www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor achizitionare chitara electrica


Guest Ildest
 Share

Recommended Posts

Guest Ildest

Imi primul rand imi pare rau ca nu pun acesta intrebare in topicul dedicat , dar dupa ce am citit ceva din el nu prea am inteles nimic deoarece se amesteca posturile.

Si uitati care este dilema mea , cant la chitara de aproape 5 ani: 2 ani pe clasica, 3 ani pe Iris(din care unul in paralel cu clasica) si un an de inactivitate(spre rusinea mea), acum am facut in fine rost de niste bani cu care sa imi pot cumpara niste scule mai klumea. Momentan doresc sa cumpar doar o chitara restul urmand in timp(adica un head si un cabinet peavey)

Dar sa revenim : am 18 mil pe care pot sa ii dau pe o chitara(mai mult nu) eu m-am gandit la un Jackson DX10D.

Voi ce credeti? ce alte optiuni as mai avea de banii astia(desi nu as dori ceva sh)

Stilul de muzica este death metal , metal sau mai bine sa va zic ceva trupe : Metallica(cu asta am inceput de cand eram copil), Agathodaimon, Ancient Ceremony, Ancient, Apocalyptica(tipi astia sunt niste genii),Arch Enemy, Dark Tranquility(mai mult albumul Mind's I), Dimmu Borgir, God Dethroned, Graveworm, Haggard,Hypocrisy,Rotting Christ, Soilwork, The Project Hate,Therion .. cam atat de fapt am cam pus un sfert de playlist aici :) acu mi-am dat seama :)

Astept cu nerabdare sugestiile voastre.

A si daca se poate sa le pot gasi in Buc ca nu prea am timp de umblat tara cu atat mai putin de mers inafara ptr scule.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Imi primul rand imi pare rau ca nu pun acesta intrebare in topicul dedicat , dar dupa ce am citit ceva din el nu prea am inteles nimic deoarece se amesteca posturile.

Si uitati care este dilema mea , cant la chitara de aproape 5 ani: 2 ani pe clasica, 3 ani pe Iris(din care unul in paralel cu clasica) si un an de inactivitate(spre rusinea mea), acum am facut in fine rost de niste bani cu care sa imi pot cumpara niste scule mai klumea. Momentan doresc sa cumpar doar o chitara restul urmand in timp(adica un head si un cabinet peavey)

Dar sa revenim : am 18 mil pe care pot sa ii dau pe o chitara(mai mult nu) eu m-am gandit la un Jackson DX10D.

Voi ce credeti? ce alte optiuni as mai avea de banii astia(desi nu as dori ceva sh)

Stilul de muzica este death metal , metal sau mai bine sa va zic ceva trupe : Metallica(cu asta am inceput de cand eram copil), Agathodaimon, Ancient Ceremony, Ancient, Apocalyptica(tipi astia sunt niste genii),Arch Enemy, Dark Tranquility(mai mult albumul Mind's I), Dimmu Borgir, God Dethroned, Graveworm, Haggard,Hypocrisy,Rotting Christ, Soilwork, The Project Hate,Therion .. cam atat de fapt am cam pus un sfert de playlist aici :) acu mi-am dat seama :)

Astept cu nerabdare sugestiile voastre.

A si daca se poate sa le pot gasi in Buc ca nu prea am timp de umblat tara cu atat mai putin de mers inafara ptr scule.

incearca un grossman ca la chitarile mai de rock usor is buni dute la magazin si incearcale pe alea mai agresive ..... si vezi dac iti place sunetul ...nu cred ca poti sa-ti iei o chitara asa pe calculator decat daca iti iei o chitara identica cu cea a artistului tau preferat dute la grossman si incearca tot ce are humbucker(sau cum s-o scrie :) ) daca nu-ti place nimic mergi la muzica si vezi acolo

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

Ai putea incerca si Jackson DK2, in ideea ca poate vei simti si nevoia unei doze single coil, pe partile de clean. Mai poti incerca si un Ibanez RG370DXBK ( http://www.thomann.de/thoiw2_ibanez_rg370dxbk_prodinfo.html ) in plaja asta de preturi, dar nu stiu exact unde poti gasi Ibanez-uri noi in Bucuresti. Important e sa le incerci si sa vezi care ti se potriveste cel mai bine.

