www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Achizitie Amplificator Pentru Chitara Acustica


Guest spaceboy
 Share

Recommended Posts

Guest spaceboy

Salut, vreau sa-mi cumpar un amplificator pentru chitara acustica. Nu as vrea ceva prea zgomotos, sa nu treaca de 50W, si ca buget as prefera sa fie undeva intre 5 si 7 milioane, dar as putea sa scot pana la 10 milioane. Acum am un Stagg cutaway, si urmeaza un Fender CD 220SCE. Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau sa-mi cumpar un amplificator pentru chitara acustica. Nu as vrea ceva prea zgomotos, sa nu treaca de 50W, si ca buget as prefera sa fie undeva intre 5 si 7 milioane, dar as putea sa scot pana la 10 milioane. Acum am un Stagg cutaway, si urmeaza un Fender CD 220SCE. Mersi!

 

Nu exista amplificator zgomotos !

( daca are zgomot este defect si trebuie reparat)

 

 

Utilizatorul amplifica zgomote ..

 

 

Zgomotos este o expresie relativa ...

 

50 W putere nominala nu este suficienta ptr amplificat o chitara acustica .

 

Ptr chitara electrica cu distorsiuni considerabile se poate canta in cluburi mici cu 50W ca si control pe scena..( aproape de utrechea ta) daca te amplifica si in PA .

 

Pentru sunet curat ai nevoie de la 100W in sus la chitara electrica ..chiar si intr-un club mic

 

La cele acustice ai nevoie de mii de watti ca sa poti amplifica ...

 

Statii gasesti cate vrei ...

 

Am vazut Peavey si incercat "combo" la MCMusic ...cu efecte cu diferite distorsuuri etc ..costa parca 450 ron suna foarte bine .Pai ,am dat pe un procesor ( cel mai ietfin Zoom ) 350 Ron ..iar asta-i un mic combo cu tot cu efecte ptr 100 Ron in plus..

 

Te uiti pe site MCMusic Timisoara ..cauti Peavey si trebuie sa dai de acest combo la aprox 550 .In majoritatea cazurilor pe asta incearca vanzatotii chitarele ce se cer la incercat ptr vanzare/cumparare.Am incercat mai multe chitare pe aceasta statie si se comporta bine.

 

iata catev acombo mici ....

 

Peavey Vypyr 15 15W 1x8 Guitar Combo Amp ( asta este cel pe care am incercat chitare )

Peavey RageŸ 258

Vox Mini 3 3W Battery-Powered Guitar Combo Amp

Vox Pathfinder 15R ( adica de cercetas ...de pionier ...hehe_)

Vox DA5

Marshall MG15

Marshall MG10 Combo

Ibanez IBZ15GR 15W Guitar Amplifier

Ibanez T10U Acoustic Guitar Amplifier

Ibanez TBX30R

Ibanez TBX15R

Ibanez SWX20

 

Astea toate sunt pana la 500 Ron ..mai sunt altele peste aceasta suma panap pe la 1000 Ron .

 

Toate sunt foarte bune .

 

Alegi ce-ti place si cati bani ai..

 

Ideal ar fi sa fie cu difuzor de 12" ca sa poata sa redea cine si joasele chitarei. Dar majoritatea acestor combo mici au dif de 10" sau 8" .

 

Dar exista si statii de gabarit mic de sute de watt-i .Cu un dif de 10" sau 12" intr-o cutie foarte compacta cat mai mica proiectate ca sa sune totusi bine la aprox 15-30W ptr transportat l arepetitii etc.... dar la care statii se poate cupla boxa externa de 4 x12" si statia poate sa furnizeze 200-300W asa ca se poate folosi si pe scena mare.

 

 

Aceste ade obicei au sursa de tensiune in comutatie , poate unele au etaj final in clasa "D" , difuzor cu SPL mare cu magnet "neodinium" ==> statie foarte usoara !!! si mica ...la care se opoate cupla boxa traditionala de putere mare p cum am amintit anterior..

