www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

D'addario Vs Gibson [Corzi]


Guest Adi Arghius
 Share

Recommended Posts

Guest Adi Arghius

Salut,

 

As vrea sa aud opinia voastra in legatura cu cele 2 tipuri de corzi.

 

Eu in general folosesc D'Addario [0,09 si 0,10]; cam astea sunt preferatele mele.

Am experimentat si cu Fender, si cu Ernie Ball, dar am ramas la D'addario.

De curand am comandat un set de Gibson [0,10] si pana nu ajung corzile la usa, as vrea sa aud parerea voastra asupra lor.

Sunt mai bune? Sunt mai rele? Mai slabe sau mai tari? etc....

 

Va urez si un Paste Fericit voua si famililor voastre!

Link to comment
Share on other sites

Din ce ai spus tu cele Gibson sunt better(asta pt ca am folosit D'Addario si corzi mai proaste si similare cu Belson nu am gasit :lol: )

 

Putin offtopic, hai sa iti arat cum arata acum,corzile Dunlop 9-46 puse la jumatatea lui decembrie, corzi folosite des, forjate, benduite la greu etc; au fost date constant cu string cleaner:

 

100_2071.JPG

100_2073.JPG

100_2074.JPG

100_2077.JPG

100_2078.JPG

 

Personal nu am avut corzi care sa sune asa bine asa mult timp si sa ARATE asa si sa se simta la mana ok, fara uscaciune, aspect ruginit sau alte lucruri similare.Avand scallop pe chitara le uzez chiar mai repede, pentru ca bendul si vibratoul este mai larg si mai amplu, neavand lemnul sub ca limitare, pot ,,baga mana in corzi'' si deci sunt trase mai puternic pe fretwire,adica uzura mai mare.

E treaba ta ce corzi folosesti, bafta.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Mie de exemplu imi plac mult cum suna si cum sunt la mana corzile Fender, in special Suoer 250R. Sunt foarte elastice si au tonul care "trebuie" pentru mine. Corzile Gibson pe care am cantat nu mi-au placut pentru ca mi s-au parut prea dure la mana, mai mult nu prea imi amintesc, dar stiu sigur ca nu mi-as cumpara asa ceva decat daca chiar nu as avea alte optiuni. Cele mai echilibrate mi se par Ernie Ball, sunt un compromis foarte reusit intre ton bun, tenisune ok si durabilitate. La fel si DR Tite Fit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

eu recomand Dunlop sau GHS Boomers Sub-Zero , sunt foarte rezistente la coroziune si-si pastreaza foarte bine tonul

 

D'addario pot fi contrafacute , iar Gibson nu am folosit , asa ca nu-mi dau cu parerea

Link to comment
Share on other sites

Eu zic D'Addario, pentru ca de cand ma stiu, numai astea si Ernie Ball am folosit, de care sunt foarte multumit. Ernie sunt foarte metal, iar D'Addario mi se par ca au multa naturalete in ele, iar cleanurile suna foarte bine.

 

Offtopic: Razvan, nu vad eu bine, sau ai grif cu gropi? O_O (in sens ca fiecare fret e o groapa o.o...se vede ca asfaltarile sunt cam rare in Romania :respect:)

Edited by Dexter KSE
Link to comment
Share on other sites

Eu zic D'Addario, pentru ca de cand ma stiu, numai astea si Ernie Ball am folosit, de care sunt foarte multumit. Ernie sunt foarte metal, iar D'Addario mi se par ca au multa naturalete in ele, iar cleanurile suna foarte bine.

 

Offtopic: Razvan, nu vad eu bine, sau ai grif cu gropi? O_O (in sens ca fiecare fret e o groapa o.o...se vede ca asfaltarile sunt cam rare in Romania :respect:)

 

Pai...daca nu a avut bani de grif nou?Asa le are si Malmsteen,saracu' de el...La banii lui sa nu umple gropile din fretboard :lol::lolsign:

:sarcasm:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.