www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am mincat *****


Guest leo2pop
 Share

Recommended Posts

Guest leo2pop

Poveste:

Acum un an ... mi sa furat :) un efect de rack Digitech Legend II -o scula la care eu tineam foarte mult [mare parte din clean-urile mele de baza erau acolo!!!]. Vreau sa spun ca era prins in rack cu suruburi. Printre altele mai erau si un Yamaha SPX900, EM1000, Un eq Tehnics 2X33, O statie 2x400W, Un mixer Roland [de rack]..etc [am facut aceasta enumerare ca sa scot in evidenta faptul ca era de furat destul acolo pentru orice alta aplicatie] Ei bine "hotului" i-a trebuit Legend-ul [scula de altfel numai pentru chitara - cu preseturi dedicate] - putea sa ia orice altceva cu care avea ce face. Cred ca l-a atras ca era auriu.

Ce a urmat - politie, amprente, declaratii...ca mai bine te lasi pagubas de toate timpeniile astea - ca parca tu ai fi vinovat... au trecut lunile si mi-am cam luat gindul ca-mi voi mai gasi efectul.

In fine!

...

Ieri am fost in Bucuresti si ... am umblat prin magazine, ca deh...!

Am intrat si intr-un anume magazin pe calea Victoriei [nu spui nume!]...unde ce sa va spun... trona la vedere, drept in ochii mei ... efectul cu pricina! Poate l-ati vazut si voi [cei care ati trecut pe acolo] - ca doar e un magazin tranzitat "la greu". Domnul de acolo a fost destul de surprins de povestea mea - dar se pare ca a fost destul de intelegator [cu toate lamentarile lui ...ca, ce se face el cu paguba... ca de unde stiu eu ca e al meu...etc] ...si ... mi-am primit inapoi Legend-ul.

Prin articolul asta vreau sa-i multumesc domnului de la magazin - si sa fie mai atent alta data, ca se mai poate intimpla si alta data si ...

...

Inca o data:

Multumesc Domnule!

:)

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma bag in seama ca prostul dar...

 

...poate tipul cu pricina, vanzatorul era chiar patronul standului si poate nu a vrut sa aibe probleme ulterior cu politia, garda finainciara ref. la marfa pe care o are in magazin in regim de consignatie si pentru care nu pune prea multe intrebari. Ca s anu mai zic de acte care de regula lipsesc. Alta varianta ar fi ca el, vanzatorul sa fi achizitionat acel efect de rack la un pret de nimic, deci mare paguba nu i-ai facut in skimb el si-a creeat in acest fel o super publicitate. Mai treci pe la el, nu ? :) Alta varianta si ultima, ca nu vreau sa monopolizez topicul cu aberatiile mele si cu teorii conspiationiste, ar fi ca patronul este mana in mana cu hotul sinu vrea sa se puna rau cu el, pt ca deh... ramane fara provider.

 

Oricum, jos palaria si respect lui... sigur pe tine nu te intereseaza ce si cum si de la cine a luat tipul efectul tau. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

StratMan - Multumesc! Da si mie-mi pare rau ca n-am dat de urma hotului ["sa-i dau una'n freza!"] - pina la urma, am ajuns sa ma bucur ca mi-am recuperat efectul.

Catalin S. - ... cita dreptate ai!!! Cam asta-i si scenariul meu...dar, asta e!!! Bine ca mi l-am recuperat. Restul, acum chiar nu mai conteaza.

:)

Link to comment
Share on other sites

Prin 95-96 am imprumutat un bas unei trupe prietene si ca sa fiu sigur ca nu-l vor zgaria m-am dus personal sa-l iau cu ocazia asta vazand si un coincert bunicel. Toate bune si frumoase, se termina cantarea, se pune lumea pe baut la greu si hotaram sa schimbam localul cu altul non stop. Asa ca cei ramasi se suie frumusel intr-un taxi cu subsemnatul in fata pt ca ma angajasem sa-l achit.. Deh... cince sta in fata (de regula) plateste. NUmai ca in loc sa pun basul in portbagaj ii rog pe cei din spate sa-l tina la picioare. Ajungem la destinatie, platesc, aia coboara intre timp, cobor si eu, taxiul pleaca si eu intreb...

