www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Configuratie doze


Guest Csernik
 Share

Recommended Posts

Guest Csernik

Vreau sa imi schimb dozele la chitara(HH) si nu stiu ce conficuratie sa imi fac pentru ca nu ma prea pricep...stiu cum asa vrea sa sune si ce vreau sa cand....eu m-am gandit la urmatoarele:

(1)

Bridge:Seymour Duncan SH-10b Full Shred BLK LLT

Neck: Seymour Duncan SHPG-1 Pearly Gates

(2)

Bridge:Seymour Duncan Screamin' Deamon BLK LLT

Neck:Seymour Duncan SHPG-1 Pearly Gates

(3)

Bridge:Seymour Duncan SHPG-1 Pearly Gates

Neck:Seymour Duncan SHPG-1 Pearly Gates

:(

Acum vreau sa va intreb cum ar suna configuratiile astea..pentru cei care se pricep..daca se potrivesc..si sa imi recomandati si altele, please! :)

Ca genuri vreau sa cand de la blues, jazz, indie, grunge,ragge,ska si la ceva mai suparat un pic, dar nu prea si sa sune bine la solouri mai suparate, vreau ceva jazz-rock si sa aibe si ceva din sound-ul ala mai murdar dar totusi clar de la nirvana, nu stiu daca ati inteles ceva..dar in fine..daca da va rog sa ma ajutati.. :) (la The White Stripes imi place cum suna chitara) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Hehe, nu e Cearny in zona ca te lamurea el(mai asteapta cateva zile pana se intoarce). :)

In principiu ideea unui set balansat e sa ai output mai mare in bridge si ceva mai mic in neck pentru a compensa amplitudinea mai mica de vibratie a corzilor spre capat. Din punctul asta de vedere parca mai degraba as recomanda combinatiile 1 si 3, demonul fiind, in ciuda numelui, o doza cu output destul de mic, un pic mai puternica decat modelul '59 din care se trage. Cu un pearly gates in neck ti-as recomanda o doza un pic mai tapana in bridge adica full shred-ul, sau un set balansat de pearly gates.

In privinta altor configuratii... ma gandesc ca poate ar fi o idee sa incerci un set mai putin orientat pe inalte (asa cum sunt astea pe care le-ai propus), gen un Custom Custom in bridge cu un '59 in neck poate.

Hmm, acum ca te-am ametit destul, mai sunt si altii p-aci care se pricep mai bine decat mine la doze si care s-ar putea sa-ti dea sfaturi mai utile.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

la o configuratzie dimarzio nu te-ai gandit?

de ex un superdistortion in bridge si un paf pro in neck

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

@Sheriff: da..m-ai cam ametit...da pana la urma imi dau eu seama de tot..mersi

Da..e un SG Special, nu ..nu m-am gandit la DiMarzio, ca nu prea am vazut prin magazine..si pe cineva care sa aduca..

Edited by Csernik
Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Atunci se poate mai mult....sau nu mai pot dozele mai mult..:-P

50% m-am lamurit....acum sa mai vedem...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Csernik

Jazzu' parca avea un output mai mic...acum intreb..pe cei care cunosc...e mare difereta de output intre jazz si 59'?

Edited by Csernik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.