www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce parere aveti de vocea mea?


Jewelia
 Share

Recommended Posts

Guest miriapod

asa... e greu cu multitaskingul

mie imi place vocea ta :)

ai inflexiuni foarte misto, interesante, voce sensibila.. high score for feeling :)

singura observatie ar fi ca folosesti vocea de cap sau falsetto peste tot, chiar si unde ai putea sa intri in forta, pentru ca esti in registrul care ti se potriveste. stiu ca e mai usor sa canti in falsetto :) , dar efectul e mult mai puternic daca abordezi partea in registrul normal.

 

bafta si sper sa-ti gasesti trupa!

Link to comment
Share on other sites

felicitari...fffffff mijto voce ai...pacat k n-ai accent pe engleza...dar se mai poate lucra..e timp...

si la partea de volum ar mai trebui lucrat...poate iei si tu nishte lectii de canto...e pacat sa nu iei...vocea tre' sa iasa din diafragma..nu din plamani..cum canti tu...dar se poate scoate o voce de exceptie...hai k mai vb pe mess....

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

lol

mie mi se pare ca are accent bun, dar en fin :)

la partea cu diafragma.. diafragma e un muschi, care separa cavitatile, e mai greu sa iasa vocea de acolo. diafragma trebuie folosita pentru a proiecta aerul, ajuta la respiratie si implicit la volum.

si s-a constatat ca toate registrele rezoneaza in cap, si deci impartirea in voce de cap/plamani/gat/ si alte organe e gresita.

 

oricum, mai vorbiti voi pe mess :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

"sa intri in forta"

Adica ceva in genul solistei de la Guano Apes, ca mi se pare ca aia intra cam tot timpu in forta...in majoritatea pieselor...in fine...scuze pt. offtopic...da eram curios.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

nu, nu neaparat genul ala de forta-urlata.

cam ciudate discutiile text-only.

in forta, adica in registrul obisnuit. ma gandeam ca "in forta" e mai usor de inteles

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

din cate stiu ca si eu ias interesat de chestia asta vocea si respiratia se dezvolta la femei la 18 si la barbati la 20 dar e discutabila chestia ,in functie de fiecare, mie mi se pare ca vocea ta nu are personaitate adica acel mic 'defect' care o separa de restul lumi ....sincer fa canto pt ca ai multe de invatat nu fa ca mine ...nu te apuca singura

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Guest songbird

Eu te-am ascultat pe muzicabuna.ro, Iunia. Si imi place.

Daca ai doar 16 ani ~ votul meu de incredere goes to you. In 3-4 ani you can rule the industry! Sau nu, la cata lipsa de talent - si mai ales lipsa de apreciere a talentului - exista in jurul nostru. Sau da?!...

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se par cam lalaite, si sunt de acord cu altii, ca trebuie sa canti cu mai mult volum, dar linia melodica se potriveste destul de bine cu vocea ta.

 

bafta in continuare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Girl, nu vreau sa fiu rau dar nu prea isi are rost acest tip de post...numai un profesor iti poate spune daca ai voce sau nu ai, ce trebuie sa exersezi etc.

 

Eu cred ca tu ai vrut sa te lauzi mai mult :) am i wrong? :)

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest songbird

Chiar nu cred ca e cazul sa fim rai... a vrut numai sa stie parerea celor de pe astfel de forumuri; se subintelege ca muzicienii au un auz mai fin si gusturi mai rafinate intr-ale artei decat majoritatea populatiei... de aceea a cerut o parere sincera aici.

 

Cred totusi ca selectia de cantece nu e prea buna... in afara de "Nothing more", mai are cateva pe care le-am ascultat pe muzicabuna.ro si suna super-ok pentru o tipa de 15 ani care isi face singura totul: muzica, texte, orchestratii.

 

Si mai cred ca aici s-au cerut pareri, nu verdicte ~ si ca toti am inceput de undeva, mai bine sau mai rau.

Link to comment
Share on other sites

ooof n-am mai dat demult pe aici si vad ca s-a mai postat intre timp

ok...de unde sa incep :)

pey 1) ms, alexandra ivan, pt "sprijin" ;)

2) nu am vrut sa ma laud, chiar ma interesau niste pareri; railor ;) de fapt, scopul ascuns era ca pe vremea cand am pus melodiile pe forum ca poate ii place cuiva... mdeah...si vrea sa ma ia vocal - adik am mai dat yo un anunt, voiam sa am puse melodiile undeva de unde sa poata fi accesate usor de utilizatorii rgc... aveam nevoie de un pic de reclama, ca nu puteam sa dau aceasi anunt de 2 ori. In fine, nu mai stiu exact ce-am avut in cap, dar era ceva de genu' asta.