Edited by Zoltano
Link to comment
Share on other sites

Epiphone les paul Gothic

este o chitara care musca mai tare decat orice Jackson sub 1000 de euro

Am adus una pentru un user de pe acest forum,daca te intereseaza pot sa aranjez sa o asculti

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Din pacate atat DK2 cat si DXMG-ul ies putin cam mult din pret (DK2 de la 23 sai DXMG de la 22). Oricum diferente sunt decat la doze. Sincer Ibanezul parea destul de atractiv (apropo se gasesc la mcmusic, acolo unde se vand si ampuri Marshall, Peavey, Vox si mult mai multe) datorita dozelor HSH care il fceau destul de versatil, dar un prieten a avut probleme marei cu el(ca e facut in Korea .. si mi-a spus sa nu cumpar niciodata Ibanezuri ieftine)

Iar cat despre DK2 sau DXMG .. diferenta de pret cred ca este la doze(la DX10 sunt duncan designed iar la astea sunt the real thing) dar oricum dupa ce vom intra in UE( :):):)B):( ) poate voi face si eu o vacanta pe afara si imi voi lua niste EMG-uri 85-81

Oricum cand ma voi duce sa cumpar voi incerca cat mai multe.

 

P.S din cate am vazut pe site la jackson DKMG(si tot ce tine de seria asta) vine echipata cu doze EMG 85-81 ... dar pe site la proguitar zic ca au HZ sau TurboChragere ... trebuie vazut la fata locului.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Pentru genu' ala, am vazut in Senia un BCRich bich NJ negru cu binding alb ... *drool * 14.5 mil plus 2.5 mil case'u (parca) ... oricum *drool* :)

 

A ... si un epi goth .... iarasi ... *drool*

 

P.S.

 

[...] dar un prieten a avut probleme marei cu el(ca e facut in Korea .. si mi-a spus sa nu cumpar niciodata Ibanezuri ieftine) [...]

 

Are dreptate :)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt userul de care zice Midnightrider, cu Epiphone LP Studio Gothic.

 

Am stat aproape 3 luni pana mi-am ales chitara, am avut si un Jackson PS4 facut in Japonia si pot spune cu mana pe inima ca pentru Death Metal cel putin (si eu ascult cam aceleasi lucruri, daca nu chiar si mai rau :)) Epiphone-ul asta e chitara perfecta. Are un sustain la care Jacksonul doar poate visa (din cauza grifului incleiat si a bridge-ului fix), iar din cauza lemnului (mahon, si griful si corpul) sunetul e plin de basi si medii, spre diferenta de Jackson care scoate inalte bine definite. Sunetul e compact si plin, iar pe clean are sunetul inconfundabil de Gibson.

 

Dozele sunt ok, n-au un output atat de mare ca un Invader sau niste doze active, dar mai mare decat Duncan-ul Designed. Chitara ti-o alege Midnightrider, asa ca nu poti avea suprize decat placute.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Da de ce ai schimbat jacksonu cu epi?

 

PS. cum am mai zis dozele vor fi schimbate in cele din urma. PE mine ma intereseaza foarte mult griful si tot ce tine de grif(si implictit finisajul acestuia)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Jackson-ul l-a luat celelalt chitarist al nostru, deci nu l-am instrainat :). Jacksonul asta are un grif slim, ceea ce il face potrivit pentru soloistica, dar reduce din sunet. Eu fac rythm si voiam un sunet cat mai plin.

 

Griful la epi e la fel de ingust ca la Jackson, 22 freets fata de 24 Jacksonul, si putin mai gros, deci...cu ce sa compar...un pic mai subtire decat la un stratocaster dar nu atat de subtire ca cel slim de la Jackson. Mie mi se pare ca sta pur si simplu bine in mana. Intra pe thomann.de ca modelul asta are o poza 3-dimensionala destul de mare, o invarti cum vrei.

Link to comment
Share on other sites

gasasti pe forum o chitara excelenta care nu se compara cu nimic din ce nu e facut in state, ba chiar si cu instrumente facute in state, deci implicit pana la un prag suficient de ridicat de pret, si anume peavey wolfgang. are doze custom, foarte hot. asta este un minus, singurul , pt chitara asta, ca nu e tare versatila.dar ce stie face perfect

are si d tuna, o chestie foarte folositoare pt cantat in drop d sau whatever, cred ca pt voi astia cu muzici din astea un d tuna is a must have :) . de asemenea este un jackson dxmg care la pretul ala iarasi e o afacere.

think about it, daca e sh nu inseamna ca e proasta

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Din pacate atat DK2 cat si DXMG-ul ies putin cam mult din pret (DK2 de la 23 sai DXMG de la 22).