 

- Unde mi-e basul... :(

- Pai cum unde este ? Ma intreaba cineva... A ramas in taxi... Hahahaha... B)

- Hahaha ? Voi sunteti nebuni > Basul meu bagamias... :)

 

Si uite cum ne suim din nou in alt taxi si incepem sa-l cautam p-ala prin Bucuresti noaptea in zona Stefan Cel Mare intersectia cu Calea Dorobaniti. L-am gasit ? Nu. Luni de zile am abatut magazinele de instrumente muzicale, consignatii, targuri, talciocuri. Nici pana acum nu am dat de el. Macar sa-l fi vazut la vreo trupa pe vreo scena in concert. Nema taticule. Era un bas Orpheus, micuti, sexy, accesibil, foarte usor de manevrat... In fine, spre deosebire de Leo eu n-am avut norocul asta... :)

 

Mai e o poveste din '93 (si gata, va las) cu o sala de repetitii sparta de unde s-au furat niste kestii inclusiv o chitara pe care cantam si pe care o imprumutasem de la un amic. Nici aia nu s-a gasit. Ulterior am aflat ca l-au prins pe nemernic pt altele si i-au pus in carca si acel furt pe care el l-a dat de gol la Politie la ancheta. A facut vreo 2 ani inchisoare. Cat am platit pt citara aia avand in vedere ca nu lucram, nu aveam salariu si stateam pe banii alor mei... heheheee... Dar las ca a platit si ala destul. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

A doua poveste e "clasica" :) , dar prima e chiar risu/plinsu :) Misto si descrierea ta...parca am refacut/vazut si eu filmul evenimentelor tale triste!!!

E nasol cind se intimpla chestii de astea, dar e bine ca mai avem si simtul umorului.....

....mai avem o speranta! :)

.....................

Macar eu-s fericit, ca mi-am gasit obiectul....dar citi n-or mai fi patit astfel de necazuri?

Link to comment
Share on other sites

Eu si Balzac, povestesc inclusiv cum creste firul ierbii si cate furnici se suie pe el pe parcursul a 3 ore.... :)

 

Si ca tot suntem la acet topic (aporpo, felicitari pentru idee)... sa va mai povestesc ceva dar din alta "zona"... ca tot suntem la Cafenea, nu ? :)

 

Eram mic, iau gasca de la bloc si mergem pe santier. Cel mai mare dintre noi avea 11 ani, restul 10 si 9 ani... in fine... Ne jucam cu teavile cu cornete si uite cum se oftica unul din tabara adversa cand ii zic nush ce kestie. Probabil ca l-am atins cu un cornet si el nu a recunoscut. Pe santier, remember... Dupa ce il acuz eu de diverse kestii trestii... :( vine ala la mine si imi ziceo fraza tipic romaenasca:

 

- Ce ma, esti jmeker ?

- Da ma, sunt jmeker si am si martori ca te-am "luat" cu cornetul !

- Fugi ba d-aici cu marotrii tai...

 

Si ma impinge puternic cu mainile (ca la fotbal, exact... de fapt siti voi)...

Din cauza puterii cu care m-a impins cad pe spate, evident intr-un canal... Da fratilor... norocul meu a fost ca am resuti totusi sa ma prind de ceva, de scara presupun ca nu-mi mai e mintea clara acum, cert este ca nu am cazut cu totul acolo. Mi-adus aminte acum ca m-am lovit rau de tot la barbie, maini, picioare, julituri, etc si boul ala dadea din colt in colt de frica... Bine ca am scapat...

 

Exisa un Dumnezeu sus si vede tot ? Se pare ca da...

 

La vreo 2 saptamani, tot pe acelasi cariter, cu aceeasi gasca, ne plictisim sa tragem cu cornete unii in altii si gasim o lada plina de electrozi cu care muncitorii sudau diverse kestii. Nu mai stiu cine a inceput "joaca de-a aruncatul" cu electrozi numai ca de data asta eram in tabara cu fostul dusman de moarte care ma impinsese de curand in canal. Si uite cum vad venind inspre mine ditamai electrodul, ma feresc (de fapt ma culc pe vine), electrodul trece razand peste capul meu si il loveste pe tipul de mai sus intre oki, atingandu-i corneea... Naspa monent, stiu... :) S-a facut mare tam tam la acea vreme, ca venise mama aluia la usa la noi sa-i zica alor mei ca de ce m-am ferit si ca eu sunt autorul moral al accidentului. In fine, dobitoaza, stiu...

