www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Black Rose Stratocaster


Recommended Posts

Recent am terminat o lucrare pentru Cristian Andrei din Baia Mare. Este vorba de un stratocaster cu 3 humbuckere (lucrat initial pentru userul Karacter) cu un finisaj mai deosebit. Chitara are 2 humbuckere BcRich si inca unul format de fapt din legarea in serie a doua doze single coil. Chitara este una deosebit de versatila, chiar daca humbuckerele nu sunt splitabile. Dozele din bridge si neck sunt legate exact dupa schema electrica a unui LP (2 humbuckers, 3 way toogle), circuit care se dezactiveaza prin ridicarea pot-ului de volum (push-pull). Doza neck se activeaza prin ridicarea pot-ului de ton.

La origine chitara a fost un strat sss. S-a schimbat in intregime partea electrica, s-a pus un pickguard solid (a venit uncut, taierea a fost facuta cu o panza de traforaj). Finisajul are mici defecte, dar este de calitate. Am optat pentru un finisaj fara lac, deoarece il consider mai placut la atingere; bineinteles, s-au luat masuri de protectia a lemnului contra umezelii.

Imi cer scuze ca vin din nou cu un "show-off", dar consider ca produsul finit este ceea ce ar trebui sa intereseze. Chitara s-a vandut pentru 650Ron, pret ce inculude o husa Ibanez, tuner Korg si un patch-cable. O consider cea mai buna oferta de pe rgc. Noul proprietar a platit deja un avans.

Am lucrat personal atat electronica instrumentului (ajutat de userul Karacter), cat si finisajul.

Pun si niste poze. In cateva imagini apare alaturi de chitara mea sau de mine.

post-12031-0-66679700-1304074345_thumb.jpg

post-12031-0-09604400-1304074358_thumb.jpg

post-12031-0-45308300-1304074369_thumb.jpg

post-12031-0-07389700-1304074381_thumb.jpg

post-12031-0-15891500-1304074392_thumb.jpg

post-12031-0-36100300-1304074404_thumb.jpg

post-12031-0-62789300-1304074414_thumb.jpg

post-12031-0-30406300-1304074433_thumb.jpg

post-12031-0-20310400-1304074444_thumb.jpg

post-12031-0-12350600-1304074455_thumb.jpg

post-12031-0-99622800-1304074464_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cred ca la origine nu e doar un "stratocaster sss" ci o Hora Iris Solo. Headstockul a fost modificat probabil spre mai bine, dar dupa parerea mea, s-a ajuns la mai rau. Vopseaua arata de parca ar fi fost data cu pensula, imi aduce aminte de dulapu' meu din balcon in care-mi tin sculele. Poate e si de la poza, poate in realitate arata mai bine, dar sigur nu cu mult. Arata de parc-ar fi fost facuta in toamna lu' 1897, pe undeva prin Rusia... adica nu e genul de chitara la care sa te uiti si sa zici "ba, ce frumoasa e!".

Eu as fi facut-o hss si nu i-as fi ciopirtit headstocku', cel putin nu in felu' asta. Despre pretul cerut pe ea nu comentez - se intelege ce vreau sa zic, sper.

 

No offense.

Link to comment
Share on other sites

Ideea cu headstock-ul nu a fost a mea, ci a fostului proprietar; el a facut asta de capul lui. Categoric nu a fost vopsita cu pensula! Acele imagini au primit un feedback pozitivde de la noul proprietar si de la amici. Marea prostie e ca, plecand joia trecuta din Iasi, am lasat pe altcineva sa se ocupe de retusuri si ansamblare, iar cel care a facut asta a pus chitara in husa fara ca ultimul strat sa fie uscat complet.

De asemenea, nici ideea cu 3 humbuckere nu imi apartine, desi rezultatul e unul bun.

Cat despre pretul de 650Ron, este foarte decent avand in vedere ca doar potentiometrele push-pull au costat 125Ron (Göldo, 15E bucata pe thomann), pickguard-ul netaiat 86Ron, switch-ul in 3 pozitii 40Ron, la care se adauga cele doua humbuckere BcRich cumparate second-hand cu 120Ron. Ce am enumerat insumeaza 371Ron, la care s-ar adauga taxe postale etc Si impreuna cu chitara se da si husa Ibanez si tuner Korg (180Ron impreuna in magazin), materialele utilizate la vopsire ar fi pe undeva pe la 75-80Ron, deci s-ar ajung la un total de 631Ron, fara a calcula lemnul si hardware-ul. Acum mai pare exagerat pretul?

