www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor Chitara


 Share

Recommended Posts

Salut.

Ma intrebam care ar fi dezavantajele unui procesor de studio in fx loop-ul unui ap de chitara.

 

http://www.thomann.de/gb/lexicon_mx_300.htm

 

Acesta, de exemplu . Este mai ieftin decat un tc electronic g-major 2 . Stiu ca nu are toate efectele din g-major 2 dar la pretul la care e....e ok.

Oricum, in afara de delay, reverb, phaser, tremolo nu prea as folosi.

Ce parere aveti ?

Se marita o astfel de achizitie? sau sa mai strang bani pt un rocktron xpression sau un tc electronic g-major2 ?

Merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Sigur cã da. Dacã ai și un (foot)controller MIDI e excelent. Dacã nu, mi se pare cã ai tap tempo și bypass cu un footswitch opțional.

 

Merci fain!

Acum, va rog, daca e cineva care a avut asa ceva (nu neaparat folosit cu chitara), sa-mi spuneti si mie, cate efecte se pot combina intr-un preset ?

Are EQ ? Se poate face boost de volum cu el ? daca mai am si alte jucarii cu midi se poate lucra cu toate de odata cu un singur foot controler ?

E vreo sansa ca sunetul din preamp sa sune mai prost cu el sau sa apata broom ?

Merci.

Link to comment
Share on other sites

cate efecte se pot combina intr-un preset ?

Ai toate detaliile necesare în manual, care sunt sigur cã se gãsește pe pagina producãtorului sau altundeva online.

 

daca mai am si alte jucarii cu midi se poate lucra cu toate de odata cu un singur foot controler ?

Desigur.

 

E vreo sansa ca sunetul din preamp sa sune mai prost cu el sau sa apata broom ?

N-ar trebui, standardul echipamentului de studio e de obicei mai înalt decât a celui general pt. chitarã. Dar și G-Major e în aceeași categorie.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine ar fi sa iti iei un G Major 1 SH, este aproape la fel ca 2-ul, diferenta mare este ca nu are wah. Am un prieten care foloseste un G Major 2 controlat pe MIDI cu un Line 6 POD XT LIve pe care si-a mapat tap tempo, si diferite afecte active sau inactive, foloseste si pedala de volum a POD-ului ca pedala de expresie si volum la TC. Per total eu ti-as recomanda sa iti iei un G Major 1 cu un POD XT Live SH si ai facut cu ocazia asta o super afacere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.