Mai .. vezi ca vinde careva Jackson DXMG aproape noua si in stare perfecta cu 14 mil jumate !!!!

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4715&st=30

 

 

Chitara este excelenta pentru ce vrei tu sa canti, si arata bestial. Si la pretul asta nu gasesti nimic mai bun ca asta, nici nou nici second.

Daca stiam ca o sa ajunga la pretul asta, i-o cumparam eu.

A... si nu cred ca e nevoie sa schimbi dozele. EMG-HZ sunt doze foarte bune.

Si eu cant tot din astea ca tine si ti-o recomand calduros. :)

 

Eu zic ca merita sa vorbesti cu omul si s-o incerci.

Vezi ca omu` a dat id-ul de messenger si nr de telefon.

Link to comment
Share on other sites

Se baga si omul cu DXMG-ul in discutie..... :)

Am citit pe aici diferite....si nu inteleg de ce nu mai contactat inca :) . Chitara intradevar nu o iei de pe raftul unui magazin dar gandeste-te ca eu nu o de nici macar 1 an de zile. Mi-am cumparat-o pt ca la momentul acela nu stiam pe nimeni care sa aduca les paul care imi doresc de multi ani si decat sa bage ai mei banii in alte prostii am decis momentan sa ma rezum la un jackson mai bunicel. Dxmg -ul nu il aveau la ora aceea in stoc la proguitar si pt ca patronul pro guitar imi este prieten mi-a adus chitara direct din depozit. Nu are nici cel mai mic defect si am cantat cu el in vreo 6-7 concerte....in rest cu chitara de repetitie. Deci chitara este f bine ingrijita, floydul nici macar nu l-am folosit si pretul nu este 14 500 trebuia sa io dau cuiva care imi oferise atat ( 14 mai precis) dar inca nu se stie....eu am coborat pana la 15. Dozele intradevar sunt hz aia de pe neck suna fff bine si daca pe bridge cu restul de 3 mil cat ai mai avea tu ii bagi intro doza puternica de bridge te-ai ales cu o mare chitara.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a nu deschide un topic nou:

Sunt interesat sa iau si eu o electrica. Cineva mi-a oferit un Jackson Performer Special 4, cu 2 humbuckers si 1 single coil, cordar Floyd Rose, iar electronica cica originala Jackson. Omul pare serios, dar eu sunt NUL ABSOLUT la tot ce inseamna chitara electrica (mai putin la ascultatul muzicii... :) )si as avea nevoie de un sfat. Pretul e pe la 150 euro. Face?

Multumesc.

 

P.S. Am uitat sa adaug ca vanzatorul a cantat-o in niste concerte.

Edited by B-A-C-H
Link to comment
Share on other sites

du-te cu cineva care se pricepe sa o evalueze in privinta gatului.

daca chitara are gatul drept, nu e crapat, la fel si corpul , desi aici nu e asa mare problema daca e lovit,

atunci faci o afacere foarte buna.sa se uite si la floyd. chiar daca electronica e originala jackson, adica doze nu tare bune,dar nici rele,ca de altfel la orice chitara pana la un anumit pretz, cu mult mai mare decat 150 e, e super ok la pretul asta.

e made in japan.

 

acum am vazut ... zici ca e performer special 4. eu nu stiu de asta, stiu doar ca performer 4 are doar 2 humbuckere. ai grija , la seria performer scrie pe grif jackson si performer, fara nici un numar si fara special

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Hmm vad ca toata lumea isi vinde jacksonurile astea mai ieftine(sub 30mil). :)

 

Ai inteles gresit, nu o vand, e ca si cum as face schimb, chestie de design, mai mult imi place cum arata DXMG-ul, de sunat cred ca suna la fel de bine. Si daca o s-o vand vreo data tot un Jackson o sa-mi iau(si evivent tot sub 30 mil :) ) aka DXMG sau DKMG. :) DK2-ul e mai versatila in sound configuratie H-S-S, dar eu n-am nevoie de versatilitate, mi-ar ajunge un singur humbucker in bridge. :(

Link to comment
Share on other sites

scuze ca ma bag,dar omu da Jacksonu ca sa isi ia EPIPHONE :):):)

 

 

ASA SI ?

