www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Tex Mex Pickup Set


bach

Recommended Posts

TIMISOARA ???????

 

Piata MARIA ....MUZIKIA in pivnita pe partea dreapta cum intri pe Doja catre "Laho " ....

 

Cobori pe cele cateva trepte si faci comanda la ce vrei tu daca nu au pe moment in magazin.

 

Eventual intrebi si rogi sa-ti arate chitare cu diferite doze ss le auzi ce si cum...

 

Pe langa asta ...sunet de Strat nu au numai dozele "vintage" cu magneti individuali Alnico .Celelalte doze sunt ptr alte sunete si nu mai suna a Strat .

 

Cu Humbucker de oricare poti sa uiti sunetul de Strat !!!.

 

 

Ptr conservarea sunetului de Strat se folosesec alte metode de reducrea zgomotului , metode care altereaza foarte putin sunetul original...

 

Da stiu Arpi, tocmai asta urmaresc sa fie strict Alnico, stiam si de muzikia dar am retinerile mele fata de ei si chestia e ca-mi trebuiau cam urgent, pana pe 9 iulie cand am concert la resita si vroiam sa folosesc Stratul!

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am luat un set de american standard de la user-ul djeekoo, maine merg la sala sa le probez am mai facut 2 modificari interesante la strat, una e Master Tone(un singur control de ton si e valabil pt fiecare doza) si ce-alalta cu un switch dpdt poti conecta in pozitiile 1 si 5 doza de neck+bridge iar in pozitiile 2,3,4 toate 3 doze ! Sunt tare curios cum suna pe state la volum ca acasa n-am avut pe ce sa le incerc, oricum modificarile astea mi se par tare faine ca mai ai toate posibilitatiile de comutare cu un singur switch in plus care nici nu arata rau pe pickguard

 

 

 

am atasat schemele pt. cei ce doresc sa-si faca aceste modificari!

post-4965-0-44947400-1310071559_thumb.jpg

post-4965-0-36363300-1310071571_thumb.jpg

Edited by bach
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Iar apelez la voi pt sfaturi, am set de American standard dar tot e chinuitor sa scot ceva ton decent de 80`s rock si ma gandeam la ceva din seria noiseless, problema e ca la astea standard le lipseste muscatura aia specifica 80`s si nah orice fac tot twangy suna ceea ce nu-i rau da lipseste ceva, plus ca am o tona de sgomot acum cantand pe drive de amp pe lampi + boost, ce doze recomandati din seria Noiseless sau Stacked Singles.....??

Nu vreau sa para pueril dar atasez un clip sa va faceti idee ce fel de ton urmaresc, ar fi frumos daca nu s-ar deschide alte subiecte gen , "conteaza mult mana si mai stiu eu ce" (pe astea le stiu) strict legat de doze si de lantul de sound!!! Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

daca te referi a acel ton "full distors" sau overdrive din anii 80 este nevoie in general de humbucker daca vrei sa scapi de zgomot. datorita pozitiei si a tonului specific single coil doza de bridge va suna "twangy" oricum.

Poti incerca modificarea schemei asa : printr-un swich sau pot push sa cuplezi in pozitiie 1 si 5 (neck si bridge) si doza midle in serie si sa creezi astfel un humbucker bridge-mid sau neck-mid. cand swichul sau potul de push este in cealalta pozitie ai un strat care functioneaza normal. Schema e simpla si o gasesti pe net, daca nu, iti pot explica mai in detaliu. Tonul rezultat e de humbucker, nu e prea bun pentru cleanuri, dar pe distors e super (dar asta-i doar parerea mea)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.