-lea si al 3-lea sample si as fi curios, daca aveti rabdare, si de pareri despre astea doua. am incercat sa cant cam acelasi lucru... la un moment dat am redus si gain-ul, pe la ora 12.

 

sample 2

 

 

sample 3

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru pareri. :respect:

 

intradevar, reascultand acum imi dau seama ca pare ca e prea mult gain, desi era la 6/10. 

 

chitara de pe primul sample si de pe al doilea ce il voi atasa e un pv wolf exp cu sustainer. am impresia ca e cam dusa bateria si poate de acolo si sunetul mai infundat, bazait. de aceea am sa atasez si sample 3, cu un glp cu burstbuckere. am modificat setarile pt al 2-lea si al 3-lea sample si as fi curios, daca aveti rabdare, si de pareri despre astea doua. am incercat sa cant cam acelasi lucru... la un moment dat am redus si gain-ul, pe la ora 12.

 

sample 2

 

 

sample 3

 

 

Suna bine , nu are nici oproblema .

Nu vad ce rost au comentariile cu tub sau ne tub .

 

Intrebarea era daca lipseste ceva...nu lipseste nimic.Definitia este ok .

 

cat despre compresie necompresie ,expandare sau ne,,,nu are nici o relevanta cand canti singur ....oricum se aude .

 

Ca tu nu ai reglat cum ar regla altul iar nu este ceva ce sa fie de comentat ,,,reglezi cum simti tu nu cwe crede altul .Tu canti si nu altul !

 

Dca intrebai ...voi cum ati regla un suntet XYZ sau dupa un exemplu sonor al unui chitarist de pe o inregistrare model...atunci ar fi avut rost ideile imbarligate ale userilor.

 

Deci tu stii ce vrei si ce simti ..asa ca tu reglezi cum vrei ..

 

Daca canti super si ajungi vedeta vei putea vinde soundul tau la amatori indiferent ce sound este ...

 

 

Ultimul sample suna foarte bine sau cel mai bine dintre ce ai postat.

 

Ca sa zic si eu ceva ON ...lipseste otzara de REVERB .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.