La scurt timp il opereaza pe tip si acesta scapa. ANi de zile dupa acest eveniment, ma-sa mi-a purtat pica pentru ca in mintea ei EU trebuia sa fiu ranitul si nu fi-su. Nu a mai constat ca ala a scapat cu okiul intreg dupa un sir lung de operatii ci altceva. Ma rog.

 

Epilog.

Familia baiatului care a aruncat electrodul s-a mutat la scurt timp din cartier... dupa accident.

Am alfat ca nici macar nu mai erau in oras. De frica raspunderii ? De rusinea vecinilor ? De ce oare nu stiu... Pentru ca ma-sa tot pe mine a dat vina ! B)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Catalin...dar ai "ceva/citeva" "intimplari" la activ... :)

.................................

...si...da, extinderea topicului si la asta se referea: Intimplari din carea am scapat - sau ce mare noroc am avut...etc

Mai bagati!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

shi noi am patzit o faza de-asta cu spartul salii acum vreo 3 ani cred..

aveam o sala ciudata.. un hol inchis la casa de cultura.. usi de fier.. lanturi.. lacate.. greu dare de ajuns.

acolo in sala mai aveam un grilaj dupa care bagam sculele dupa ce cantam

dar intr-o seara ne mananca pe noi sa nu mai bagam toate sculele ca era deja tarziu.. lene pana mea

shi ne bagam chitarile in grilajul ala dar lasam restul afara.. intre ce era pe acolo un rahat de statzi vermona cu o boxa de nici nu mai shtiu cat pe care cantam io parca pe atunci.. care nici macar nu era a noastra, ci a casei de cultura

pana mea.. toate bune shi frumoase.. venim dimineatza.. un geam spart dar nu foarte mare spartura, adica nu incapea nimic pe acolo.. lasat probabil doar de impresie.. firul de la statie rupt, boxa acolo dar statia ioc..

pana mea.. ce drq facem acum.. chemam politzi, administratia casei de cultura..

vreau sa zic ca s-a facut un tambalau de nu se poate.. ne-au blocat sculele acolo.. am vrut sa ii dam in judecata.. multe chestii nashpa..

noroc ca de la cate lacate cumparasem pana atunci (shi fusesera multe) pastrasem chei.. asha am reushit sa intram shi sa ne recuperam sculele..

acum cre' ca shtiu cine a furat-o dar e prea tarziu.. ne-am impacat cu directoarea.. am avut sala shi anul trecut shi acum doi ani .. timpul a vindecat relatzia dar statzia tot nu am gasit-o shi mi-a mai shi ramas un caretofon acolo (pe care mai ascultam muzica shi mai scoteam cate o piesa cand nu aveam ce face)

Link to comment
Share on other sites

Cunosc cateva persoane care au dobandit in mod suspect statii de genul asta dar nu pot da nume pt c anu am dovezi clare. In alta ordine de idei... stiu ca toate casele de cultura erau echipate inca de pe vremea lui Ceausescu cu scule Vermona. Ele au rezistat cam pana dupa mijlocul anilor 90 cand usor-usor (unele) au fost inlocuite de altceva mai performant sau au fost cumparate altele, pt ca cele vechi "se stricasera" intentionat, vandute mai apoi... sau bagate in magazii, ulterior ele pur si simpu volatilizandu-se. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu si Balzac, povestesc inclusiv cum creste firul ierbii si cate furnici se suie pe el pe parcursul a 3 ore.... :)

 

......

 

 

Las' ca si io cand aveam vreo 10-11 ani, tot pe un santier, am cazut de la etajul 2 in beci (deci cam vreo 3 etaje) pe beton ... si am avut doar cateva vanatai si un genunchi deplasat. Somebody up there loves me. :)

Edited by ebola
Link to comment
Share on other sites

Cunosc cateva persoane care au dobandit in mod suspect statii de genul asta dar nu pot da nume pt c anu am dovezi clare. In alta ordine de idei... stiu ca toate casele de cultura erau echipate inca de pe vremea lui Ceausescu cu scule Vermona. Ele au rezistat cam pana dupa mijlocul anilor 90 cand usor-usor (unele) au fost inlocuite de altceva mai performant sau au fost cumparate altele, pt ca cele vechi "se stricasera" intentionat, vandute mai apoi... sau bagate in magazii, ulterior ele pur si simpu volatilizandu-se. :)

 

mai ne-am gandit shi la varianta asta cu "casa de cultura nu e acasa".. ca prea suspecta a fost disparitzia shi acum daca stau bine sa ma gandesc la fel shi impacarea.. ambele atat de brushteeee.... :)

dar.. ma rog.. a trecut! duca-se cu noaptea! ca numai de probleme de-astea nu avem nevoie noi..