 

Nu ai cum sa compari cele 2 chitare!! E ca si cum ai compara un Nissan Micra cu un Range Rover ... fac parte din categorii diferite si au si intrebuintari diferite. Fiecare e pe felia ei. Asta nu inseamna ca EPIPHONE e mai tare ca JACKSON... totul depinde de ce vrea omul sa cante, in cazul de fata se face o comparatie intre o chitara de shredding si una de ritm!

 

O zi buna,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

ASA SI ?

 

Nu ai cum sa compari cele 2 chitare!! E ca si cum ai compara un Nissan Micra cu un Range Rover ... fac parte din categorii diferite si au si intrebuintari diferite. Fiecare e pe felia ei. Asta nu inseamna ca EPIPHONE e mai tare ca JACKSON... totul depinde de ce vrea omul sa cante, in cazul de fata se face o comparatie intre o chitara de shredding si una de ritm!

 

O zi buna,

Andrei

a compara Nissan Micra cu Range Rover e ca a compara un Gibson cu un Behringer.

Acuma io sunt prea batran ca sa stiu ce-i acela shred,dar ritm stiu exact ce este :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ildest

Bun ... pana la urma am ales Epi gothic lp studio. Si avand in vedere cat de ieftina a fost m-am gandit sa iau si un procesor. Am analizat si posibilitatea unei statii pe lampi dar am ajuns la concluzia ca nu ar fi deloc practica din mai multe motive: stau la bloc si nu cred ca vecini s-ar impaca cu cei minim 30W pe care ar trebui sa ii scot dintr-o statie pe lampi ca sa se auda frumos(desi am auzit ca exista rezistente care mai "mananca" din putere dar din cate imi aduc aminte de la electronica .. 50w genereaza destula calura si trebuie un radiator destul de mare ca sa nu se evapore), si ar mai fi si problema portabilitatii .. adik daca vreau sa ma duc la repetitii nu ar fi frumos sa macar cu ditamai monstru dupa mine sau sa am alt sunet e alt amp la sala .. pe scurt m-am gandit si la lampa(mai ales ca am auzit una cand am testat epi-ul :) ) dar nu intra in calcul inca ... poate dupa ce o sa ma mut la casa(daca se va intampla vreodata asta)

 

Am fost azi la muzica ferm hotarat sa imi iau un korg ax1500g si acolo am aflat cu stupoare ca nu mai au pe stoc si ca aduc tocmai peste o LUNA :):) . Eram atat de sifonat incat nici macar nu am mai incercat sa testez si alte chestii ... acuma intrebarea .. cam ce procesor as putea lua la 8 mil(max) .. stiti deja genurile pe care le ascult(mai mult death) . ma mai gandisem la un zoom g2 dar nu am mai apucat sa gasesc muzica deschisa ... daca puteti pune si sampleuri ar fi perfect, si va rog frumos sa va argumentati alegerea ..

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Sariti fratilor .... dati cu opinia in mine ... daca aveau aia pe stoc nu ma apucam sa dau search pe google(ca sa aflu daca mai au undeva) si nu dadeam peste niste posturi in care se spunea ca nu e chiar asa de bun. Au aparut cativa jucatori in plus

1. Korg ax1500g

2. zoom g2.1u

3. Vox CT-01 DS - Bulldog Distorsion(apropo .. asta are O LAMPA) (la asta ma gandeam sa pun si un efect in fata ptr compresor si noise gate .. plus alte efecte daca imi plac .. ma gandeam la Korg AX3G Modelling Signal Processors .. si ptr tuner .. desi nu prea am nevoie dar sa fie)

5. Digitech rp200a(sau 300a)

6.V-amp2

Astept sugestii .. nu de alta dar ma e o luna pana cand apare korgul ax1500g la mcmusic .. deci mai am timp sa ma gandesc si la alte variante.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest Mehigh

clar zooom G2.1u. Este singurul procesor din noua generatie din lista aia. E the best shit money can buy la bugetul tau (6,3 mil+400 de mii alimentatoru'). Eu mi-am luat unu de 2 saptamani si sunt super multumit de el. Zoom all the way baby :)

Edited by Mehigh
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

offtopic .. nu sti cumva unde se va muta mcmusic .. ? si oricum ce se intampla acolo mi se pare o mare porcarie.

Apropo midnight rider ... astept cu nerabdare un semn de bine :)

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu MC Music nu se muta nicaieri,asteapta sa se redeschida,ca si restul firmelor din Muzica

Si eu astept cu nerabdare sa iti iau restul de bani :) mai poa sa dureze max 4-5 zile,luni o sa am o data sigura

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.