 

Acest tip de statie ar fi noua tehnologie , am vazut si auzit doua statiide bas din acestea foart ecompacte ce sunau foarte bine si cu difuzorul intern ...

 

Acestea sunt probabil mai scumpe ...trebuie cautat pe internet

 

Class "D" guitar amplifier + neodymium speaker driver

http://www.clubbass.ca/combos_orange.html

 

 

 

O statie moderna ....cerinte minime !! ..sursa in comutatie ( deci fara transformatorr de retea mare si greu ...si difuzor cu magnet neodymium la fel magnet mic si usor dar SPL dif foarte mare.Deci randament bun ...NU cari zecii de kilograme degeaba !!!

 

Cat despre povesti ..analog /digital ...incet toate sculele vor fi digitale ..

 

La TV am amplif in clasa "D" , MEdia Player,DVD Player ,PC , Procesore , mp3 etc toate sunt digitale...asa ca...

 

 

Vor sa fraiereasca macar chitaristi cu ..BAU BAU ..analogic ...ca sa cumparam noi ditamai magaoaiele pe tuburi si sa dam toti banii pe trensport...hhahahah

 

 

Deci amplif de control ptr chitara acustica sub 200-300 W nu are rost sa cumperi..

 

Canti la chitara acustica ...adica stii sa canti la chitara ..? ca daca nu nu are rost sa-ti cumperi nimic...

 

Casti , un compresor / distors ,PC si dai bataie cu studiatul...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut, un bun prieten de-al meu foloseste asta pe electroacustica.

Mie-mi place foarte mult cum suna, plus ca are si alte facilitati...

Oricum, cel mai bine e sa te duci cu banii la magazin si sa probezi tot ce se incadreaza in suma.

20Kg ptr deplasari ???? OK cu masina la tara ...cu acumulator ce tine 12 Ore ( un botez o nunta...?)

 

Alesis este o firma destul de recunoscuta.... nu se lauda cu cati Watt-i are nici vce difuzor are ..doar ca are 20Kg si este cu acumulator ... PA system ...adica statie de voce portabila..

 

 

Nu-i ptr chitara .Nu-i ptr nici un fel de chitara !! Este de voce .

Link to comment
Share on other sites

Nu-i ptr chitara .Nu-i ptr nici un fel de chitara !! Este de voce .

n.gifn.gifPai scrie "instrument" la Input 2... ce-o fi insemnand asta? :)

Asta e un comentariu fara nici un fel de justificare, imi pare rau ca vine din partea dvs.

A se vedea pagina producatorului (link).

O zi buna, :respect:

 

832057.jpg

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc un Kustom Sienna (30W, difuzor de 10') drept monitor (de acolo merge in PA) cu care te poti auzi si pe linga tobe acustice si pe care nu regret ca l-am luat. Cind cautam sa-mi cumpar, mi-a mai facut cu ochiul si Laney LA35C (are DI out) care s-ar incadra in bugetul tau largit. Cu reputatie buna mai sunt si Marshall AS50, Fender Acoustasonic, Fishman Loudbox Mini etc, dar acestea sunt in zona 300-400€.

Nu ne-ai spus pentru ce iti trebuie amplificatorul. Pentru cintat acasa nu ar fi nevoie, pentru repetitii sunt (arhi)suficienti 50W, pentru alte nevoi au mai scris altii daca sunt suficienti sau nu 50W.

P.S. Din cite stiu eu, ca si constructie generala, un mini-PA, un amplificator de acustica si un amplificator de keyboard sunt asemanatoare si intrucitva interschimbabile. Se pot folosi unul in locul altuia.

Link to comment
Share on other sites

poti sa iti iei http://www.senia.ro/eurolive-f1220a-monitor-scena-behringer-16304-3 l-am folosit si suna foarte bine ! am pus chiar si 2 instrumente (bass si acustica- cu un adaptor jack-microfon pt cele 2 intrari

 

deci orice monitor sau boxa activa

 

sau daca esti pe scena te bagi direct in mixer si gata

 

sau am un peavey de keyboard folosit cu succes pt acustica 130W ( e la mine la mica publicitate) !