Link to comment
Share on other sites

Catalin...dar ai "ceva/citeva" "intimplari" la activ... :)

.................................

...si...da, extinderea topicului si la asta se referea: Intimplari din carea am scapat - sau ce mare noroc am avut...etc

Mai bagati!!!

:)

 

Sa va povestesc cum am cazut din tren la Brasov in 95 - 96 ? :)

Link to comment
Share on other sites

Dap, din pacate... :)

Sau din fericire... ? :)

 

O sa va povestesc si faza cu trenul si faza cu chitara de la cota 2000 Sinaia care chitara a "zburat" pur si simplu pe zapada cateva sute de metri (in jos evident) ca io eram rupt... Asa... si i-am dat drumul la vale... pe sub teleferic ca sa ajunga prima...

Am ceva treaba acum (sunt la my jopb si deh...). Dar daca exista doritori de povesti d-astea, incrieti-va aici... B)

Oricum astea s-au i ntamplat de regula in anii 90 cand eram mai dus cu pluta, nu ca mi-am revenit acum, dar la varsta asta ma gandesc de 2 ori inainte si apoi dau foc la chitara electrica... Stati ca asta e alta poveste ! :) Scuze... ;)

 

Revin, am zis, acum am treaba.... :(

Link to comment
Share on other sites

salut

primul meu multi effect floor unit l-am "cumparat" de pe E-bay. Am intrat sa vad asa niste procesoare sa-mi clatesc ochii. aveam un amarat de Od2 si flangel de la Mxr si am dat de un DOD GS30 proaspat aparut. nu erau de abia aparuse Rp21 si GS30 era la jumatate de pret fatza de Rp21. am licitat si eu 19.50 $ si am iesit ca s-a terminat ora de net.

Surpriza !!!!!!!!!!!

Am castigat licitatia. Din cauza regurilor de pe e-bay vanzatorul nu putea sa-si retraga marfa si asa l-am rugat pe fratemeu (proaspat ajuns in state 1 saptamana) sa-l plateasaca s-a cam sucit tipu dar pana la urma l-a dat i-am dat 30 sa nu zica ca sunt fatza palida!!!

si asa m-am ales cu DOD GS30

Edited by cpaulro
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Sa va povestesc cum am cazut din tren la Brasov in 95 - 96 ? :(

...e din ce in ce mai interesant...sintem numai ochi... :):):)

Link to comment
Share on other sites

Ok, se are ca m-am mai eliberat un pic.

 

Povestea Trenului

 

Intro

 

Aveam o cantare in Brasov. O parte din trupa pleaca cu un microbuz inchiriat special pentru noi iar eu cu inca un coleg preferam sa mai stam un pic sa mancam ceva. Oricum nu ne astepta nimeni acasa pentru ca eram cazati in Sinaia si de acolo a doua zi trebuia sa mergem la Bran pt alta cantare. Buuunnn... Dupa ce ne plictisim noi de mancat ne indrptam frumusel spre gara unde logic, ne interesam ce tren avem spre Sinaia.

 

Cap. 1

 

La ghiseu ni se spune ca acum este un trn care tocmai pleaca.

- Luati-va repede bilet . Trenul e la linia 12 sau 14... (oricum, trebuia sa trecem prin pasaj, deci cale lunga)...

Luam belete... Casiera:

- Grabiti-va un pic, pleaca intr-un minut !

