www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

incepator pls help


AlexCiortan
 Share

Recommended Posts

sunt un incepator am acasa un double6 vechi antic si de demult si vreau sa imi iau niste scule noi o electrica fender standard strat aniversarea 60 cam 500E si ma mai gandeam la o acustico-electrica dar habarnu am ce sa iau am vazut la guitar shop un fender dreadnought la 450 ron dar banuiesc ca nu e acustico-electrica imi puteti da si mie va rog niste idei de echipament care vi se par mai bune pt un incepator vreau si acustico-electrica si electrica sa cumpar pls

 

efenct si amp nu imi terbuie ca am primit cadou un boss gt8 si un marshall mai mic imi trebuie chitarile acum plsss help

Edited by NOOB
Link to comment
Share on other sites

banii sincer nu-s o broblema

mie imi lace sa cand ceva de genu iris axel rudi pell hammerfall baladele de fapt cam tot ce reprezinta balade si ceva heavy metal si putin alternativ

 

un prieten mi-a mai sugerat un ibanez S470D BK dar nush nimik de chitara aia .... habar nu am cat de buna e stiu ca ibanezu sunt bune la metal dar cine stie si de fenderul acela acustic daca este asa de bun merita sa il iau si sa ii pun o doza buna sau sa iau direct acustico-electrica?????? ce imi recomandati v-am spus ca-s incepator si nu le am prea bine cu echipamentele va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest gabi-mth

banii sincer nu-s o broblema

mie imi lace sa cand ceva de genu iris axel rudi pell hammerfall baladele de fapt cam tot ce reprezinta balade si ceva heavy metal si putin alternativ

 

un prieten mi-a mai sugerat un ibanez S470D BK dar nush nimik de chitara aia .... habar nu am cat de buna e stiu ca ibanezu sunt bune la metal dar cine stie si de fenderul acela acustic daca este asa de bun merita sa il iau si sa ii pun o doza buna sau sa iau direct acustico-electrica?????? ce imi recomandati v-am spus ca-s incepator si nu le am prea bine cu echipamentele va multumesc anticipat

 

nu stiu...parerea mea proprie si personala(nu vreau sa jicnesc pe nimeni)este ca fenderul are un sunet invechit si doar 21 de taste...iar majoritatea solourilor adevarate se duc la 22 sau chiar in sus.i-ati un ibanez,parerea mea...un RG series si scapi cu vreo 500 de euro+ca dozele din fabrica sunt destul de bune,preteaza si la metal :) amplificator si procesor adevarat sa ai.de elecro-acustica nu stiu nimic...

inca o data n-am vrut sa jicnesc pe nimeni :)

 

www.mcmusic.ro aici vezi preturi cu chitara si pt doze,niste SD la vreo 50-60 de coco sunt numa bune+cat te-o mai costa montatu' ,poate ai vreun pretin de se pricepe

 

Salut

Link to comment
Share on other sites

dupa indelungi cautari cred ca in sfarsit m-am decis ce sa iau astept parerile voastre va multumesc pt intelegere:

 

acustico-electrica: IBANEZ AEL20E

http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_romania.html

electrica: IBANEZ S470D BK

http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_romania.html

 

sper sa fie bune sculele astea de ceva

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Draga Gabi, incepem prin a spune ca este corect "a jigni". :) Continuam prin a spune ca majoritatea Fender-urilor au grif cu 22 de taste si ca sa spui "majoritatea solo-urilor adevarate se duc la 22 de taste sau chiar in sus" mi se pare o aberatie imensa, gandeste-te numai ca gusturile muzicale ale fiecaruia difera si ca nu esti considerat mai virtuoz daca folosesti tastele acelea "speciale". Unde ai gasit tu set de SD-uri la 50-60 $? Ma imbrac si fug acum sa-mi iau si eu...

 

 

Eu apreciez ca vrei sa dai un sfat, dar nu ti-ar strica putina documentare inainte. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Sunt serios..si nu vorbeam de Gibson cu 500 de euro..parca a zis ca nu conteaza suma..la asta m-am referit...si daca vrea balade..ma gandeam..

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Daca are grija de ea eu zic ca merita...in fine..parerea mea..sau ar putea sa se gandeasca atunci la un Epiphone..in fine aici sunt subiectiv..mie imi place foarte mult,ca sound,gibsonu'..

Link to comment
Share on other sites

cu-i nu-i place la sound gibsonu dar ca incepator nush cat de mult ar renta pt mine un bigson prefer o chitara mai bunicica sa ma experimentez si dupa aia sa sar la un gibson ...... ca si pe mine ma inebuneste gibsonu dar ce imi place mie de la ei costa sin jur de vreo 3000 de euro si totusi e o suma destul de mare asa ca.... dar cred ca ar suna bine cu boss-u gt8 care l-am primit

si ma oftic ca am efectu am si un Marshall MG250DFX Stereo Combo Amp care le-am primit de fapt intelegerea a fost cu taica-miu ceva de genu el imi ia ampu si efentu si eu sa cumpar chitarile si ma oftic ca pe astea le am si chitarile nu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Dario

cu-i nu-i place la sound gibsonu dar ca incepator nush cat de mult ar renta pt mine un bigson prefer o chitara mai bunicica sa ma experimentez si dupa aia sa sar la un gibson ...... ca si pe mine ma inebuneste gibsonu dar ce imi place mie de la ei costa sin jur de vreo 3000 de euro si totusi e o suma destul de mare asa ca.... dar cred ca ar suna bine cu boss-u gt8 care l-am primit

si ma oftic ca am efectu am si un Marshall MG250DFX Stereo Combo Amp care le-am primit de fapt intelegerea a fost cu taica-miu ceva de genu el imi ia ampu si efentu si eu sa cumpar chitarile si ma oftic ca pe astea le am si chitarile nu