Link to comment
Share on other sites

P.P.S. Vad ca al nostru coleg Karpi ti-a raspuns ca la radio Erevan: intii a spus ca e nevoie de mii de watti ca sa amplifici bine o acustica (afirmatie care in sine e demna de radio Erevan), apoi a spus ca nu are rost sa cumperi ceva sub 200-300 watti, apoi a recomandat o serie de ampuri dintre care majoritatea sunt de electrica, unul chiar de bas. Curat murdar :)

Link to comment
Share on other sites

n.gifn.gifPai scrie "instrument" la Input 2... ce-o fi insemnand asta? :)

Asta e un comentariu fara nici un fel de justificare, imi pare rau ca vine din partea dvs.

A se vedea pagina producatorului (link).

O zi buna, :respect:

 

832057.jpg

 

Ca sa nu scrie Auxiliar Input ...si sa fie multumit cumparatorul ca si-a bagat instrumentul in Instrument Input si nu in altceva... de fapt probabil este o intrare ce este legata dupa preampul de microfon , cu sensibilitate mai redusa.

 

Ptr "instrument " nu ai nevoie numai de un Line-In in care sa bagi iesirea de la procesor /preamp de chitara , dar ptr a se folosi fara preamp de obicei au un anumit castig si aceste intrari. Ar trebui sa aiba Zin= minim 1MOhm ...iar ptr piezo ..5-10 MOhm ( ??) ...ce nu cred ca are ..deci esti obligat sa ai un procesor extern de conditionarea sunetului....

 

 

Eu am mixer Alesis mai serios ..pot baga ce vreu eu unde vreau eu ,..cu toate ca nu scrie niciunde "Instrument Input " .

 

Acea statie este o scula PA ptr scoli , biserici, gradinitze unde la serbarile de tot felu se folosesc ..cu succes.

 

 

 

Iata si Specificatiile ELECTROCASNICE date de producator ?:!!!

 

Dimensions: 15" W x 18.5" H x 11" D

 

Weight: 33.8 lbs.

 

 

 

Din care reiese clar ca este ptr chitara electrica si acustica ...dar si ptr IPod

sau mai ales....si se poate monta pe stativ PA ...

 

Absolut no power ..deci nu ai nevoie de power ca sa functioneze .....in deplasare 12 ore.

 

Au uitat sa ne spuna daca este nevoie de CALGON sau nu ?

 

Pot sa pun si eu muzica cu taraful XYZ ca sa auzi cum suna...la Ora 7 PM

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Se poate Karpi. Crede-ma ca am incercat electroacustica pe Alesis-ul asta si suna cum trebuie.

In paralel, am incercat si pe Fenderul meu (care are 200W) si nu suna la fel de bine. Culmea pe electrica are un "clean" de intepenesti.

Din experienta asta am tras concluzia ca amplificatoarele pt. chitara electrica nu sunt chiar ce trebuie pt. electroacustica.

Link to comment
Share on other sites

Se poate Karpi. Crede-ma ca am incercat electroacustica pe Alesis-ul asta si suna cum trebuie.

In paralel, am incercat si pe Fenderul meu (care are 200W) si nu suna la fel de bine. Culmea pe electrica are un "clean" de intepenesti.

Din experienta asta am tras concluzia ca amplificatoarele pt. chitara electrica nu sunt chiar ce trebuie pt. electroacustica.

 

Sigur ca nu ...eu am amplif Acoustic 220 ( vintage) am redus eu bias-ul ca fierbea la aprox 50W "bias " mai ales vara .

Si cum nu cant pe acustica nu avea rost sa consume in gol atata.

 

Acest lucru cu clasa "A" (AB )este necesar ca sa fie in quasy class "A" ptr a reda nedistorsionat semnalele mici captate de microfon sau doza .Ptr adaptarea microfon sau doza piezo mai trebuie un circuit extern .