- Offf, ok, bineeee... Trenuuu baaaaaaa... ! ;)

 

Cap. 2

 

Ok, ne uitam in "zare" si vedem un tren care tocmai pleca... :) Eh, o fi altul mah, n-are cum sa fie al nostru, doar nu ne mai vindea proasta aia bilete... ne-am zis aproape in cor... Dar hai totusi s-o luam la fuga, mai stii ca nu e trenul nostru ? Colegul de trupa mai inalte decat mine, automat cracii mai lungi - fuga iepureasca... Io in urma lui. Deja ma lasase mult in spate... Cand am vazut ca mai tre sa urc si scarile pt a ajunge la peron si cum abia "consumasem" juma de pachet de tigari dupa ce am mancat, am lasat-o mai moale.

 

Cap. 3

 

Pe peron... trenul. Exact, ce credeati ? ;) Dar ce tren nenica, ce vitea avea, ziceai ca e un Intercity care trece in viteza printr-o halta. Colegul sare in tren (era personal la nivel cu peronul, stiti voi)... io nu sar ci astept "intrarea" urmatoare... Dau sa ma sui, ma loveste bara de care te prinzi sa te urci in tren, m-am dezechilibrat dar nu am cazut, tosusi am avut inspuratia sa "arunc" chitara inauntru... Ok, mi-am zis, mai am un vagon si gata... Deja trenul avea ceva viteza...

 

Cap. 4

 

In loc sa fug in sensul lui de mers, sar ca boul dar cu intarziere... Normal ca nu nimeresc calea de acces decat cu un picior iar trenul ma izbeste cu putere si ma arunca sub el... Exact. Eram cu un picior pe peron si cu celelalt pe lemnele pe care sunt puse sinele. In acel moment din cauza impacutlui m-am imaginat cu picioarle taiate si in cosciug cu bociaotarele din familie langa mine. Ganditit-va vcca simtam vibratille rotilor / trnului de la picioare si pana in creier... Cred ca am stat cateva secunde la pamant dupa care m-am ridicat in fund si m-am uitat cum se duce trenul... Lumea tipase ca la urs iar mai apoi se facuse linite:

 

- Hai ma ca n-a patit nik... zicea unul de pe peron...

- Zielele trecute l-a taiat pe unul in doua exact in acleasi loc, imi spunea un mecanic ce verfica rotile cu un ciocan...

 

Sfarsit... part. 1

 

Trag linie si adun...

Blugii rupti in vreo 2 locuri. Bluza cu maneca lunga pe care dadusem o groaza de bani rupta in cot. Ma dureau toate oasele dar nu mai conta... Important era ca traiam si eram intreg. Faza care m-a socat la alte cateva secunde dupa caderea mea din tren a fost ca un om de bine vazand ca nu sunt langa chitara a luat-o frumusel si a aruncat-o. N-a suferit mari pagube pentru ca a cazut pe pamant. Dar imaginati-va cum se vede o mana iesind din tren care mana tinea o chitara si care pur si simplu ii da drumul... Nu era colegul meu de trupa, remember, ala se suise cun un vago mai devreme... ci un binevoitor... :)

M-am dus sa recuperez chitara, abia mergeam dar repet, traiam... Intru din nou in pasaj si ma indrept spre bufetul garii unde dau pe gat niste alcool. Cred ca era vodca. Un aruolac vine la mine si imi ureaza numai kestii de bine mie si familiei mele. Ii dau bani. Consider ca mi-am facut pomana in felul asta./

-Ia frate si fa ce vrei cu ei dar nu te sui niciodata in tren in timp ce acesta se deplaseaza indiferent ce viteza o avea el.

Se uita puiul de cioroi la mine mirat... SI da din cap afirmativ dupa care pleaca razand povestindu-le amicilor lui ce am patit sau ce si-a imaginat el ca am patit. Vreo ora pana la urmatorul tren ma aratu toti aurolacii cu degetul prin gara. Mie nu-mi pasa ca eram in centrul atentie... Traiam. Asta era important.

 

Sfarsit... part. 2 sau Punctul terminus...

 

Ajung in Sinaia. Trec pe la farmacie si cumpar spary Bioxiteracor cu care te dai pe rani sa se inchida rapid. Acum nu se mai gaseste d-ala. In fine. Intru in hotel si toata trupa ce sa faca ? Misto de mine, logic.