3)ai dreptate, mai falsez din cand in cand, recunosc; nu am scuze, dar totusi este vorba despre melodii trase din prima, la mine acasa in sufragerie, yo fiind si "inginer de sunet" :( ...kre k se vede

4) poate ca shi faza cu volumul e reala, dar yo zic ca pot sa dau microfonul la maxim shi sa vezi atunci volum!

5) lalaite? :)B):)

4) intr-adevar selectia cantecelor e proasta... cum pot sa sterg din ele si sa pun altele in loc? pot?

Link to comment
Share on other sites

Guest songbird

Nu inteleg de ce ai nevoie neparat de o trupa, Jewelia (apropo, te cheama Iunia, sau cum sa iti spun?!...) :) nu inteleg nici abordarea mult spre rock pe care o incerci, cantece ca "Nothing more" sau "No no no" ti se potrivesc mult mai bine. Daca totusi esti "insetata" de colaborari si esti din Bucuresti, da un mail la songbird@email.ro si vedem ce si cum facem.

 

* cred ca poti sa iti stergi atasamentele din "My Controls", dar cel mai bine keep posting good songs ca sa se vada diferenta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

piesele sunt ok, cred ca au oamenii de unde alege - eu zic sa le lasi. daca totusi iti intuneca fericirea, PM me si rezolvam :)

Link to comment
Share on other sites

A fost misto zic urechile mele, tb tinut cont ca esti si la varsta la care poate se mai schimba vocea putin. O singura obiectie am si nu e legata de voce, stai linistita, ci de scuza "ai dreptate, mai falsez din cand in cand, recunosc; nu am scuze, dar totusi este vorba despre melodii trase din prima" .... hai, nu poti sa zici ca nu ai putut sa mai incerci sa tragi daca nu ti-a convenit cum a iesit de prima data... it's not like you had a gun to your head :). Keep up the good work si practice makes perfect.

Link to comment
Share on other sites

A fost misto zic urechile mele, tb tinut cont ca esti si la varsta la care poate se mai schimba vocea putin. O singura obiectie am si nu e legata de voce, stai linistita, ci de scuza "ai dreptate, mai falsez din cand in cand, recunosc; nu am scuze, dar totusi este vorba despre melodii trase din prima" .... hai, nu poti sa zici ca nu ai putut sa mai incerci sa tragi daca nu ti-a convenit cum a iesit de prima data... it's not like you had a gun to your head :). Keep up the good work si practice makes perfect.

 

mda, scuza care pare cam trasa de par... da' ma plictisesc daca trag o melodie de mai multe ori. de obicei compun melodia, ii fac negativul si pe urma o inregistrez imediat, dupa ce m-am saturat de stors creierii cu negativu' shi cu versurile si chiar nu mai am chef s-o mai reiau. dupa vreo cateva ore de munca la melodie mi se face si foame, da' n-am rabdare sa mananc pana nu o inregistrez ca sa pot sa zic "domne, gata, am terminat-o, am facut ceva pe ziua de azi" . am observat ca daca o las in plata domnului si o inregistrez a doua zi sau ma rog, dupa ce fac shi yo ca omu' o pauza, atunci iese mai bine. da' a doua zi imi vine alta idee si ma ocup de ea, sau nu mai imi place melodia, si uite asa, rar revin asupra unei piese. deci nu e vorba ca as avea pistolu' la tampla cand inregistrez, pur si simplu sunt prea grabita... o sa postez melodii noi peste cateva zile, dupa ce le duc la ucmr, ca totusi, poate-s eu mai paranoica, da' oricand e bine sa fii prevazator.

 

te cheama Iunia, sau cum sa iti spun

 

 

 

pey de fapt ma cheama simplu, iulia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

Ai voce...nimeni nu poate contesta asta...dar ar trebui sa mai faci niste exercitii..pt ca uneori canti pe nas...ceea ce nu e bine...incearca..sa te tii de nas atunci cand canti...sa vezi daca sunetul poate iesi normal.Cel putin asta m-a invatat proful meu de canto...si am reusit...pentru ca si eu aveam probleme de genul asta.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.