www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze In Serie


eduard.alexandru
 Share

Recommended Posts

Am facut ieri o mica nebunie pe chitara, dar imi place ce a iesit. Am legat un humbucker high-output (bridge) in serie cu un single coil de bridge, dar pus in pozitia neck (angled). Nu am reusit niciodata sa obtin un asemenea sunet dintr-o chitara, tonul e foarte... "dark" sa zicem... si, bineinteles, semnalul de iesire e puternic. Dupa-amiaza asta sper sa montez un dummy-coil cu polaritate opusa fata de a doze single pentru a scapa de zgomote nedorite. Eu zic ca suna bine dracia asta. In afara dozelor, pe chitara vor ramane doar mastere pentru ton si volum si un killswitch (fara pick-up switch, consider ca nu am nevoie). Postez mai tarziu demo-uri, dupa ce adaug un dummy-coil.

 

A mai incercat cineva o configuratie asemanatoare? Daca da, va rog sa va prezentati parerea.

De asemenea, as dori sa aud ceva opinii legate de asa-zisele dummy-coils. Eu am de gand sa montez o doza cu polaritate diferita fata de cea single tot in serie, dar in interiorul cavitatii potentiometrelor si izolata magnetic pentru a obtine hum-canceling fara a mari output-ul (care e oricum la un nivel exagerat). Astept opinii si pe aceasta tema, apreciez orice sfat.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

O lectura buna e cartea asta, pag. 14-47. Explica intr-un mod foarte accesibil cum functioneaza dozele, plus istorie si exemple.

 

Practic ai legat trei bobine in serie si (probabil) in faza. De asta ai semnal mai puternic si tot de asta ai pierdut imunitatea la brum (hum).

O varianta inrudita (spre care tinzi legand a patra bobina) este legarea a doua humbuckere in serie ("megabucker", omul are comentarii interesante despre toate variantele de legare a a dozelor). Asa am la Aria MAC-55, exista si mostra aici, pe la secunda 21.

Intr-adevar, semnalul este mai puternic si inaltele mai atenuate, dar diferenta nu este atat de mare ca intre serie/paralel sau serie/coil-split.

Tonuri interesante mi se par mai ales la low-gain.

Link to comment
Share on other sites

 

O varianta inrudita (spre care tinzi legand a patra bobina) este legarea a doua humbuckere in serie ("megabucker", omul are comentarii interesante despre toate variantele de legare a a dozelor).

Intr-adevar, semnalul este mai puternic si inaltele mai atenuate, dar diferenta nu este atat de mare ca intre serie/paralel sau serie/coil-split.

Tonuri interesante mi se par mai ales la low-gain.

 

Am incercat si varianta megabuckerului, dar parca nu e o idee spectaculos de buna, avand in vedere cate joase are chitara mea. In varianta cu humbucker+single (serie, faza), brum-ul e aproape insesizabil, iar cu noise-gate dispare total. De asemenea, ma gandesc sa adaug un switch serie/paralel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.