- Hai ma, sa vad vad.. care ai curaj sa faci ce am facut io ? :)

- Du-te ba d-aici... Nu cumva te-a facut ma-ta cu un cascador ? Sau lucreaza tac-tu la Buftea si nu ne-ai

spus si noua ? :o

 

Altul in ison cu ceilalti:

- Chiar asa ba, nu ne baga si pe noi intr-un film ??? Muahahaha... ;)

***************************************************************

 

Daca vreti sa va imaginati putin atmosfera de dupa accident din camera cu trupa mea... uitatti-va va rog la reclamele la coniacul Unirea cu Dorel & Co... Dar cand ma gandesc la ultima reclama, (aia cu sobolanul si cu Dorel din a carui baraca iese dimineata o blonda sexy... iar restul au dormit in basculanta...) incep parca sa ma simt bine, nu ? :(

***************************************************************

P.S. Imi cer scuze daca nu am fost prea coerent si daca pe alocuri am mai mancat o litera-doua sau daca am inceput propozitia la timpul trecut si am terminat-o la prezent sau viitor... dar asta e farmecul. Am vorbit liber fara sa ma gandesc prea mult, am incercat sa relatez exact ce s-a intamplat cu toate ca de atunci au trecut vreo 10 ani. B)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Cunosc cateva persoane care au dobandit in mod suspect statii de genul asta dar nu pot da nume pt c anu am dovezi clare. In alta ordine de idei... stiu ca toate casele de cultura erau echipate inca de pe vremea lui Ceausescu cu scule Vermona. Ele au rezistat cam pana dupa mijlocul anilor 90 cand usor-usor (unele) au fost inlocuite de altceva mai performant sau au fost cumparate altele, pt ca cele vechi "se stricasera" intentionat, vandute mai apoi... sau bagate in magazii, ulterior ele pur si simpu volatilizandu-se. :)

:) acum stiu de unde proveine chestia asta:

(chill mihai, n-am venit io in tulcea sa dau spargere la casa de cultura, asta provine de la casa de cultura din cta :) ...chestia e ca noi am intrat in posesia ei prin intermendiul unor prieteni care, cand au schimbat sala de repetitii, s-au gandit sa plece si cu sculele "din dotare", care sala de repetitii - casa de cultura)

 

check it:

post-87-1150447854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salut

primul meu multi effect floor unit l-am "cumparat" de pe E-bay. Am intrat sa vad asa niste procesoare sa-mi clatesc ochii. aveam un amarat de Od2 si flangel de la Mxr si am dat de un DOD GS30 proaspat aparut. nu erau de abia aparuse Rp21 si GS30 era la jumatate de pret fatza de Rp21. am licitat si eu 19.50 $ si am iesit ca s-a terminat ora de net.

Surpriza !!!!!!!!!!!

Am castigat licitatia. Din cauza regurilor de pe e-bay vanzatorul nu putea sa-si retraga marfa si asa l-am rugat pe fratemeu (proaspat ajuns in state 1 saptamana) sa-l plateasaca s-a cam sucit tipu dar pana la urma l-a dat i-am dat 30 sa nu zica ca sunt fatza palida!!!

si asa m-am ales cu DOD GS30

 

 

bai omule.. uite ce patzesc..

ma iau dupa tine shi imi fac cont pe e-bay.. licitez shi io la o prostie de chitara de prin china shi ma trezesc ca termenul expira peste vreo 6 ore shi io nush cum sa o platesc.. chestia e ca ma coste vreo 0.99 de lire.. dar tot nu shtiu sa o platesc shi nici cum o sa ajunga la mine.. ca e un rahat de chitara care arata bine (cam ca un epiphone model de-ala ascutzit inspre grif nu ca la gibson normal) dar nimeni nu a licitat la ea..

 

 

aici am deviat de la subiect.. dar sorry .. chiar nu shtiu ce sa fac.. poate ma ajutatzi.. daca e nevoie deschidem un alt topic.. pls... :)

 

 

 

later edit: bai uite am pus poze cu chitara

post-1429-1150456275_thumb.jpg

post-1429-1150456361_thumb.jpg

Edited by rebiga mihai
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

P.S. Imi cer scuze daca nu am fost prea coerent si daca pe alocuri am mai mancat o litera-doua sau daca am inceput propozitia la timpul trecut si am terminat-o la prezent sau viitor... dar asta e farmecul. Am vorbit liber fara sa ma gandesc prea mult, am incercat sa relatez exact ce s-a intamplat cu toate ca de atunci au trecut vreo 10 ani. :(

N-ai de ce - e foarte misto!

