www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Testare Chitara


struguri
 Share

Recommended Posts

am gasit pe cineva care vinde un squier bullet la un pret decent.

Problema e ca nu are amplificator la el ca sa verific cum suna. Mi-a zis ca a conectat-o la un home cinema si ca merge bine, ca nu are probleme.

 

Cum pot sa verific cat de ok sunt dozele, e destul de relevant daca le verific prin home cinema, sau o sa difere mult tonul fata de cum ar suna pe un amplificator?

Stiu ca unele chitari suna mai bine decat altele chiar daca sunt acelasi model (bullet), calitatea fiind un factor fluctuant in gama aceasta low-entry.

 

 

Link to comment
Share on other sites

De sunat toate suna la fel. Doar sa te uiti putin la taste, la griff, daca are fret buzz, lucruri de genul asta. Erori constructive.

O doza functioneaza in momentul in care preia vibratia corzii si o transforma in semnal electric. Daca pe home-cinema-ul vanzatorului auzi sunete pe toate pozitiile switch-ului, inseamna ca dozele functioneaza.

Tonurile difera de la amplificator la amplificator. Iti cumperi unul in functie de ce sunet cauti sa obtii.

Calitatea chitarei consta in erori de constructie. Daca nu are erori sau daca are dar nu iti influenteaza cantatul si iti plac restul detaliilor (greutate, constructie, griff), cumpar-o linistit.

Link to comment
Share on other sites

De sunat toate suna la fel. Doar sa te uiti putin la taste, la griff, daca are fret buzz, lucruri de genul asta. Erori constructive.

O doza functioneaza in momentul in care preia vibratia corzii si o transforma in semnal electric. Daca pe home-cinema-ul vanzatorului auzi sunete pe toate pozitiile switch-ului, inseamna ca dozele functioneaza.

Tonurile difera de la amplificator la amplificator. Iti cumperi unul in functie de ce sunet cauti sa obtii.

Calitatea chitarei consta in erori de constructie. Daca nu are erori sau daca are dar nu iti influenteaza cantatul si iti plac restul detaliilor (greutate, constructie, griff), cumpar-o linistit.

 

 

ok, poti sa iti dai seama de tonul chitarei si cantand la ea unplugged, nu? Dar pe un home-cinema e clar ca nu poti sa adaugi distorsie sa vezi cum ar suna. Dozele de pe squier bullet inteleg ca nu suna foarte bine la gain mare, dar ma intreb daca nu cumva unele s-ar putea sa fie mai galagioasele fata de altele de pe alt bullet. Cineva care ar cumpara o chitara din magazin nou nouta ar putea sa incerce mai multe chitare la acelasi amplificator cu aceleasi setari si probabil unele vor suna mai bine decat altele.

Adica nu prea am cum sa verific calitatea dozei ( si ma refer aici la specificatiile acelea la care nu ma pricep foarte mult - output.. etc) foarte bine prin acest home-cinema?

 

Cine mai are sugestii ii rog frumos sa contribuie.

Link to comment
Share on other sites

Dozele pot diferi de la an la an sau de la o fabrica la alta la un anumit model de chitara, mai ales la cele entry-level. Insa doua chitare produse de aceeasi fabrica, in acelasi an, vor avea, mai mult ca sigur acelasi tip de doze. Poti folosi efecte prin sistemul home cinema. Daca ai de unde sa faci rost de un multiefect sau o pedaluta, ia-o cu tine cand o testezi, o vei putea folosi fara probleme. Iti dai seama ca exista diferente de output si alte specificatii intre doze, dar gusturile difera, unora le place sa se auda intr-un fel, altora in alt fel.

Bullet-ul nu suna bine cu distorsuri suparate din cauza single coil-urilor. De aceea, de anul trecut parca, exista si Bullet H-S-S, configuratie ce acopera o plaja mai larga de sonoritati care pot fi obtinute cu chitara. Depinde ce genuri te atrag. Daca ai vrea sa canti metal, nu ti-as recomanda trei single coil-uri.

 

Imi imaginez ca este prima chitara electrica pe care ti-o cumperi, oricum, nu prea stii ce iti doresti.

Cu totii am trecut prin asta, am dat internetul cu cracii in sus si am sucit chitarele amicilor pe toate partile sa o gasim pe cea mai buna pe bani putini. Crede-ma, cea mai sanatoasa solutie este sa cumperi orice chitara functionala. Nu conteaza ca are nustiu-ce culoare, sau ca are corpul facut dintr-un lemn despre care zice gigi pe forum ca e prost. Ti-am spus, fii atent la detaliile pe care ti le-am spus mai sus, din punct de vedere al constructiei, verifica daca functioneaza dozele, iar daca iti place cum iti sta in mana, simti ca ti-ar placea sa canti la ea, e chitara perfecta. N-ai ce sa vorbesti de specificatii tehnice la dozele cu care sunt echipate chitarele de genul Bullet-ului, pana si producatorii sunt cam rezervati in a spune tipul lor.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.