www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dulceata Mortii


Cosu
 Share

Recommended Posts

Stefan Hancu un chitarist exceptional , cu tehnica exceptionala, simt muzical , nu am observat nici o ezitare sau o greseala in interpretare "bend"-ul si "pitch"-ul are intotdeuna un "timing"perfect , " bomb dive"-ul la fel la locul lui in toate cazurile.

Executia de o usurinta demna de invidiat denota mult exercitiu si rutina cea ce permite chitaristului sa se concentreze la stil si forma ,nu doar la executarea passajelor.

 

 

Piesele sunt toate foarte bune si trase exceptional in conditi de home recording , timbrul chitari bass nu este cel mai fericit din pacate dar trebuie sa intelegem ca o garnitura de corzi de bass ajunge la 800000 lei , si poate ca suna bine numai timp de o luna .si poti sa cumpoeri alta garnitura de corzi ( pai ajungi ca intretiinerea chitarei bass sa te coste cat intretinerea la bloc si mai ai o chitara electrica 300.000 lei pe luna si una acustica tot 300000 lei , s-au dus bani de tramvai umbli pe jos )

Dar nu timbrul conteaza ci muzica , sunt compozitii foarte bune ,constructii echilibrate , orchestrtratie buna si interpretate cu o frazare de artist profesionist cu multa experienta .

 

Piesele sunt lungi deoarece este un album si nu piese "Hit Radio" sunt piese simfonice pe care le asculti acasa in liniste si urmaresti linia propusa de compozitor , si le mai reasculti de cateva ori pana incepi sa intri in atmosfera si sa descoperi noi valente ale aceleasi piese.

 

Nu este muzica "slagar" care trebuie sa te "prinda" in 3 minute .trebuie sa aiba introducere , prezentarea temei, tratarea temei , modulatii , rezolvare , reintoarcere la tema , coda etc in 3 min nu prea incap atatea .

Am pretentia ca in afara de micile rautati de "muzicanti" macar pe un forum de chitaristi sa avem "public" cunoscator care stie sa aprecieze o opera de arta si sa o descopere chiar in spatele problemelor de tehnica de inregistrare ( mie ami plac inregistrarile calitatea este buna , ale mele mi se par ca nu suna asa bine , cand ascultati muzica sa aveti EQ -urile setate pe "FLAT" nu cu bassi si inaltele ridicate la maxim )

 

Eu gasesc ca este o lucrare exceptionala .

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=455678&T=9354

 

Aicea puteti urmari ce spun despre el alti muzicanti din toata lumea .

 

Iar elevul sau Moisoiu ai face cinste profesorului sau prin evolutia sa exceptionala in cantatul la chitara , forma si stil .Auzite din schitele muzicale prezentate.

Astept un album "Moisoiu A "

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.