 

iti recomand eu sa iti iei o chitara numa buna de un incepator. Verson edg-65. :) are doua doze duble :) si e si mai ieftina(pe la 200 de euro) ca io nu am mai vazut pe nimeni sa invete sa cante la chitara pe ibanez. eu ma tot uit si ma zgariu pe ochi ca nu am bani sa imi iau chitara ca lumea si tuh te plangi daca sa fie fender sau ibanez. mai mult o strici decat inveti sa canti pe ea frate. nush ce e cu voi! astea is doar fitze de d'astia cu bani! shu de aici cu impresile astea.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Da frate... mai bine iei o craca din copacu din fata casei, ii pui 5-6 sfori dalea de rufe si gata... ai chitara. nu o sa sune. da wtf, oricum nu inveti pe ea, doar o strici...

Link to comment
Share on other sites

iti recomand eu sa iti iei o chitara numa buna de un incepator. Verson edg-65. :) are doua doze duble B) si e si mai ieftina(pe la 200 de euro) ca io nu am mai vazut pe nimeni sa invete sa cante la chitara pe ibanez. eu ma tot uit si ma zgariu pe ochi ca nu am bani sa imi iau chitara ca lumea si tuh te plangi daca sa fie fender sau ibanez. mai mult o strici decat inveti sa canti pe ea frate. nush ce e cu voi! astea is doar fitze de d'astia cu bani! shu de aici cu impresile astea.

Stai ba linistit ca nici io si multi altii n-au invatat pe scule profi si-mi pare rau ca n-am avut posibilitati ca am f...t o gramada de timp si nervi pe harbalete :) da aia nu inseamna ca cine i-si permite sa nu-si cumpere. Si by da way stiu niste 'tinerei' care au invatat de la inceput pe scule ca lumea si ai fi surprins la ce nivel au ajuns in scurt timp si nu au fitze sau impresii de copii cu bani si poate ii dau la grinda pe multi "virtuosi" asa zisi cu "experienta" .Oare Malmsteen, Satriani sau altii au invatat sa cante pe reghin?Ce vrei sa spui ca asta o sa dea cu ciocanu in scule sa le strice? :( Astea i-mi par complexe din partea unora care stiu ei ce scule merita x sau y. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Daca omul vrea ( si mai important are bani) sa isi ia o chitara de 500e, atunci sa isi ia nu conteaza ca e noob. Sa spui ca pentru invatat e nevoie de o chitara ieftina e cea mai mare aberatie pe care am auzit-o vreodata. Poate ca unii au putut sa progreseze pe chitari varza, eu cel putin nu. Am avut un iris pe care am invatat o groaza de timp(si era iris model nou , nu vechitura aia cu grif de harag), la un moment dat chiar am vrut sa ma las ca eram de parere ca nu eram facut pentru asa ceva. dar dupa aia am fost la un coleg care avea chitara(nu dau nume .. dar era o chitara decenta) si cand am inceput sa cant m-am simtit cum nu m-am simtit pe iris cand cantam 8 ore pe zii. griful era confortabil, actiunea era joasa (fara a avea buzz), dozele scoteau sunet nu zgomot, rifuurile se faceau usor iar la solo-uri zburau degetele.

Pentru toti care au iris(sau care nu au deloc chitara) .. un sfat .. strangeti bani si luati macar un squire(nu bullet) ca diferenta e destul de mare , acuma pot sa fiu eu subiectiv sau poate am prins o chitara varza. Dozele de iris sunt foarte proaste,zici ca sunt facute in grajd, o coarda se aude bine dar de la 2 in sus(in acelasi timp sau una dupa alta la intervale mai mici de 3 sec, adica cam cat tine sustainu') nu mai scot sunet .. ci zgomot, butoanele de ton sunt in mare parte de forma puse(desi la mine intr-o anumita pozitie nu mai aveam zgomot de fundal atat de mare), si puteti sa folositi dozele ca antena radio .. ca eu in mijlocul salbaticiei unde nu exista antena(nici radio nici tv nici gsm) tot aveam zgomot de fundal. La capitolul grif sta la fel de prost, lemn moale tastiere destul de inalte si cu un finisaj atat de fin ca poti pili unghii pe el.

Repet .. asta este parerea mea personala si proprie .. nu aruncati cu rosii in mine pentru asta .. adevarul e ca acum imi si vars putin nervii pe iris datorita faptului ca m-a tinut in loc atata timp(asa simt eu)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Si eu cand mi-am luat irisul am crezut ca e raiul pe pamant(mai ales ca erau banii munciti de mine si greu gaseai chitari pe atunci), dar dupa ce am pus mana pe alte chitari(un ibanez, prima chitara non iris pe care am pus mana) mi-am dat seama cat de craca este irisul si cat de proaste sunt dozele

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.