www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Special Ii Sau Ibanez Gsa60


Guest bestevil
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Dacã alegerea se face musai între cele douã, mergi pe Epi, însã nu cumpãra fãrã sã probezi înainte.

Link to comment
Share on other sites

Am epi spec II , si sunt multumit de ea, ce e drept e prima electrica, dar cu atat mai mult. Nu am nevoie de mai mult deocamdata. Si daca esti tot la primul set recomand cu caldura si ampul mustang , care vrei tu si nu o sa te plictisesti. Singurele probleme avute cu epi'ul sunt legate de switch, oxideaza repejor si uneori (dupa o pauza de cantat) are nevoie de incurajari ca sa faca contact calumea. Daca doresti pot pune o proba de ton :) . Un buzz foarte incet pe sectorul de mijloc al potentiometrului de volum, insa este insesizabil cand canti. Si eu am incercat si un ibanez in aceeiasi gama de pret, insa calitatea finisajului si a constructiei mi sa parut mult sub cea a epiului. Cu ampul nu am avut nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge insa pe mana Ibanezului,acel Epi nu m-a incantat deloc,nici din punct de vedere al sunetului,nici al finisajului .Bineinteles,parerea mea este insa una foarte subiectiva.

 

 

 

 

Cum au spus si ceilalti colegi de pe forum,cant-o,daca iti place o iei daca nu,nu.De asemenea,ai putea sa mai strangi bani si sa iti iei ceva mai bun!:D

 

 

 

 

Toate cele bune!

 

 

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine ar fi sa le incerci sa vezi care te atrage pe tine si care ti se potriveste...dintre cele doua as alege ibanezul(nu este prea stralucit,dar in opinia mea intrece epi ul),dar mai bine mai strange nishte bani si incearca sa gasesti ceva mai bun(este bine sa eviti seria gio de la ibanez,bulet de la squire)..sper ca ti am fost de folos.bafta dude

Link to comment
Share on other sites

Plus ca ibanezu' are tremolo si daca esti inceptor o sa iti fie cam greu cu acordatu'.

 

Greu rau sa bagi o coarda printr-o gaurica... :death:

Sistemul prin care se schimba corzile e absolut acelasi la ambele chitare. Diferente sunt la chitarele cu sistem de tip floyd rose. Nu este cazul la cele pe care ai pus tu ochii.

Diferenta principala de care trebuie sa tii seama este privitoare la forma. Depinde care ti se pare mai comoda. Poate reusesti sa le probezi.

Personal, as merge pe Ibanez, dar este o chestie de gust. In orice caz, amandoua fac acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

Guest bestevil

Va multumesc mult pentru sfaturi:)

acum am vazut ca ibanezul trebuie retastat..deci cred ca o sa aleg epiphone

 

Am epi spec II , si sunt multumit de ea, ce e drept e prima electrica, dar cu atat mai mult. Nu am nevoie de mai mult deocamdata. Si daca esti tot la primul set recomand cu caldura si ampul mustang , care vrei tu si nu o sa te plictisesti. Singurele probleme avute cu epi'ul sunt legate de switch, oxideaza repejor si uneori (dupa o pauza de cantat) are nevoie de incurajari ca sa faca contact calumea. Daca doresti pot pune o proba de ton :) . Un buzz foarte incet pe sectorul de mijloc al potentiometrului de volum, insa este insesizabil cand canti. Si eu am incercat si un ibanez in aceeiasi gama de pret, insa calitatea finisajului si a constructiei mi sa parut mult sub cea a epiului. Cu ampul nu am avut nici o problema.

 

mi-ai fi de mare ajutor daca ai pune acea proba de ton:d

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Uite cam asa suna. Harsitul din partea cu wah este de la pedala de wah, trebuie sa ii schimb potentiometrul. Delayul este de pe amp. la fel si distorsul. Ordinea dozelor e cam asta, neck ( ton-/+, vol+/-) , ambele, bridge, iar ambele,iar neck. A doua parte cred ca e integrala pe neck.

O chestie care eu am observat-o de la inceput a fost legata de corp, pt mine a fost destul de dificil sa cant stand jos, imi vine ciudat la mana dreapta, asta si fiindca am cantat ani in sir pe acustica si numai de jos. Chitara e foarte usoara, griful pt mine e foarte comfortabil, cu mentiunea ca eu tin chitara destul de sus pe piept. Una peste alta e ok chitara, Dar daca ai posibilitatea vezi daca nu poti totusi sa alegi una la 1000+, cred ca e un mic prag de calitate al partii electronice.

 

Cred ca am uitat sa atasez mp3 :DEpiSpecial2.mp3

Edited by neverremind
Link to comment
Share on other sites

Guest bestevil

Cum adica trebuie retastat? Cine a zis asa ceva? Sau te referi la o chitara SH, iar vanzatorul zice ca are tastele tocite?

 

am spus si la inceput ca am de ales intre doua chitare sh. vanzatorul a spus ca starea tastelor nu este prea buna si nu ar strica o retastare

 

Uite cam asa suna. Harsitul din partea cu wah este de la pedala de wah, trebuie sa ii schimb potentiometrul. Delayul este de pe amp. la fel si distorsul. Ordinea dozelor e cam asta, neck ( ton-/+, vol+/-) , ambele, bridge, iar ambele,iar neck. A doua parte cred ca e integrala pe neck.

O chestie care eu am observat-o de la inceput a fost legata de corp, pt mine a fost destul de dificil sa cant stand jos, imi vine ciudat la mana dreapta, asta si fiindca am cantat ani in sir pe acustica si numai de jos. Chitara e foarte usoara, griful pt mine e foarte comfortabil, cu mentiunea ca eu tin chitara destul de sus pe piept. Una peste alta e ok chitara, Dar daca ai posibilitatea vezi daca nu poti totusi sa alegi una la 1000+, cred ca e un mic prag de calitate al partii electronice.

 

Cred ca am uitat sa atasez mp3 :DEpiSpecial2.mp3

 

mersi mult:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.