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Recent am vazut la mica publicitate o Hora Iris la vreo 200 si ceva de lei. Finisaj frumos, pickguard bun si headstock intreg. Pe linga asta mai avea si ceva imbunatatiri. Stai ca-ti arat acu' anuntu'... gata, l-am gasit, uite colea:

 

http://forums.rgc.ro/topic/58276-vand-reghin-strat/

 

Revenind la chitara ta. In primul rind trebuie sa intelegi ca suma investita de tine NU stabileste valoarea instrumentului. Poti sa bagi si 1000 de lei in ea, asta nu inseamna ca o vei vinde tot cu atit, mai ales daca rezultatul final este sub oferta pietei, adica daca aceeasi chitara o poti lua mult mai ieftin sau daca in banii aia gasesti chitare mult mai bune.

 

Anyways, e treaba voastra, a ta si a cumparatorului. Daca el e multumit, ce mai conteaza. Si sa stii ca prietenii nu-ti spun intotdeauna adevarul.

 

Ii rog si eu pe cei ce citesc acest topic sa-si spuna parerea despre finisaj si, eventual, daca ar da 650 de lei pe chitara asta.

Link to comment
Share on other sites

Edy, tot respectul pentru munca ta, dar trebuie sa-i dau dreptate lui Ironside ! ...ca sa ma refer strict la pozele prezentate :

Modificarile aduse headstock-ului mai mult strica decat ajuta, iar la finish trebuia insistat mai mult ! posibil ca pozele sa fi fost facute dintr-un unghi total nefavorabil.

Dar daca la headstock designer-ul este fostul proprietar, in privinta finish-ului eu, in locul tau daca eram, il strangeam de gat pe cel care nu a asteptat sa se usuce bine vopseaua inainte de a o atinge ! dar aici nu vreau sa te influentez cu nimic....... daca-ti este prieten bun lasa-l in viata ...

 

Stiu sigur ca vei privi aceste comentarii ca pe o critica constructiva !

 

Respect .

Link to comment
Share on other sites

in locul tau daca eram, il strangeam de gat pe cel care nu a asteptat sa se usuce bine vopseaua inainte de a o atinge

 

Userul Karacter de pe forum a facut asta. El este si fostul proprietar. Tipul se pricepe bine la anumite lucruri, dar nu are simt estetic. :lol:

 

daca aceeasi chitara o poti lua mult mai ieftin sau daca in banii aia gasesti chitare mult mai bune.

 

Trasatura cea mai speciala a acestei chitari este configuratie dozelor (HHH) si faput ca se poate comuta intre bridge si neck ca la o chitara HH, doza din mijloc activandu-se prin ridicarea pot-ului de ton. Poti cauta pe site-uri, ai sa vezi ca toate chitarele cu aceasta configuratie au preturi foarte piperate.

 

Inca ceva: Nu eu am stabilit pretul, aceasta chitara nu a fost niciodata a mea! Eu m-am ocupat putin de dansa si am scos-o la vanzare pentru un amic.

 

 

Optiunea mea pentru acest instrument ar fi fost un oil finish. Consider ca pickguardul negru contrasta in mod placut cu lemnul.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Trasatura cea mai speciala a acestei chitari este configuratie dozelor (HHH) si faput ca se poate comuta intre bridge si neck ca la o chitara HH, doza din mijloc activandu-se prin ridicarea pot-ului de ton. Poti cauta pe site-uri, ai sa vezi ca toate chitarele cu aceasta configuratie au preturi foarte piperate.

 

Inca ceva: Nu eu am stabilit pretul, aceasta chitara nu a fost niciodata a mea! Eu m-am ocupat putin de dansa si am scos-o la vanzare pentru un amic.

 

 

Optiunea mea pentru acest instrument ar fi fost un oil finish. Consider ca pickguardul negru contrasta in mod placut cu lemnul.

 

Intimplator pe acele chitare nu scrie Hora, ci Gibson, Ibanez, PRS, EVH, Fender, Epiphone, etc., din cauza asta preturile sint piperate, nu din cauza ca ar avea trei doze humbucker... cele trei doze nu sint un fel de configuratie speciala care se practica doar la instrumentele scumpe.

 

Si mie-mi place cum da negrul pe linga nuantele de rosu iar ideea in sine nu-i rea (exceptind trandafirul ala gay), da' doar ideea nu duce la un rezultat bun. Deci domnule Krak Karach Caracter Karak Karacter, putin respect pentru propria-ti munca. :nay:

Link to comment
Share on other sites

Incepusem sa-mi fac griji.

Astazi am vorbit cu cel care a luat chitara, iar feedback-ul a fost imbucurator. Tipul din cate am inteles e la a 3-a chitara si a zis ca e incantat de ce a primit.

Acum imi dau seama ca ar fi fost o idee buna sa o expun pentru probe rgc-istilor din Iasi, chiar imi pare rau ca nu am facut asta inainte sa o expediez.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.