 

Nu am spus ca nu suna nimic ci ca nu este destul watt-aj ptr cantat ...la acest Alesis nu am aflat puterea...

 

Poate sa aiba putere mare cu tehnologia in comutatie ...dar ar trebui si coloana de difuzoare "line array"

 

cu 4 sau 8 difuri bune de 8" sau 10" ..atunci cu doua asemenea coloane amplificate ai face fata. Fiecare dublare de numar de difuzor aduce +3dB castig.Deci cresterea numarului de difuzoare de la 1 la 8 => +9dB ...fara a creste puterea electrica ...a statiei !!! deci e o treaba ..NU?

 

Plus "line array" are "pierderi mai mici la cresterea distantei fata de difuzor decat un singur dif ce radiaza dintr-o boxa pe stativ Teoretic nu se reduce SPL cu -6dB l afiecare dublare de distanta fata de dif cui doar cu -3dB deoarece paternul de radiatie nu este globular ci cilindric ...bineinteles pe anumite frecvanta fata de lungimea Line Array-ului ...

 

Deja daca pui boxa pe podea ai un castig in joase deoarece radiatia nu mai este in "half space "

" etc etc ..

 

Sa nu uitam ca problema amplificari in putere la instrumentele acustice este asemanatoare ca si in cazul microfonului de voce /..dar in plus mai ai si rezonanta corpului instrumentului ..rezonanta ce este " in the midle" al sunetului ...deci chiar in banda utila => intra in rezonanta+oscilatie sistemul la A=3 din cauza feedback-ului .

 

In trecut se foloseau coloane de voce si statii de voce de banda larga ...sunau mult mai bine ptr trupa in locatii mai mici sau chiar si concerte in sala mai mica.

 

 

 

Este vorba de a utiliza scula pe scena in concert ...chiar si singur este problema...daca mai sunt si alte instrumente este greu sa mai faci sa sune ....etc ..de la caz la caz..

 

gandeste-te ca nu aud bine pe o scena mare cu trupa serioasa o statie de 200W cu 8 difuri ..cu chitara pe distors ..deci putere mare , armonice bogate ce pe undeva trec prin zgomotul de pe scena .

 

O chitara electro acustica ? se aude eventual in pauza intre melodii.

doar sa zumzaie macar ..asa in background merge dar sa canti solo ???

 

Ce discutam noi nu este ptr colegul nostru incepator ...inca nu are el aceste problema ...doar ca sa-l facem sa intelega cum este cu zgomotul.Statie zgomotoasa..etc..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest spaceboy

Wow cate raspunsuri.. :) Multumesc pentru interes si sfaturi.. desi sincer ma cam depasesc tehnic. Cant la chitara acustica de ceva timp, insa nu prea am cantat amplificat si vreau sa incerc ceva. Ar fi mai mult pentru exersat acasa sau pentru reuniuni cu prietenii, si mi-ar placea sa mai aiba un al doilea instrument ca sa pun orga colegului meu. Eventual cu lineout ca sa pot inregistra pe calc testele mele.

Asa ca, ghidandu-ma si dupa linkurile voastre, si dupa nevoile dar si preferintele mele estetice, mi-a facut cu ochiul asta: http://www.senia.ro/sienna65-amplificator-chitara-acustica-kustom-16015-3. Acum, presupun ca pentru ce am eu nevoie are suficienta putere, nu-i asa? Si n-as mai avea nevoie de alt echipament pe langa.. Thanks again!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca e chiar prea multa putere pentru ce ai descris tu, dar nu-i bai. Pentru cintat acasa, principalul atu o sa fie line out-ul pentru inregistrat, daca asta ai de gind. Gasesti pe net manualul daca vrei sa verifici inainte sa cumperi ce alte minuni mai are. E ok si pentru clapa, si pe al meu am amplificat clape si se aud bine - al tau va avea difuzor de 12, deci basul ar trebui sa se auda si mai bine decit la mine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.