Eu ma bucur ca mai citesc si eu in limba romana pe forum - caci [fara suparare] nu stiu de ce o fi asa greu sa scriem cuvintele intregi, sa punem semne de punctuatie, sa lasam o pauza intre semne si urmatorul cuvint, sa facem alineate, sa scriem cu litera mare inceputul de propozitie... etc. [chestiuni elementare de ABC]

As intelege daca ar fi ceva contra cronometru ca pe "messenger" de exemplu [cu toate ca nici acolo nu e scuzabil - ci doar admisibil] - dar nu ne grabeste dom'le nimeni!!!

Stiu ca "o sa mi-o iau" [asa se spune, nu?] cu acest articol, dar cred ca si asta caracterizeaza omul si cam iti dai seama cu cine vorbesti - poate cu mici exceptii.

Nu fac parte din gasca "Pruteanu", dar consider ca putin respect fata de limba noastra ar merita sa avem...si pina la urma e o problema de "self respect"!

E limba noastra fratilor!!!!

Alta nu avem!!

Nu o mai macelariti asa fara sens!

:)

asta e d pus la rubrik d c o kut cu luminarea pentru off topic,si nu la am minkt kakat cind eram mic,sau ceva de genu

:)

......................

Mai baga Catalin!

:)

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

bai omule.. uite ce patzesc..

ma iau dupa tine shi imi fac cont pe e-bay.. licitez shi io la o prostie de chitara de prin china shi ma trezesc ca termenul expira peste vreo 6 ore shi io nush cum sa o platesc.. chestia e ca ma coste vreo 0.99 de lire.. dar tot nu shtiu sa o platesc shi nici cum o sa ajunga la mine.. ca e un rahat de chitara care arata bine (cam ca un epiphone model de-ala ascutzit inspre grif nu ca la gibson normal) dar nimeni nu a licitat la ea..

aici am deviat de la subiect.. dar sorry .. chiar nu shtiu ce sa fac.. poate ma ajutatzi.. daca e nevoie deschidem un alt topic.. pls... :(

later edit: bai uite am pus poze cu chitara

Tati cat e transportu . Te mananca aia! E vreo cateva sute!!! de lire!

 

N-ai de ce - e foarte misto!

Eu ma bucur ca mai citesc si eu in limba romana pe forum - caci [fara suparare] nu stiu de ce o fi asa greu sa scriem cuvintele intregi, sa punem semne de punctuatie, sa lasam o pauza intre semne si urmatorul cuvint, sa facem alineate, sa scriem cu litera mare inceputul de propozitie... etc. [chestiuni elementare de ABC]

As intelege daca ar fi ceva contra cronometru ca pe "messenger" de exemplu [cu toate ca nici acolo nu e scuzabil - ci doar admisibil] - dar nu ne grabeste dom'le nimeni!!!

Stiu ca "o sa mi-o iau" [asa se spune, nu?] cu acest articol, dar cred ca si asta caracterizeaza omul si cam iti dai seama cu cine vorbesti - poate cu mici exceptii.

Nu fac parte din gasca "Pruteanu", dar consider ca putin respect fata de limba noastra ar merita sa avem...si pina la urma e o problema de "self respect"!

E limba noastra fratilor!!!!

Alta nu avem!!

Nu o mai macelariti asa fara sens!

:)

asta e d pus la rubrik d c o kut cu luminarea pentru off topic,si nu la am minkt kakat cind eram mic,sau ceva de genu

:)

......................

Mai baga Catalin!

:)

Foarte adevarat. Eu nu am rabdare sa citesc atunci cand poporu scrie cu excesiv de multe "kestii".

Link to comment
Share on other sites

Tati cat e transportu . Te mananca aia! E vreo cateva sute!!! de lire!

Foarte adevarat. Eu nu am rabdare sa citesc atunci cand poporu scrie cu excesiv de multe "kestii".

scria ca vreo 200 de lire

bai totushi chestia e ca tipul nu mi-a raspuns la mesaj..

io i-am trimis un mail in care ii spuneam sa nu trimita chitara pentru ca nu am bani de transport shi el nu mi-a raspuns..

acum chestia e ca nici lui nu cred ca ii convine sa vanda o chitara care sincer arata binishor cu doar o lira.. poate scap!!

Edited by rebiga mihai
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.