www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dulceata Mortii


Cosu
 Share

Recommended Posts

Am gasit formatia asta (de fapt one man project) pe metal fan . Tot acolo am gasit si link catre album

Din moment ce a aparut pe metalfan presupun ca e ok sa sa fie distribuit pe cai electronice. Albumul nu poate fi cumparat.

 

Destul despre origini. Albumul e in mare parte instrumental si are o puternica tenta de progresiv.

Va recomand cu caldura sa il ascultati. E un album pe care chitaristii il vor devora cu placere dar si degustatorii de progresiv il vor aprecia.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest DarkMan2004

ma...melodiile sunt misto...dar...sunt mult mult mult mult mult mult mult prea lungi pentru gustul meu...in genul asta vroiam sa fac eu trupa la inceput...da' am renuntat din motive de buget

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu am fost lasat rece de ce am auzit, ba chiar pe alocuri m-a cam zgariat la ureche. Dupa parerea mea sunt niste melodii foarte pretentioase ( chiar trase de par in sensul asta ) care nu exprima mare lucru si nu exceleaza nici la capitolul tehnica. Asta in privinta chitarei, ca sa nu spun ca tobele mi se par stresante pe foarte multe pasaje.

Link to comment
Share on other sites

melodiile sunt chiar aiurea, nu au o constructie logica. parca sunt facute pe loc.

Chitara - suna ok. Dar la cea acustica, parca sunt mult prea multe inalte, si ma zgarie pe creier.

Basul - mi se pare ca e cantat cu pana in toate melodiile. Sau ori e basul varza, ma rog, mi nu-mi place deloc cum suna basul.

Tobele - Nu prea ma pricep, dar cum a zis si adi, sunt un pic stresante.

Clapa (cred) - cred ca am auzit si o clapa pe acolo.. eh, mi se pare ca se integreaza bine clapa, daca nu suna cel mai bine.

Sunetul - 5/10

Nota finala - 4/10.

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

mi-am luat si eu azi niste melodii si sincer parca sunt melodii de inmormantare..lungi,banale si scartaitoare :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Albumul este de fapt un demo,inregistrat acasa,cu tobe si clape facute pe comp. (sintetice).In rest totul este pe bune.Tipul si-a compus singur toate partile (pt. chitara,clape,blockflote,tobe,bas). Sunetul mi se pare destul de bun (bate la popou multe trupe cu albume mixate si masterizate in studiouri "profesioniste".Cat despre lungimea pieselor: oameni buni,nu conteaza lungimea,ci adancimea :) pieselor.Au un feeling deosebit,iar acest baiat ce le-a compus,stefan hancu,a pus mult suflet si pasiune in ele.Albumul demo a fost apreciat si de Lenti Chiriac (ceea ce nu e chiar de colo).

P.S.: faptul ca Stefan Hancu m-a introdus si indrumat in lumea chitarei nu are nici o legatura cu ce am spus aici.Spiritul critic este la locul lui iar aprecierea mea asupra acestui album (demo) se face din punctul de vedere al unui om care este mult mai apropiat de punk decat de progressive (sau metal in general).

P.P.S.: albumul trebuie "rumegat" bine pana ti se "arata".Dupa aceea,pe fondul acestui album se creaza imagini diverse pe tavan (cel putin asa mi s-a intamplat mie).Muzica dupa parerea mea trebuie sa aiba un rezultat halucinant,chiar narcotic,asupra spiritului si mintii umane.

Ok,hai ca parca sunt Iliescu.Deci ascultati cu atentie. pupici

Link to comment
Share on other sites

P.P.S.: albumul trebuie "rumegat" bine pana ti se "arata".Dupa aceea,pe fondul acestui album se creaza imagini diverse pe tavan (cel putin asa mi s-a intamplat mie).Muzica dupa parerea mea trebuie sa aiba un rezultat halucinant,chiar narcotic,asupra spiritului si mintii umane.

 

l-am 'rumegat' de vreo 4 ori, nu s-a 'aratat' nimic. de fapt, nici n-am remarcat cand s-a terminat ... atat de ear-catching a fost. si nu cred ca e vorba de gust aici.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un final l-am luat de pe dc++, dar nu era ceea ce ma asteptam... oarecum numirea lui nu e prea progressive, pentru ca eu cant un progressive hard, si ma asteptam la nitel mai multa varietetate... liniile melodice sunt cam... liniare si nu sunt cine stie ce... oricum e demn de admirat initiativa de a face singur un album, iar cunostiinte neceare sunt ample, se vede ca stie suficienta muzica

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Ragnar

Suna excelent si, pe langa asta, e si un "one-man-band"... Merita lauda din toate punctele de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.