www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum cumpar, ce sa cer ?


Guest deadlok
 Share

Recommended Posts

Guest deadlok

In primul rand salutare tuturor!

Sunt incepator, am vreo 7-8 milioane de cheltuit pe o chitara electrica si, citind ceva reviews pe forum, m-am hotarat sa iau o chitara Grosmann Strat with "a little extra", in limita sumei disponibile. Chitara standard costa 550 RON, asa ca imi mai raman sa zicem 250 RON pentru un pic de customizare.

 

Acum urmeaza seria de intrebari :

 

1) Ce ma sfatuiti sa modific la chitara standard in limita celor 250 RON ? (alte doze, etc.) ; de mentionat ca vreau sa fie cat mai versatila, in sensul ca as vrea sa sune bine si daca interpretez blues, si daca bag un riff mai agresiv.

 

2) Cei de la Grosmann accepta sa faca astfel de customizari ?

 

3) Aveti idee cum cumpar de la ei ? Geografic vorbind, eu pendulez lunar intre Bucuresti si Cernavoda, si as vrea sa stiu daca pot cumpara direct din Bucuresti, sa o vad si eu nitel, sa o probez (ma rog, atat cat ma taie capul :) ).

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

1. doza

2. da

3. are magazin

.......................

4. bafta :)

 

OK, multumesc pentru raspunsul rapid. Insist un pic pentru ceva mai multe detalii :

 

1. chitara standard vine cu 3 doze : 2 single si un humbucker. In principiu nu ma tin deocamdata banii sa le schimb pe toate. Pe care ar trebui sa o schimb prima pentru a obtine versatilitate cat mai mare, si cu ce alt model sa o schimb ?

 

3. Unde este magazinul ? Pe site-ul lor spun foarte vag unde este (str.Drobeta nr.19 (eminescu la Peco)); cum ajung din Militari sau de la Piata Unirii acolo ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

1. Schimba humbucker-ul sau neck-ul, depinde ce vrei sa canti; in principiu humbucker-ul.

 

3. Din Piata Romana, cu troleibuzul 79.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

1. Schimba humbucker-ul sau neck-ul, depinde ce vrei sa canti; in principiu humbucker-ul.

 

3. Din Piata Romana, cu troleibuzul 79.

 

1. Cu ce ? Recomanda-mi te rog un model de humbucker care se incadreaza in amaratii aia de 250 RON, si pe care il au la Grosmann;

 

3. Cate statii sa merg / unde cobor ?

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

1. Cu ce ? Recomanda-mi te rog un model de humbucker care se incadreaza in amaratii aia de 250 RON, si pe care il au la Grosmann;

avand in vedere ca instrumentul pe care-l vizezi este alder cu grif maple (asa scrie pe site :) ) eu unul ti-as recomanda sa pui o doza Seymour Duncan JB SH4 (pentru un sunet rotund dar cu c0aie in acelasi timp). Daca vrei un sunet mai intzepat (cu medii si inalte mult mai prezente) du-te spre Seymour Duncan SH 5, SH6 sau mai sus. But definitely Seymour Duncan :)

Si banii ar trebui sa-ti ajunga, pentru ca teoretic ar trebui sa scada doza standard si sa-ti adauge SD-ul.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Malex, tot respectul. :)

 

In fine, mai ramane o problema : de la Romana, troleu 79... In ce directie, cate statii, cam pe unde e magazinul ? Tx.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Ma rog, oricum nu mai conteaza - omul voia sa ma convinga ca are chitara mai buna si sa mi-o vanda pe a lui, dar faptul e consumat. Am cumparat de la Grosmann sambata si suna f bine. De 3 zile induc dureri de cap vecinilor mei iubitori de manele. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Am o presimtire ca e sunburst :)

 

Sunburst este. :)

Erai pe acolo ?

 

PS : Poze o sa pun, dar deocamdata sunt vai de steaua mea, n-am nici aparat foto.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

sa o canti sanatos..si sa faci eventual un review :)

si ce doza ti-ai pus pe ea pana la urma?

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest deadlok

Pana acum ar fi doar o mica problema cu chitara (o problema non-tehnica) : nu mi s-a dat nici un fel de garantie / hartie / bon cu ea. O fi bine, o fi rau ? O fi ca am fata de fraier si ca am spus ca sunt incepator ? Ce e drept nici eu n-am intrebat de de-astea, eram prea entuziasmat de chitara; sper sa nu am nevoie prea curand de service...

 

PS: pun poze cu chitara seara asta

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Pana acum ar fi doar o mica problema cu chitara (o problema non-tehnica) : nu mi s-a dat nici un fel de garantie / hartie / bon cu ea. O fi bine, o fi rau ? O fi ca am fata de fraier si ca am spus ca sunt incepator ? Ce e drept nici eu n-am intrebat de de-astea, eram prea entuziasmat de chitara; sper sa nu am nevoie prea curand de service...

 

PS: pun poze cu chitara seara asta

 

Hoooooooooooooopaaaaaaaaaaaaa..... :)

Ia sa vedem scuzele vanzatorului acuma :)

Link to comment
Share on other sites

Pana acum ar fi doar o mica problema cu chitara (o problema non-tehnica) : nu mi s-a dat nici un fel de garantie / hartie / bon cu ea. O fi bine, o fi rau ? O fi ca am fata de fraier si ca am spus ca sunt incepator ? Ce e drept nici eu n-am intrebat de de-astea, eram prea entuziasmat de chitara; sper sa nu am nevoie prea curand de service...

I-auzi, domnu' Cristi! Nu i-ai dat bon si garantie baiatului....Nu-i frumos, mai ales din partea unui comerciant serios si care tine la legile tarii. :)

@deadlock: nu te speria, daca pateste ceva cred ca se rezolva si fara hartoage. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Pai probabil ca se rezolva; pe ea scrie Grosmann. Pana una alta nu am ce reprosa chitarii : suna si arata bine, cel putin pentru nivelul meu. Faza e ca mi-a picat fisa cam lent legat de garantie, nu stiu de ce traiam cu impresia ca nu prea are ce sa se strice la o chitara electrica. Dar tot citind ici-colo, m-a apucat asa, o neliniste :)

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Iete poze cu chitara; doza din bridge e pana la urma un Jackson de la Baumwolle; n-am avut bani de SH4 JB, poate prin iarna...

post-2150-1152805098_thumb.jpg

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest nigahru

si cu doza care era inainte cum suna?

ma intereseaza si pe mine o astfel de chitara

si nu stiu ce sa aleg intre strat si fat strat... imi place culoarea la strat(natural) dar cred ca e mai bun fatstrat-ul(nu vreau sa cant chestii heavy, dar daca e buna ar trebui sa mearga asa si asa, nu?)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.