www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pickguard metalic


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Guest Razz

Stie careva daca pot monta un pickguard metalic ,daca nu cumva afecteaza partea electrica, aici ma refer la doze si alte prosti prin chitara ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Se poate, atata timp cat ai grija sa nu faca contact cu parti neizolate ale firelor sau alte chestii de genu asta. eventual poti sa-l legi la masa k sa faca parte din sistemul de ecranare a cavitatii de control.

Link to comment
Share on other sites

Guest MMG

Daca nu ma inshel, arcurile shi shurubelele sint ori izolate, ori masa, deci, poti sa le atingi cu un pickguard metalic. Eu as folosi un pickguard metalic daca ar fi cazul la basul meu, dar nu e... :)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma inshel, arcurile shi shurubelele sint ori izolate, ori masa, deci, poti sa le atingi cu un pickguard metalic. Eu as folosi un pickguard metalic daca ar fi cazul la basul meu, dar nu e... :)

 

What he said! Ganditi-va ca pe chitarele mai 'bune', pickguard-urile au folie pentru ecranare impotriva interferentelor, folie pe care se 'odihnesc' si arcurile & surubelele sus-amitite.

 

Ca idee, intr-o chitara cam orice e considerat masa in afara de 'bornele' de la potentiometre, switch-uri si cablurile care se invart pe-acolo - cabluri mereu izolate; daca nu-s izolate, mai mult ca sigur fac legatura la masa.

 

Cat pentru hihi - ca sa nu zgarii chitara si (din puntul meu de vedere) ca sa ai un acces mai facil la partea electrica a chitarei.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

cat despre doze, poti sta linistit ... toata lumea stie ca doar daca oscileaza un metal produce curent electric intr'un camp magnetic (parca asa ceva era) ... adica, daca nu cumva pickguardul ti se plimba prin dreptul dozelor :) nu ai avea de ce sa iti faci probleme.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

:)

Pai sper sa nu se plimbe....

Hai sa va mai intreb ceva. Gatul unei chitari electrice se poate da jos si schimba , fara mare bataie de cap , numai in suruburile de pe spate sau mai e si lipit ??? si care e treaba cu Neck joint : Bolt-on si Set Neck. Ala Bolt-on se poate da jos , fiind prin in suruburi ,iar celalat e lipit pe corp ???

Link to comment
Share on other sites

frate in afara de cearny si sheriffu,restul de cugetari nu prea sunt fondate,pune-ti mana pe surubele de la doze cand chitara e in amp si o sa vedeti ca bazaie,de ce? ptr ca intra in contact direct cu partea metalica a dozei,care evident e legata la masa chitarei,daca pickguardu e de metal,atunci rostu foitzei de aluminiu,sau altor izolari se duce,ptr ca intreg pickguardu o sa fac precum surubu ala,adica o sa bazaie ca dreaqu,de unde stiu am incercat asta cand eram copil mic si rau. :) daca nu ma credeti luativati un strat si va dau eu pickguardu sa incercati da o sa plangeti dupa aia,mult succes in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ba merge, tre' doar sa studiezi putin problema ( Am vazut eu 2 chitare cu pickguard metalic kre n-aveau probleme; una era un Strat modificat si cealalta Ibanez)

Atata vreme cat ai legarea la masa facuta cum trebuie ( " Star grounding" , legarea la masa facuta in stea, fara bucle ) n-ar trebui sa bazaie.Carcasele dozelor sunt din plastic (partea in care sunt bobinele, oricum; unele au suportii din metal, dar in nici un caz respectivul metal nu face ontact cu bobinele, din motive evidente :) )

Mai e o chestie: corpul omenesc NU e masa, chiar daca uneori atenueaza "hum"-ul dozelor cand le atingi.

Daca pickguardul e legat la masa atunci orice legat de el (surubele, arcuri) e tot legat la masa si poti sa le atingi fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

sherifule,daca esti cel de la do diez,sincer ma uimesti cu ce spui,ori nu ai avut niciodata un strat,ori nu stiu ce sa zic.ideea e urmatoarea,ai perfecta dreptate cu legatu la masa,omu daca atinge insa preia masa ptr ca el intra in contact cu pamantu,so poti zice ca are impamantare,daia se si duce din humm.iar partea metalica doze care intra in contact cu suruburile care prind de placa,poti sta foarte linistit ca preia masa,oricat de legate ar fi ele,stiu ptr ca am un fender legat cum trebe si face chestia asta.un ultim lucru chitarele alea pe care le-ai vazut tu sunt cu pickguard din plastic care e facut in asa fel sa imite metalul,exemplu uite acilea

http://www.qparts.com/product/pickguards_dirtymetal.html take a look,cine e nebun sa se complice cu o placa de metal cand iese mai eftin si mai profi daca isi ia asa.mult succes

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Salut. Do diez? ... nu-mi amintesc sa fi trecut pe acolo. (Doar pe Metalfan mai folosesc nicku' asta...)

In alta dezordine de idei: corpul uman NU face masa:

http://www.guitarnuts.com/technical/noisebucket.php

zgomotul se micsoreaza cand atingi corzile pentru ca ele sunt legate la pamant(prin nulul amplificatorului) si fac masa pentru tine. (Tu poti sa spui ca intri in contact cu pamantu doar daca tii o mana pe nulul sau impamantarea de la priza sau mai stiu io...pe calorifer; faptu ca stai cu picioarele pe covor/parchet/gresie nu se pune)

Adevaru' e ca nu am avut niciodata strat (recunosc), dej daca zici tu ca ai si nu merge e ok, te cred; chitara mea e "rear-loaded"...

PS: mijto linku'

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Mai e o chestie: Spunet-mi si mie parerile voastre, atunci, despre astea:

Sunt pickguard-uri metalice sau imitatii?

Mie-mi par totusi a fi din metal pe bune...

post-143-1115275197_thumb.jpg

post-143-1115275218_thumb.jpg

post-143-1115275294_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sau asta... http://www.espguitars.com/guitars_ex.htm.

 

Serios acum, jacksonman, cred ca problema o aveai in alta parte. Daca electroinca e 'cablata' cum trebuie, nu vad unde ar interveni problema cu masa si continui sa cred ca un pickguard metalic ar ajuta foarte mult la eliminarea parazitilor.

 

Plus, hai s-o luam asa, daca suruburile de la doze atingeau cumva cablul 'fierbinte' al doze, lipeala la masa facea chtiara sa nu scoata nici un zgomot, nu sa faca mai mult brum - semnalul se ducea tot in masa.

Link to comment
Share on other sites

hmm,draji mei aveti dreptate cu corpu,ma bad :) ,dar va zis sigur ca alea din poze sunt imitatii si nu sunt din metal,este prea complicata toata montarea,plus ca e si mai complicata procedura de turnare,in fine daca voi gasiti pe undeva exemplu cu pickguard de metal dati link ca sunt curios,insa alea din poze ati vazut ca sunt imitatii.reshpekt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Sheriff

Am tot cautat si eu, dar nu prea am gasit sub 40-50$ si nu prea trimiteau in romania (nu mai am linkurile din nefericire). Daca afli ceva da-mi si mie de stire te rog. Succes:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.